12 січня 2012 р. Справа № 0670/12396/11
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черноліхов С.В. , розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Коростишівської районної державної адміністрації про визнання розпорядження таким, що втратило чинність, визнання права і зобов'язання вчинити дії,
На виконання вимог ухвали від 29 грудня 2011 року про залишення без руху позовної заяви представник позивачки подав новий адміністративний позов, в якому просив:
- визнати таким, що втратило чинність розпорядження голови Коростишівської районної державної адміністрації № 438 від 24 вересня 2010 року "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі її у постійне користування";
- визнати за позивачкою право на земельну ділянку;
- зобов'язати Коростишівську районну державну адміністрацію відновити втрачене право ОСОБА_1 на оформлення у власність земельної ділянки площею 2,0 га, розташованої на території Кмитівської сільської ради (кадастровий номер 1822583200:02:000:0012);
- зобов'язати Коростишівську районну державну адміністрацію видати їй державний акт на право власності на вказану земельну ділянку.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) -це публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З аналізу вказаних норм вбачається, що публічно-правовим спором за Кодексом адміністративного судочинства України є не будь-який правовий спір, а лише той, який випливає із здійснення суб'єктом владних повноважень своїх владних управлінських функцій.
Як вбачається із позовної заяви, ОСОБА_1, крім іншої, пред'явила вимоги про визнання за нею права власності на земельну ділянку, зобов'язання відновити втрачене право на оформлення у власність земельної ділянки площею 2,0 га, розташованої на території Кмитівської сільської ради (кадастровий номер 1822583200:02:000:0012), і видати державний акт на право власності на цю земельну ділянку, що фактично є спором про право, який підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З огляду на викладене, суддя вважає, що позовна заява у частині вказаних вимог не містить ознак публічно-правового спору, а тому вона не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Коростишівської районної державної адміністрації у частині вимог про визнання за нею права власності на земельну ділянку, зобов'язання відновити втрачене право і видати державний акт на право власності на земельну ділянку.
Копію ухвали невідкладно надіслати ОСОБА_1.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали
Суддя С.В. Черноліхов