справа №0670/10907/11
категорія 10.2.3
22 грудня 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Майстренко Н.М.,
за участю секретаря - Гнітецької Т.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Житомирського міського центру зайнятості - виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення 7127,25 грн.,
встановив:
Житомирський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 7127,25 грн. виплаченої йому допомоги по безробіттю з 02.09.2010 по 01.03.2011 року, вартості професійного навчання та компенсаційних витрат за проїзд. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем не дотримано умови, за яких можливе надання соціальних послуг, з огляду на встановлений факт зайняття безробітним підприємницькою діяльністю під час перебування на обліку в центрі зайнятості.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, своїми процесуальними правами, передбаченими ст. 49 КАС України, не скористався, щодо причин неявки суд не повідомив, хоча про дату, час і місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, встановив, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Житомирському міському центрі зайнятості як безробітний з 02.09.2010 по 01.03.2011 року та отримав за цей період 3975,68 грн. допомоги по безробіттю, йому було оплачено навчання за професією "Водій автотранспортних засобів" та відшкодовано витрати на проїзд у сумі 184,50 грн., що підтверджується довідками позивача від 21.07.2011 року №1005 та від 11.08.2011 року №ЖОЦЗ-16-1948/о/2011.
Так, одним із видів забезпечення відповідно до вимог ч. 1 ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є допомога по безробіттю, а відповідно до ч. 2 цієї ж статті одним із видів соціальних послуг за цим Законом та Законом України "Про зайнятість населення" є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях. У разі необхідності для проходження професійної підготовки або перепідготовки, підвищення кваліфікації особі компенсуються витрати на проїзд до місця проходження навчання та у зворотному напрямку в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Звертаючись 09.09.2010 року до Житомирського міського центру зайнятості з заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідач повідомив, що не зареєстрований як фізична особа-підприємець, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує, не має права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, та на пенсію за вислугу років.
У той же час, проведеною Житомирським міським центром зайнятості перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 з 13.08.2008 року зареєстрований Житомирською районною державною адміністрацією Житомирської області як суб'єкт підприємницької діяльності та станом на 12.07.2011 року своєї діяльності не припинив, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 12.07.2011 року.
Вирішуючи питання про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог, судом враховується, що Законом України "Про зайнятість населення" передбачено, що в Україні до зайнятого населення, зокрема, належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно ч. 3 ст. 36 Закону сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Крім того, відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006 року №357, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг (пункт шостий Постанови).
Пунктом 7 цього ж Порядку визначено, що протягом двох робочих днів після прийняття рішення про відшкодування коштів роботодавцем центр зайнятості надсилає роботодавцю повідомлення про необхідність відшкодування незаконно виплачених особі коштів протягом 10 календарних днів після отримання повідомлення.
У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Під час перебування на обліку в центрі зайнятості відповідач як безробітний отримав допомогу по безробіттю та соціальні послуги на загальну суму 7127,25 грн. Зазначені кошти відповідачем у добровільному порядку повернуті не були.
Зважаючи на викладене правове регулювання спірних правовідносин та встановлені у справі обставини щодо умисного невиконання відповідачем свого обов'язку щодо повідомлення відомостей про факт його реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, що призвело до порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов Житомирського міського центру зайнятості - виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житомирського міського центру зайнятості 7127,25 грн. виплаченої йому допомоги по безробіттю та вартості соціальних послуг.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: Н.М. Майстренко