справа № 0670/12344/11
категорія 10.4.1
26 січня 2012 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А. ,
при секретарі - Швець Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Бердичівського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення 65,34 грн.,-
встановив:
У грудні 2011 року Бердичівський міський центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1. Просив стягнути з відповідача кошти отримані ним, як допомоги по безробіттю в розмірі 65 грн. 34 коп. Вимоги мотивує тим, що відповідач перебував на обліку в Бердичівському міському центрі зайнятості, як безробітна з 27.08.2010 року по 12.11.2010 року та отримала від них допомогу по безробіттю. Відповідач була ознайомлена з наслідками порушення порядку перебування на обліку, як безробітної. Разом з тим, під час перебування в центрі зайнятості в статусі безробітної відповідач приховала відомості про те, що з 09.11.2010 року по 12.11.2010 року перебувала у трудових відносинах з ТОВ "РІФ-1". Таким чином, кошти виплачені відповідачу центром зайнятості підлягають поверненню. В добровільному порядку заборгованість відповідачем не погашена, а тому просить стягнути в судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. Надіслав на адресу суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не з'явився. На адресу суду повернувся конверт з відміткою "за закінченням терміну зберігання". Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, вважається про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, з огляду на те, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон).
Судом встановлено, що 27 серпня 2010 року ОСОБА_1 на ім'я директора Бердичівського МЦЗ було подано заяву, в якій вона просила до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю. Одночасно, в заяві зазначала, що в даний час не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, права на пільгову пенсію не має та зобов'язується своєчасно повідомляти центр зайнятості про всі зміни внесені в персональну картку.
На підставі вказаної заяви ОСОБА_1 було надано статус безробітної та призначена допомога по безробіттю.
Згідно зі п. 1.2. р. 1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінпраці України № 307 від 20.11.2000 року, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.
Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу (ч. 1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення").
Згідно із ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство" в Україні належать до зайнятого населення (пп. "а", "б" п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення").
Судом встановлено, що під час проведення звірки з ДПА України про отримання доходу з ТОВ "РІФ-1" в 4 кварталі 2010 року було отримано відомості про те, що ОСОБА_1 з 09.11.2010 року по 12.11.2010 року працювала у ТОВ "РІФ-1".
На підтвердження факту зайнятості ОСОБА_1 18 листопада 2011 року начальником відділу організації працевлаштування ОСОБА_2 було проведено перевірку, про що складено Акт № 25.
У вказаному Акті позивач дійшов висновку, що в період отримання матеріального забезпечення в Бердичівському міському центрі зайнятості з 09.11.2010 року по 12.11.2010 року ОСОБА_1 працювала у ТОВ "РІФ-1", що підтверджується наказом № 290-к від 08.11.2010 року.
Таким чином, під час перебування в службі зайнятості в статусі безробітної відповідач відносилася до зайнятої категорії населення і не мала права отримувати допомогу по безробіттю.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно довідки Бердичівського міського центру зайнятості, за період перебування ОСОБА_1 на обліку як безробітної, а саме з 09.11.2010 року по 12.11.2010 року, нею було отримано допомогу по безробіттю у сумі 65 грн. 34 коп.
Листом № 2159 від 21.11.2011 року відповідача було повідомлено про необхідність повернути зазначені кошти, однак до цього часу кошти не повернуті.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року, ст. ст. 158-163, 186, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Бердичівського міського центру зайнятості населення незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 65 грн. 34 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: В.А. Липа