справа №0670/6758/11
категорія 7.1
14 грудня 2011 р. м. Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
при секретарі - Маленівському А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції в Житомирській області, за участю третьої особи Андрушівської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування рішення від 24.05.2011 року №30/5,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення заступника головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області від 24 травня 2011 року №30\5, відповідно до якого з 01.06.2011 року припинено користування розширеною частиною меліоративного каналу К-2 з гідротехнічною спорудою РТК -120-100-210 ПК 1+74 гр. ОСОБА_1, розташованої за межами м.Андрушівки. В обґрунтування позову зазначив, що жодних підстав, для припинення користування каналу К-2 ділянки гончарного дренажу м.Андрушівка довжиною 1140 м і гідроспорудою РТК -120-100-210 ПК 1+74 каналу К-2, що розташована в урочищі «Кирилова дача», заступник головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Житомирської області не мав, оскільки дана споруда знаходиться на балансі ПСП ім.Шевченка, а не на балансі Бердичівського міжрайонного управління водного господарства, крім того, вказав, що перевірка проведена без дотримання вимог наказу №464 від 10.09.2008 року «Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства». Крім того вказав, що канал К-2 ділянки гончарного дренажу м.Андрушівка довжиною 1140м і гідроспорудою РТК -120-100-210 ПК 1+74 каналу К-2, що розташований в урочищі «Кирилова дача», тому що назва «Крилова дача» в м.Андрушівка - відсутнє, а тому, рішення №30\5 від 24.05.2011 року є нелегітимним та протиправним з моменту його складання і підлягає скасуванню.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у запереченнях.
Представник третьої особи Андрушівської районної державної адміністрації в судовому засіданні у вирішенні вимог позивача поклався на розсуд суду.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 5 травня 2011 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області ОСОБА_2 проведено перевірку обстеження земельної ділянки водного фонду площею №.37 га за межами м. Андрушівка Андрушівського району (в районі Крилової дачі), за результатами перевірки 05.05.2011 року складено акт.
Відповідно до акту перевірки, встановлені такі порушення:
- розпорядження Андрушівської районної державної адміністрації прийняті всупереч Декрету Кабінету Міністрів України від 31.12.1992 року №26-92, а саме пункту 4 додатку 2 «Перелік майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів основного виробництва, передача в оренду яких не допускається";
- відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку водного фонду та на водний об'єкт, відсутності дозволу на спеціальне водокористування гр. ОСОБА_1, що є порушенням ст. ст. 93,125,126 Земельного кодексу України, ст.ст.51, 85 Водного кодексу України, ст.ст.6,13,14,15,16,17,18,20,25 Закону України «Про оренду землі», постанови КМУ №502 від 13.05.1996 року «Порядок користування землями водного фонду», постанови КМУ №2073 від 25.12.1998 року «Порядок державної реєстрації договорів оренди землі».
На підставі акту від 05.05.2011 року, 24 травня 2011року заступником головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області винесено рішення №30/5, відповідно до якого припинено з 01.06.2011 року користування розширеною частиною меліоративного каналу К-2 з гідротехнічною спорудою РТК -120-100-210 ПК 1+74 гр. ОСОБА_1, розташованої за межами м. Андрушівки в районі (Крилової дачі).
У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що 04.12.2002 року між ОСОБА_1 та Андрушівською районною державною адміністрацією укладено договір оренди земельної ділянки та водного об'єкту, відповідно до якого орендодавець згідно розпорядження Андрушівської районної державної адміністрації від 26.09.2002 року № 472 надає, а орендар приймає в оренду земельну ділянку загальною площею - 3,37 га, у тому числі: під водою -1,36га, під гідротехнічними спорудами -0,8 га, під прибережними смугами - 1,93 га, з них сіножатей - 1,53 га, боліт-0,40 га згідно з планом користування, яка розташована на території Андрушівської міської ради Андрушівського району Житомирської області на підставі Закону України "Про оренду землі".
В квітні 2003 року ОСОБА_1 виготовлено дозвіл на спеціальне водокористування за №163-Ж каналу К-2 ділянки гончарного дренажу м.Андрушівка, довжиною 1140 м і гідроспорудою РТК -120-100-210 ПК 1+74 каналу К-2.
24.07.2007 року розпорядженням голови районної державної адміністрації за №417 „Про продовження терміну оренди земельною ділянкою водного фонду та водним об'єктом, надання дозволу на розробку технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок водного фонду - продовжено термін оренди земельною ділянкою водного фонду та водним об'єктом загальною площею 3,37 га терміном на 11 місяців, що знаходяться на території Андрушівської міської ради та надано дозвіл на виготовлення технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельної ділянки водного фонду по Андрушівській міській раді.
