справа № 0670/5983/11
категорія 10.4.1
16 грудня 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Липи В.А.,
при секретарі - Мельник К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Прокурора Олевського району в інтересах держави в особі Олевського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення 8158,07 грн.,-
встановив:
У червні 2011 року Прокурор Олевського району звернувся до адміністративного суду з позовною заявою в інтересах Олевського районного центру зайнятості до ОСОБА_1. Просив стягнути з відповідача кошти отримані ним, як допомоги по безробіттю в розмірі 8158 грн. 07 коп. Вимоги мотивує тим, що відповідач перебував на обліку в Олевському районному центрі зайнятості, як безробітний з 14.11.2008 року по 10.10.2009 року та отримав від них допомогу по безробіттю в розмірі 8158 грн. 07 коп. Відповідач був ознайомлений з наслідками порушення порядку перебування на обліку, як безробітного. Разом з тим, під час перебування в центрі зайнятості в статусі безробітного відповідач приховав відомості про те, що знаходився в трудових відносинах з ПП ОСОБА_2 з листопада по грудень 2008 року. Таким чином, кошти виплачені відповідачу центром зайнятості підлягають поверненню. В добровільному порядку заборгованість відповідачем не погашена, а тому просить стягнути в судовому порядку.
Прокурор в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений вчасно та належним чином. про причини неявки до суду не повідомив.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені вчасно та належним чином, надали до суду письмові заперечення, в яких просять відмовити в задоволенні позовних вимог. Представник відповідача надіслав на адресу суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі та відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон).
Судом встановлено, що 14 листопада 2008 року ОСОБА_1 на ім'я директора Олевського РЦЗ було подано заяву, в якій він просив до вирішення питання про працевлаштування надати статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Одночасно, в заяві зазначав, що в даний час не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, права на пільгову пенсію не має та зобов'язується своєчасно повідомляти центр зайнятості про всі зміни внесені в персональну картку.
На підставі вказаної заяви ОСОБА_1 було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю.
Згідно зі п. 1.2. р. 1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінпраці України № 307 від 20.11.2000 року, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.
Безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу (ч. 1 ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення").
Згідно із ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство" в Україні належать до зайнятого населення (пп. "а", "б" п. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення").
Судом встановлено, що згідно Акту розслідування страхових випадків № 161 від 12.05.2011 року та відповідно до даних персоніфікованого обліку від 09.02.2011 року ОСОБА_1 знаходився у трудових відносинах з ПП ОСОБА_2 у листопаді-грудні 2008 року.
Таким чином, під час перебування в службі зайнятості в статусі безробітного відповідач відносився до зайнятої категорії населення і не мав права отримувати допомогу по безробіттю.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно довідки Олевського районного центру зайнятості, за період перебування відповідача на обліку як безробітного, а саме з 14.11.2008 року по 10.12.2009 року, ним було отримано допомогу по безробіттю у сумі 8158 грн. 07 коп.
Відповідача було повідомлено про необхідність повернути зазначені кошти, однак до цього часу кошти не повернуті.
Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року, ст. ст. 158-163, 186, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Олевського районного центру зайнятості незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 8158 грн. 07 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: В.А. Липа