Постанова від 16.01.2012 по справі 0670/6205/11

справа № 0670/6205/11

категорія 8.2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Черноліхова С.В. ,

при секретарі - Степанові П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖОВІ" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування податкового повідомлення-рішення,-

встановив:

ТОВ "ЖОВІ" звернулося до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Житомирі від 17.03.2011 року № 0001252302, згідно якого до товариства застосована штрафна (фінансова) санкція в розмірі 12875,60 грн. за неоприбуткування готівкової виручки в розмірі 2575,12 грн. у книзі обліку розрахункових операцій. Позивач не погоджуючись з даним рішенням, зазначив, що провівши готівкові розрахунки на суму 2575,12 грн. через реєстратор розрахункових операцій (далі - РРО) та роздрукувавши Z-звіти за 25.02.2001 р. - 28.02.2011 р., товариство дійсно в книзі обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) вказану суму готівки не облікувало. При цьому вказав, що Указ Президента України від 12.06.1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання готівки не містить визначення поняття "неоприбуткування готівки", а Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не передбачає відповідальність за нездійснення (несвоєчасне здійснення) запису до КОРО в разі наявності в ній роздрукованого Z-звіту. Отже роздрукування касового чеку при проведенні розрахункової операції, а в кінці дня виконання Z-звіту, на думку позивача, вже і є оприбуткуванням готівки. Несвоєчасне виконання запису в КОРО за наявності роздрукованого Z-звіту, позивач вважає, не можна трактувати як неоприбуткування або неповне оприбуткування готівки. Крім того зазначив, що в період з 1 січня по 30 червня 2011 року податковий орган неправомірно застосував штрафну санкцію у розмірі більше 1 гривні, тому з цих підстав вважає податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав і просив його задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечили, мотивуючи тим, що оскаржене податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Житомирі про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 12875,60 грн. не підлягає скасуванню, оскільки зазначена сума санкцій застосована до товариства правомірно за встановлене в ході перевірки порушення вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні від 15.12.2004 року N 637, а саме: за не оприбуткування готівкової виручки у загальній сумі 2575,12 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.

Встановлено, що працівниками ДПІ у м. Житомирі в період з 26.02.2011р. по 28.02.2011р. було проведено перевірку господарського об'єкту - бар "Ірландський ПАБ", що розташований за адресою м. Житомир, вул. Київська, 108, який належить позивачу, щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, за результатами якої складений акт від 28.02.2011 року №0005/06/30/23/20423783.

Перевіркою встановлено, що в КОРО в розділі 2 (облік руху готівки і сум розрахунків) за період з 25.02.2011 року по 28.02.2011 року не заповнено відповідні графи, а саме "дата", "номер Z-звіту", "сума готівки: службове внесення, службова видача", "сума розрахунків: загальна, за ставкою ПДВ 20%", "сума ПД",чим не відображено рух готівкових коштів та сум проведених розрахунків, тобто готівкові кошти за вищезазначені дати на загальну суму 2575,12 грн. неоприбутковані чим порушено п.п. 2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року N 637.

На підставі акта перевірки та згідно ст. 1 Указу Президента України від 12.06.95 року N 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" Державною податковою інспекцією у м. Житомирі прийнято податкове повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій N 0001252302 від 17.03.2011 року у сумі 12875,60 грн. (в п'ятикратному розмірі не оприбуткованої готівки - 2575,12 х 5).

За визначенням пункту 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року N 637 (далі - Положення), оприбуткування готівки - це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно з пунктом 2.6 Положення уся готівка, що надходить до каси, має своєчасно (у день отримання готівкових коштів) та у повній мірі оприбутковуватися; при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних розрахункової книжки).

Таким чином, з наведеного законодавчого припису випливає, що оприбуткування готівки включає сукупність законодавчо встановлених дій, зокрема, для підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки при продажу товарів (послуг) із застосуванням РРО - реєстрацію таких коштів через РРО та відображення цієї готівки у книзі обліку розрахункових операцій. А відтак невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми (абзац третій статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки").

Матеріалами справи підтверджено та встановлено судом під час судового розгляду, що провівши готівкові розрахунки через реєстратор розрахункових операцій та роздрукувавши Z-звіт від 25.02.2011р. N 1115 на суму 599,20 грн., Z-звіт від 26.02.2011р. №1116 на суму 385,00 грн., Z-звіт від 26.02.2011р. №1117 на суму 604,88 грн., Z-звіт від 27.02.2011р. №1118 на суму 248,22 грн., Z-звіт від 27.02.2011р. №1119 на суму 287,22 грн., Z-звіт від 28.02.2011р. №1120 на суму 450,60 грн., а всього на загальну суму 2575,12 грн., позивач в книзі обліку розрахункових операцій у розділі 2 (облік руху готівки і сум розрахунків) за період з 25.02.2011 року по 28.02.2011 року не відобразив цієї готівки у книзі обліку розрахункових операцій, тобто неоприбуткував 2575,12 грн..

З огляду на те, що позивач не облікував вказану суму готівкових коштів, отриману за розрахунками, проведеними із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, в книзі обліку розрахункових операцій, як це вимагають пункти 1.2 та 2.6 Положення, такі його дії містять склад правопорушення, за яке абзацом третім ст. 1 Указу N 436/95 встановлена відповідальність у вигляді штрафу в п'ятикратному розмірі суми не оприбуткованої готівки.

Посилання позивача на те, що відповідно до п. 7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з першого січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 грн. є безпідставним, оскільки п. 7 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України застосовується за порушення податкового законодавства виключно при обчисленні податкових зобов'язань за період з 01.01.2011р. по 30.06.2011р. і жодним чином не може застосовуватись відносно сфери готівкового обігу.

Крім того слід зазначити, що Державна податкова адміністрація України відкликала лист від 31.12.2010 N 29429/7/10-1017/5190 (щодо застосування штрафної санкції у розмірі не більше 1 гривні) згідно з листом від 3 лютого 2011 року N 2963/7/10-1017/302.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Житомирі № 0001252302 від 17.03.2011 року є правомірним і скасуванню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

В задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "ЖОВІ" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування податкового повідомлення-рішення від 17.03.2011 р. № 0001252302 відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 20 січня 2012 р.