справа № 0670/6642/11
категорія 14
26 серпня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попової О. Г.,
при секретарі - Бєлоусовій Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду, в якому, з урахуванням зміни позовних вимог, просить зобов'язати Міністерство соціальної політики України поставити питання перед Пенсійним фондом України про перерахунок його пенсії із застосуванням коефіцієнта 28,9856. Свої вимоги мотивує тим, що з 01.01.2004 року його пенсію було перераховано відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але при перерахунку обмежено його зарплату і коефіцієнт заробітної плати, застосувавши ч.2 ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тоді як необхідно було проводити перерахунок пенсії на підставі ст.43 зазначеного Закону. В грудні 2010 року позивачем направлено звернення на адресу Голови Верховної Ради України стосовно вжиття заходів реагування по відновленню його права на перерахунок пенсії з коефіцієнтом 28,98356, яке 28.12.2010 року перенаправлене до міністерства соціальної політики.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином. Від Міністерства соціальної політики України надійшов лист, в якому просить справу розглядати без участі представника Міністерства.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, ОСОБА_1, отримує пенсію за віком, призначену з 29.03.2001 року згідно із статтею 1 Тимчасової Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до них, від 15 січня 1993 року, за наявності страхового стажу роботи 38 років 29 днів.
З 01.01.2004 року проведено перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії визначено із заробітної плати, з якої було обчислено пенсію до набрання чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за 24 календарних місяців роботи з 01.04.1993 року до 31.03.1995 року, як більш найвигідніший варіант обчислення розміру пенсії. Коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії становить 5,6.
15.12.2010 року позивачем направлене звернення на адресу Голови Верховної Ради України стосовно вжиття заходів реагування по відновленню його права на перерахунок пенсії з коефіцієнтом 28,98356, яке 28.12.2010 року перенаправлене до Міністерства соціальної політики для реагування. 08.07.2011 року позивачу надано відповідь на його звернення, якою заявника повідомлено, що його пенсія перерахована згідно вимог діючого законодавства.
Пенсійне забезпечення громадян України, відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється органами Пенсійного Фонду України. Стаття 81 вказаного Закону передбачає, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
До відання Кабінету Міністрів України належать питання, пов'язані з реалізацією і додержанням гарантій, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення" (ст.11 Закону України "Про пенсійне забезпечення" ).
Міністерство соціальної політики України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах зайнятості населення та трудової міграції, трудових відносин, соціального захисту населення, з питань сім'ї та дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну (Указ Президента України від 06.04.2011 № 389/2011 "Про Положення про Міністерство соціальної політики України").
В статті 3 зазначеного Положення визначені основні завдання Міністерства соціальної політики України.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, заявлена позивачем вимога не може бути задоволена судом, так як до компетенції Міністерства соціальної політики України не відносяться питання щодо перерахунку пенсій громадянам України чи дача вказівки Пенсійному фонду про перерахунок пенсії із застосуванням визначеного коефіцієнту.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд-
постановив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 30 серпня 2011 р.