В 2007 році ДП „Житомирським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою" виготовлено Технічну документацію по визначенню нормативної грошової оцінки земельної ділянки водного фонду, яка намічалась для передачі в оренду гр. ОСОБА_1 для рибогосподарських потреб на території Андрушівської міської ради Андрушівського району Житомирської області.
09.02.2011 року розпорядженням голови районної державної адміністрації за №47 „ Про продовження терміну оренди земельними ділянками водного фонду та водного об'єкту, надання дозволу на розробку технічної документації по визначенню нормативної грошової оцінки земельних ділянок водного фонду та технічної документації щодо складання документів, які посвідчують право оренди земельними ділянками" - у зв'язку з продовженням терміну оренди земельними ділянками водного фонду та водного об'єкту гр.ОСОБА_1 та приведенням у відповідність до нині діючого законодавства усіх правовстановлюючих документів, - п. 1 - продовжено термін оренди земельними ділянками водного фонду та водного об'єкту гр. ОСОБА_1 загальною площею 3,37га терміном на 25 років (двадцять п'ять) років, що знаходяться на території Андрушівської міської ради, - п.2 - надано дозвіл гр. ОСОБА_1 на замовлення технічні документації для укладення договорів щодо продовження терміну оренди земельних ділянок водного фонду та водного об'єкту.
В травні 2011 року ТОВ „Підприємство „Житомирземпроект" виготовлено Технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування на умовах оренди земельною ділянкою гр. ОСОБА_1 загальною площею 3,37га терміном на 25 років для рибогосподарських потреб на території Андрушівської міської ради Андрушівського району Житомирської області, яка надавала право ОСОБА_1 на для укладення договорів щодо продовження терміну оренди земельних ділянок водного фонду та водного об'єкту.
На час розгляду справи в суді зазначені розпорядження не оскаржені та є чинними.
Отже, у позивача наявні всі необхідні правовстановлюючі документи для здійснення діяльності у відповідності до розпоряджень районної державної адміністрації про оренду земельною ділянкою водного фонду та водним об'єктом.
Щодо проведення перевірки інспектором Державної екологічної інспекції, то вона проведена з порушенням вимог чинного законодавства з огляду на наступне.
Право на проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства органам державної екологічної служби надано ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», регламентовано Порядком обмеження тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій і об'єктів у разі порушення ними законодавства про охорону навколишнього природного середовища, затвердженим постановою Верховної Ради України від 29.10.1992 року №2751-ХІІ, Положенням про державну екологічну інспекцію в Житомирській області, затвердженим наказам Мінприроди України, Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 року.
Так, згідно Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, органи державної екологічної інспекції проводять планові та позапланові перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства суб'єктами господарювання.
Згідно п.3.2. вище зазначеного Порядку - планові перевірки проводяться органами державної екологічної інспекції відповідно до квартального плану діяльності органу Мінприроди і проводяться за наказом Мінприроди.
Згідно п.3.6. Порядку - позапланова перевірка проводиться в тому числі і за зверненням фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення. Позапланова перевірка проводиться за наказом органу Мінприроди та направленням на проведення перевірки керівника органу Мінприроди або його заступника.
Відповідно до п.4.3 Порядку, перед початком перевірки державні інспектори зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі направлення на перевірку та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу Мінприроди і надати копію направлення на проведення перевірки.
Згідно вимог п.4.9 Порядку державні інспектори проводять перевірки об»єкта в присутності керівника суб'єкта господарювання або уповноважених ним осіб.
В судовому засіданні встановлено, що в порушення зазначених норм права державним інспектором при проведенні позапланової перевірки не надавалось ОСОБА_1 ні направлення на проведення перевірки, ні копії наказу керівника державної інспекції про проведення перевірки. Перевірка проводилась за відсутності ОСОБА_1 на об'єкті господарювання, а акт перевірки підписувався лише в кабінеті інспекції, що стверджується як показами самого ОСОБА_1 так і поясненням представника відповідача про відсутність копії наказу та направлення на проведення перевірки.
У відповідності до вимог ст.70 КАС України, докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги.
