Постанова від 22.11.2011 по справі 0670/2343/11

справа №0670/2343/11

категорія 9.2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2011 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Попової О. Г.,

при секретарі - Маленівському А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Приватного підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м.Житомирі про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

встановив:

Приватний підприємець ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0008962302, №0008972302 та №0008982302 від 22.07.2010 року про застосування до неї штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 32444,30 грн., які винесені податковим органом на підставі актів перевірок щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарських одиниць за порушення позивачем п.п.1, 2, 5, 9, 12, 13 ст.3, ст.6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та п.п.2.2, 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні". Позивач не погоджується з винесеними рішеннями, так як перевірка здійснена у її відсутності, а присутні під час перевірок працівники не мали достатнього досвіду роботи у сфері торгівлі. Зазначила, що під час перевірки павільйону, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 була присутня стажер, яка не в повній мірі володіла касовим апаратом.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28.07.2011 року прийнято відмову представника позивача від позовних вимог в частині оскарження рішення ДПІ у м.Житомирі від 22 липня 2010 року №0008962302, а провадження в цій частині закрито.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали з підстав, зазначених в запереченнях щодо позовних вимог.

Суд, розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Встановлено, що на підставі направлень №916, №917 від 01.07.2010 року працівниками ДПІ у м.Житомирі 13.07.2011 року проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці - кіоску №33, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належать приватному підприємцю ОСОБА_1, про що складений акт №0362/06/25/23/НОМЕР_1 від 13.07.2011 року.

В акті перевірки №0362/06/25/23/НОМЕР_1 від 13.07.2011 року зазначено про виявлені порушення п.п.1, 2, 5, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та п.п.2.2, 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у м.Житомирі 22.07.2010 року винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій: №0008982302, яким за порушення позивачем п.п.2.2, 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" до неї застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 27247,20 грн. та №0008972302, яким за порушення позивачем п.п.1, 2, 5, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до неї застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 3189,10 грн.

Суд погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.

Судом встановлено, що перевірка проведено у відповідності до вимог Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Під час розгляду справи в суді не знайшли підтвердження пояснення представника позивача, що перевірка проведена неправомірно, так як під час її проведення була присутня стажер ОСОБА_2, з якою не було укладено трудового договору.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 мала вільний доступ до реєстратора розрахункових операцій, отримувала кошти за товар і видавала здачу, роздруковувала денний звіт РРО і надавала його інспекторам, перераховувала кошти і складала опис готівки, тобто, ОСОБА_2 фактично була допущена до виконання роботи. Згідно вимог ст.24 КЗпП України, якщо працівника фактично було допущено до роботи, то вважається що з ним укладено трудовий договір. Також, ОСОБА_2 підписала акт перевірки і передала його приватному підприємцю.

Що стосується рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0008972302 від 22.07.2010 року, суд зазначає наступне.

В акті перевірки зазначено, що в порушення п.п.1, 2, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в день перевірки сума готівкових коштів не відповідає сумі, зазначеній в денному звіті РРО на 637,82 грн. (а.с. 85).

Відповідно до п.п. 1, 2 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Згідно п.13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Статтею 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Під час розгляду справи в суді позивачем не надано доказів, які б спростовували висновки перевіряючого органу щодо виявленого порушення.

Так, згідно опису готівки, яка знаходилась на місці проведення розрахунків, в касі підприємця перебувало 657,20 грн. (а.с. 86), при цьому, в денному звіті РРО було зазначено, що сума готівкових коштів складає 19,38 грн., що не заперечувалось представником позивача.

Продавець ОСОБА_2 пояснила, що різниця по касі пояснюється тим, що вона помилково поклала гроші за товар не в касовий апарат, а в ящик столу (а.с.52).

Акт перевірки підписаний продавцем ОСОБА_2 без жодних зауважень та заперечень.

Пояснення в судовому засіданні представника позивача, що різницю в касі складають кошти, які були залишені продавцю для розрахунку за товар з постачальниками - ПП "Баядера", не знайшли документального підтвердження під час розгляду справи в суді.

Згідно довідок, підписаних різними посадовими особами ПП "Баядера" (а.с. 22, 71, 81), 13.07.2010 року між ФОП ОСОБА_1 і ПП "Баядера" оплата за отриманий товар не проводилась. Оплата за отриманий товар не проводилась приватним підприємцем проводилась в інші дні липня місяця 2010 року, однак, жодного разу не на суму різниці по касі підприємця, виявлену в день перевірки - 637,82 грн.

Враховуючи викладене, суд вважає, що податковим органом правомірно прийнято рішення про застосування до ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій за зазначене порушене №0008972302 від 22.07.2010 року.

Що стосується рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0008982302 від 22.07.2010 року, то суд зазначає наступне.

В акті перевірки зазначено, що позивачем в порушення вимог п.п.2.2, 2.6 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" не оприбутковано в КОРО №0625008567 "Р"/1 суму готівкових коштів у розмірі 5449,44 грн., про що зроблено запис перевіряючими в розділі 2 "облік руху готівки та сум розрахунків" 13.07.2010 року (а.с.85).

Відповідно до п.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N637 книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).

Пунктом 2.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні передбачено, що підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Згідно п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Матеріалами справи підтверджено, що до книги обліку розрахункових операцій позивачем, станом на13.07.2010 року, не оприбутковано кошти в сумі 5449,44 грн.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила, що вона разом з інспектором Коваленко С.В. здійснювала перевірку ФОП ОСОБА_1 Під час перевірки було встановлено, що в книзі обліку розрахункових операцій відсутні записи про оприбуткування готівка, яка надходила до каси з 14.06.2010 року по день перевірки. В книзі інспекторами зроблено запис про проведення перевірки і проставлені підписи перевіряючих.

Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснила, що вона працювала продавцем у позивача і вела КОРО. Не змогла пояснити чому записи про оприбуткування готівки з 14.06.2010 року містяться після запису про проведення перевірки 13.07.2010 року та запис про загальну суму розрахунку за 14.06.2010 року зміщений і розташований після підпису інспектора.

Факт не оприбуткування позивачем коштів з 14.06.2010 року по 13.07.2010 року повністю підтверджено книгою обліку розрахункових операцій №0625008567 "Р"/1, яка досліджена в судовому засіданні і копія долучена до матеріалів справи (а.с.98-99). Загальна сума неоприбуткованої готівки за період з 14.06.2010 року по 13.07.2010 року складає 5449,44 грн.

Статтею 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обліку готівки", передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Враховуючи викладене, суд вважає, що податковим органом правомірно прийнято рішення про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій за зазначене порушене №0008982302 від 22.07.2010 року.

Суд, оцінивши всі докази в їх сукупності, на підставі матеріалів справи прийшов до висновку, що позовні вимоги є безпідставними, а тому в задоволенні позовних вимог позивачу відмовляє в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

В задоволенні позову приватного підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про скасування податкових рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя: О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлено: 28 листопада 2011 р.