Постанова від 23.02.2012 по справі 0670/507/12

справа № 0670/507/12

категорія 6.2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Липи В.А.,

при секретарі - Швець Н.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Брусилівської районної державної адміністрації про визнання відмови незаконною та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

У січні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовною заявою, в якій просив визнати відмову Брусилівської районної державної адміністрації в наданні дозволу йому на розробку проекту землеустрою земельної ділянки в розмірі 70 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Приворотської сільської ради з послідуючою передачею для ведення фермерського господарства незаконною та зобов'язати відповідача надати дозвіл на розробку даного проекту. У обґрунтування позовних вимог зазначив, що його заява була залишена без задоволення з тих підстав, що на території Приворотської сільської ради Брусилівського району відсутні вільні земельні ділянки. З такою відмовою не погоджується з тих підстав, що відповідно до наданої довідки Відділом Держкомзему у Брусилівському районі Житомирської області на території Приворотської сільської ради знаходиться земель запасу загальною площею 122,68888 га.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві. При цьому пояснив, що відповідач відмовляючи у наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою земельної ділянки в розмірі 70 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Приворотської сільської ради з послідуючою передачею для ведення фермерського господарства діяв незаконно.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

У судовому засіданні встановлено, що 31 листопада 2011 року ОСОБА_1 звернувся до Брусилівської районної державної адміністрації із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки в розмірі 70,00 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Приворотської сільської ради з послідуючою передачею для ведення фермерського господарства, яку відповідач отримав 01.12.2011 року, що підтверджується штампом з відміткою "одержано".

У свою чергу головою Брусилівської районної державної адміністрації В.І. Шпаковичем було надано відповідь від 30.12.2011 року № 1065, з якої вбачається, що рішенням комісії по розгляду звернень підприємств, організацій, установ і громадян щодо надання земельних ділянок, яке оформлено протоколом № 8 від 21.12.2011 року відмовлено ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту із землеустрою земельної ділянки площею 70,00 га для ведення фермерського господарства із земель запасу Приворотської сільської ради Брусилівського району в зв'язку з відсутністю вільних земель запасу на території сільської ради.

Також, 30 листопада 2011 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Відділення Держкомзему Брусилівського району Житомирської області про надання інформації про наявність земель запасу та резерву на території Приворотської сільської ради, яка зареєстрована у відділі 02.12.2011 року за № 1421.

У свою ж чергу в.о. начальника Відділу Держкомзему у Брусилівському районі Житомирської області Н.О. Бачинська повідомила листом № 01-08/03/54 від 18.01.2012 року про відсутність землі резервного фонду.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно із статті 123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

У поданому позивачем до районної державної адміністрації зверненні вказано лише розмір земельної ділянки, інших, передбачених законом, обов'язкових реквізитів в даному зверненні нема, відповідно, воно не відповідає вимогам ст. 123 Земельного кодексу України.

Статтею 22 Земельного кодексу України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Частина 2 даної статті визначає, що до земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Як видно із відповіді в.о. начальника відділу Держкомзему у Брусилівському районі Житомирської області Н.О. Бачинської за № 01-08/03/54 від 18 січня 2012 року на території Приворотської сільської ради знаходиться земель запасу загальною площею 122,6888 га (рілля - 66,0045 га, перелоги 1,4729 га, сіножаті 4,1 га, пасовища 10,3 га, господарські двори 9,0 га, забудовані землі 0,0114 га, відкриті заболочені землі 20,9 га, відкриті без рослинного покриву 3,1 га, води 7,0 га). Землі резервного фонду відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Стаття 134 Земельного кодексу України не містить виключень щодо передачі в оренду земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Таким чином, земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можуть передаватися у користування лише в загальному порядку, передбаченому статтею 124 Земельного кодексу України.

Також слід зазначити, що розпорядженнями голови Брусилівської районної державної адміністрації від 28.02.2007 року № 62 було надано дозволи гр. ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 65,7 га в оренду строком на 49 років для сінокосіння та випасання худоби за рахунок земель запасу, що розташовані за межами населеного пункту Приворітської сільської ради та від 27.07.2009 року № 216 на розроблення проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду 0,85 га для обслуговування тепличної споруди, за рахунок земель запасу, що розташовані за межами населених пунктів Приворітської сільської ради.

Розпорядженням Брусилівської районної державної адміністрації від 27.07.2009 року № 217 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 53,6684 га для сінокосіння та випасання худоби та передано в оренду строком на 49 років гр. ОСОБА_2

Розпорядженням Брусилівської районної державної адміністрації від 12.05.2009 року № 145 було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 12,5340 га для ведення фермерського господарства та передано в оренду строком на 49 років гр. ОСОБА_5

За таких обставин, суд вважає відмову Брусилівської районної державної адміністрації у задоволенні заяви ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки в розмірі 70 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Приворотської сільської ради з послідуючою передачею для ведення фермерського господарства правомірною, а позовні вимоги необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись Земельним кодексом України, ст.ст. 158-163, 186, 254 КАС України, суд -

постановив:

У задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: В.А. Липа