Щодо зазначеного в акті перевірки, що розпорядження Андрушівської районної державної адміністрації прийняті всупереч Декрету Кабінету Міністрів України від 31.12.1992 року №26-92, а саме пункту 4 додатку 2 «Перелік майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів основного виробництва, передача в оренду яких не допускається, то згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо орендних відносин" від 21.04.2011 року №3269 зазначений Перелік втратив чинність з 24.05.2011 року (а.с.137), а тому, посилання на цей законодавчий акт є неправомірним.
Крім того, в судовому засіданні в якості спеціаліста надав пояснення начальник відділу Держкомзему в Андрушівському районі ОСОБА_3, який пояснив, що канал К-2 ділянки гончарного дренажу м.Андрушівки, довжиною 1140 м і гідроспорудою РТК -120-100-210 ПК 1+74, якими користується позивач, відноситься до внутрігосподарських каналів та перебуває на балансі ПСП ім.Шевченка. Зазначене знайшло своє документальне підтвердження. Так, з оглядової схеми розміщення земель, зайнятих осушувальними меліоративними каналами та двохсторонніми однометровими захисними смугами вздовж них, що проектувались до відведення Житомирському УОС із землекористувань господарств Андрушівського району, яка погоджена начальником Житомирського УОС, головним інженером-землепорядником Андрушівського РАПО та головою колгоспу ім. Шевченка, встановлено, що внутрігосподарський канал довжиною 1,4444/44.489 зі шлюзом-регулятором РТК -120-100-210 ж/б та меліоративними землями площею 90 га віднесено до земель вищевказаного сільськогосподарського підприємства (інв. Б-56, №422 від 4.06.1990 р.).
Знаходження внутрігосподарського каналу довжиною системами 1,4444/44.489 зі шлюзом-регулятором РТК -120-100-210 ж/б та меліоративними землями площею 90 га на балансі колгоспу ім. Шевченка підтверджується офіційними документами, розробленими Житомирською філією Українського науково-дослідного і проектно-вишукувального інституту по землеустрою Держагропрому УРСР від 1990 року, а саме:
- проектом відведення 75, 1га земель, зайнятих осушувальними меліоративними каналами та двосторонніми однометровими захисними смугами вздовж них в безстрокове користування Житомирському управлінню осушувальних систем із землекористувань господарств Андрушівського району Житомирської області, (інв.Б-56, №422 від 4.06.1990 р.);
- проектом формування території і встановлення меж Андрушівської міської ради народних депутатів ( інв.№ХІІ-1-28 «Б» від 26.10.1992 р.);
- актом від 10.09.2008 року комісія в складі начальника Бердичівського міжрайонного управління водного господарства ОСОБА_4, головного інженера ОСОБА_5, начальника Андрушівської експлуатаційної дільниці Бердичівського МУВГ ОСОБА_6, головного спеціаліста відділу земельних ресурсів в Андрушівському районі ОСОБА_3, начальника районного управління агропромислового розвитку ОСОБА_7 склали акт про те, що Канал К-2 з гідротехнічною спорудою на ньому, довжиною 1444 м не ввійшов у перелік каналів, що відводились.
- технічним звітом та коректуванням планових матеріалів зйомок минулих років колгоспу ім.. Шевченка Андрушівського району, розробленого Українським науково-дослідним і проектно-вишукувальним інститутом по землеустрою у 1990 році земля під каналом і гідротехнічною спорудою рахується за колгоспом ім.. Шевченка,площею 1,6 га в урочищі Кирилова дача.
В документації по визначенню земель колективної та державної власності колективного сільськогосподарського підприємства ім. Шевченка Андрушівського району, в схемі-карті та експлікації земель в межах плану, яка погоджена начальником експлуатаційної дільниці Бердичівського ОУС ОСОБА_6 також вказано, що внутрігосподарський канал довжиною 1,4444/44.489 зі шлюзом-регулятором РТК -120-100-210 ж/б та водний об"єкт площею 1,36 га знаходиться в користуванні колгоспу ім. Шевченка Андрушівського району.
Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представником відповідача в судовому засіданні не доведено правомірності оскаржуваного рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що рішення заступника головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Житомирській області від 24 травня 2011 року №30/5 про припинення з 01.06.2011 року користування розширеною частиною меліоративного каналу К-2 з гідротехнічною спорудою РТК-120-100-210 ПК 1+74 ОСОБА_1 розташованої за межами м. Андрушівка (в районі Крилової дачі) підлягає касуванню як таке, що винесено в порушення норм чинного законодавства.
Керуючись ст.ст.158 -163, 186, 254 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити.
Рішення Державної екологічної інспекції в Житомирській області від 24.05.2011 року №30/5 скасувати.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 20 грудня 2011 р.