справа № 0670/9675/11
категорія 8.2
20 грудня 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Попова О. Г.,
при секретарі - Маленівському А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Адлєр Транс" до Державної податкової інспекції у м.Житомирі, державного реєстратора Житомирської міської ради, за участю третьої особи поштового відділення зв'язку №10006 про визнання дій неправомірними, скасування рішення №1173/29 від 20.09.2011 року та поновлення свідоцтва №100337141,-
встановив:
Приватне підприємство "Адлєр Транс" звернулось до суду із зазначеним позовом. Просить визнати неправомірними дії державного реєстратора Житомирської міської ради щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджено відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 16.09.2011 року №13051440002008472, визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м.Житомирі та скасувати рішення ДПІ у м.Житомирі №1173/09 від 20.09.2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №100337141 та зобов'язати ДПІ у м.Житомирі поновити свідоцтво №100337141 про реєстрацію ПП "Адлєр Транс" як платника податку на додану вартість та зобов'язати податковий орган поновити в реєстрі платників податку на додану вартість ПП "Адлєр Транс" з 20.09.2011 року. При цьому зазначило, що державний реєстратор Житомирської міської ради вніс до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу - ПП "Адлєр Транс". На підставі цього Державна податкова інспекція у м.Житомирі анулювала свідоцтво позивача як платника податку на додану вартість. Позивач такі дії відповідачів вважає неправомірними, оскільки починаючи з квітня 2011 року і по даний час знаходиться за адресою: вул.Чкалова, 60, м.Житомир, лист від Державного реєстратора Житомирської міської ради з повідомленням про необхідність подачі реєстраційної картки (форма № 6) не отримував.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задовольнити.
Державний реєстратор і представник податкового органу у судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили у їх задоволенні відмовити повністю.
Представник третьої особи в судовому засіданні підтримала вимоги позивача.
Заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією у м.Житомирі позивачу видане свідоцтво №100337141 про реєстрацію його як платника податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 11.4 розділу 11 Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації від 19 лютого 1998 року № 80 (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин), щодо кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби.
У ході здійснення підрозділом податкової міліції державної податкової інспекції у м.Житомирі заходів щодо встановлення місцезнаходження приватного підприємства "Адлєр Транс" за адресою: вул.Чкалова, 60, м.Житомир було встановлено відсутність платника податків за вказаною адресою, про що складено довідку №1540 від 10.08.2011 року.
Пунктом 11.5 розділу 11 вказаного Порядку визначено, якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою N18-ОПП (додаток 17) для вжиття заходів, передбачених статтею 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Державною податковою інспекцією у м.Житомирі було складено повідомлення про відсутність позивача за його місцезнаходженням: вул. Чкалова, 60, м.Житомир, яке направлено державному реєстратору Житомирської міської ради.
Згідно з частиною 12 статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15 травня 2003 року № 755-IV (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, як визначено частиною 14 статті 19 Закону, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Як встановлено з матеріалів справи, державний реєстратор Житомирської міської ради 13.08.2010 року направила рекомендований лист позивачу з повідомленням щодо необхідності подати державному реєстратору реєстраційну картку.
16 вересня 2011 року державним реєстратором Житомирської міської ради було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про відсутність приватного підприємства "Адлєр Транс" за адресою: м.Житомир, вул.Чкалова, 60. Запис було внесено без отримання відомостей про отримання позивачем повідомлення щодо необхідності подання реєстраційної картки. Докази про отримання листа адресатом у реєстратора були відсутні.
В судовому засіданні представник третьої особи пояснила, що лист із зазначеним повідомленням не вручався позивачу, а був покладений до його поштової скриньки.
До матеріалів справи за клопотанням представника третьої особи долучено копію пояснень поштарки ОСОБА_1, яка обслуговує адресу: м.Житомир вул. Чкалова, 60, з аналогічними поясненнями.
Згідно з підпунктом "ж" пункту 184.1. ст.184 Податкового кодексу України, реєстрація платника ПДВ діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо:
ж) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
20.09.2011 року Державною податковою інспекцією у м.Житомирі було винесено рішення №1173/29 від 20.09.2011 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Отже, податковий орган, при постановленні рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ПП "Адлєр Транс", діяло у відповідності до законодавчих норм, а тому дії ДПІ у м.Житомирі є правомірними.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про поштовий зв'язок", послуги поштового зв'язку надаються на договірній основі згідно з Правилами надання послуг поштового зв'язку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та повинні відповідати встановленим нормам якості.
Стаття 19 вказаного Закону передбачає, що користувачі (в даному випадку - позивач) мають право на одержання поштових відправлень на свою домашню, службову адресу, до запитання чи з використанням абонементних скриньок.
Відповідно до пункту 91 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270, поштові відправлення, поштові перекази доставляються оператором поштового зв'язку адресатам на поштову адресу або видаються/виплачуються в об'єкті поштового зв'язку.
У ході розгляду справи судом встановлено, що державний реєстратор внесла до Єдиного державного реєстру запис про відсутність позивача за місцезнаходженням без отримання підтвердження, що позивач отримав повідомлення про необхідність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Позивачем 20.09.2011 року були підтверджені відомості про своє міснезнаходження.
Отже, суд приходить до висновку, що неправомірні дії державного реєстратора призвели до порушення прав позивача, що виразилось в ненаданні йому можливості одержати поштове відправлення на свою службову адресу та в подальшому призвело до скасування свідоцтва платника податку на додану вартість.
З огляду на викладене, дії податкового органу хоча і були правомірними, але були зумовлені неналежними діями державного реєстратора, у зв'язку з чим, суд вважає, що запис у ЄДРПОУ про відсутність позивача за місцезнаходженням слід відмінити, акт податкового органу про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - скасувати та поновити ПП "Адлєр Транс" в реєстрі платників податку на додану вартість.
Керуючись ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії державного реєстратора Житомирської міської ради щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджено відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осі - підприємців від 16.09.2011 року №13051440002008472.
Зобов'язати державну податкову інспекцію у м.Житомирі поновити свідоцтво №100337141 про реєстрацію ПП "Адлєр Транс" як платника податку на додану вартість та поновити в реєстрі платників податку на додану вартість з 20.0.9.2011 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 27 грудня 2011 р.