справа № 0670/5057/11
категорія 8.2.1
28 липня 2011 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Попова О. Г. ,
при секретарі - Маленівському А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Приватного підприємства "ОвручГазАвто"
до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції
про скасування податкового повідомлення-рішення №0000941601/0 від 15.11.2010р.,-
встановив:
Приватне підприємство "ОвручГазАвто" звернулось до суду з позовом, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції №0000941601/0 від 15.11.2010 року, яким визначено податкове зобов"язання по податку на додану вартість за вересень 2010 р. в сумі 10966,00 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 1096,60 грн. При цьому посилається на те, що з урахуванням положень абз. 9 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування», п.п. 4.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(чинних на час прийняття оскаржуваного рішення), п. 56.21 ст. 56 гл. 4 розд. 2 Податкового кодексу України, оскаржуване рішення є незаконним і таким, що підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити.
Представники відповідача проти позову заперечили, з мотивів викладених у письмовому заперечені.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в позові необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Встановлено, що Овруцькою міжрайонною державною податковою інспекцією проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2010 року, поданої приватним підприємством "ОвручГазАвто" 20 жовтня 2010 року, вхідний № 16051, за результатами якої складено акт №387/16-0-32906984 від 05.11.2010 р.
Перевіркою встановлено, що в порушення абзацу "б" підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" із змінами та доповненнями, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 20.05.2010 року № 2275-УІ, приватним підприємством "ОвручГазАвто" до рядка 23.2 - "значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду" включено значення рядка 26 податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року в частині сум, не сплачених постачальникам у попередніх податкових періодах (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ), що призвело до завищення рядка 23.2 декларації на суму 31273 грн. та відповідно заниження рядка 27 "сума ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду" в сумі 10966 грн.
Суд погоджується з висновками податкового органу з огляду на наступне.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 20.05.2010 року № 2275-УІ, з дня набрання чинності і до 1 січня 2011 року, підпункт "б" підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України "Про податок на додану вартість" застосовується в такій редакції:
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої" отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду;
- залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах;
- залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування відображається у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року".
З урахуванням таких змін до Закону, починаючи із звітності за червень 2010 року, значення рядка 26 включається до рядка 23.2 декларації наступного звітного періоду тільки в частині сум податку, сплачених постачальникам у попередніх податкових періодах та в обов'язковому порядку враховується при визначенні суми податку, яка підлягає відшкодуванню із бюджету (рядок 25.1 чи рядок 25.2).
Залишок значення рядка 26 в частині сум податку, по яких не проведено розрахунки з постачальниками, зберігається у зазначеному рядку до моменту формування податкової звітності за звітний період, у якому проведені розрахунки з постачальниками.
Одночасно відповідно до Розділу II «Прикінцеві положення» пункт 8 Закону (стосується внесення змін до Закону України "Про податок на додану вартість") набирає чинності з початку наступного звітного (податкового) періоду, за періодом, на який припадає набрання чинності цим Законом, тобто з 1 липня 2010 року.
Приватне підприємство "ОвручГазАвто" не заперечує факт заповнення декларації за вересень 2010 року всупереч вимогам Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 20.05.2010 року № 2275-VI, однак, посилається на абзац 9 статті 1 Закону України "Про систему оподаткування" і вказує, що зміни і доповнення до цього Закону, інших законів України з питань оподаткування в частині надання пільг, зміни податків, зборів, механізму їх сплати вносяться не пізніше ніж за 6 місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початком нового бюджетного року.
Відповідно до статті 94 Конституції України Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.
Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 20.05.2010 року № 2275-УІ, відповідно до пункту 1 Розділу II «Прикінцеві положення», набрав чинності з дати його опублікування (Закон опубліковано в газеті „Голос України" 16.06.2010 р. № 109), тобто з 16.06.2010р.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і Законами України.
Законом України „Про систему оподаткування" визначено загальні принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обов'язкові платежі) до бюджетів та до державних цільових фондів, а також права, обов'язки і відповідальність платників, а Закон України „Про податок на додану вартість" є спеціальним нормативно-правовим актом щодо податку на додану вартість, який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Крім того ст. 2 Закону України „Про систему оподаткування" передбачено обов'язок платників податків подавати до державних податкових органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів), а саме ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість" визначено що платники податків зобов'язані вести облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а зведені результати такого обліку відображаються у податкових деклараціях форма і порядок заповнення, яких визначаються відповідно до закону.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом.
В зв'язку із тим, що Законом України від 20.05.2010 р. № 2275-УІ внесено зміни до абз. „б" пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України „Про податок на додану вартість", то позивач зобов'язаний був визначати суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України з врахуванням внесених змін.
Також в судовому засіданні встановлено, що Овруцькою МДПІ складено протокол про адміністративне правопорушення № 537 серія ХР № 298339 від 03.12.2010 р. на керівника Приватного підприємства „ОвручГазАвто" ОСОБА_1 за порушення порядку ведення податкового обліку, а саме: заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість за червень, липень та вересень 2010 року відповідно до актів перевірок декларації з податку на додану вартість № 285/16/0-32906984 від 13.08.2010р., № 313/16-0-32906984 від 08.09.2010р., № 387/16-0-32906984 від 05.11.2010р., передбаченого ч. 1 ст. 1631 КУпАП.
Овруцьким районним судом Житомирської області винесено постанову від 20.12.2010 р. у справі № 3-3307/10, якою ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1631 КУпАП та накладено адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 85 грн.
Такаж, Овруцькою МДПІ складено протокол про адміністративне правопорушення № 535 серія ХР № 298342 від 03.12.2010 р. на головного бухгалтера Приватного підприємства „ОвручГазАвто" ОСОБА_2 за порушення порядку ведення податкового обліку, а саме: заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість за червень, липень та вересень 2010 року відповідно до актів перевірок декларації з податку на додану вартість № 285/16/0-32906984 від 13.08.2010р., № 313/16-0-32906984 від 08.09.2010р., № 387/16-0-32906984 від 05.11.2010р., передбаченого ч. 1 ст. 1631 КУпАП.
Овруцьким районним судом Житомирської області винесено постанову від 20.12.2010 р. у справі № 3-3306/10, якою ОСОБА_2 визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1631 КУпАП та накладено адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 170 грн.
Постановою від 31.01.2011 року Апеляційного суду Житомирської області постанова від 20.12.2010 р. у справі № 33/0690/40/2011 Овруцького районного суду залишена без змін.
Тобто, судовими рішеннями Овруцького районного суду Житомирської області встановлено факт заниження посадовими особами ПП „ОвручГазАвто" податкових зобов'язань по податку на додану вартість
Відповідно до ч.4 ст. 72 КАС України постанова суду у справі про адміністративний проступок, яка набрала законної сили, є обов'язковою для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалена постанова суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що відповідач діяв у межах наданих йому повноважень та правомірно визначив суму податкового зобов"язання на підставі наданих позивачем на перевірку первинних документах.
Керуючись Законом України "Про податок на додану вартість" (в редакції чинній на момент виникнення спору), ст.ст. 71, 72, 86, 158-162 КАС України, суд,-
постановив:
В позові Приватному підприємству "ОвручГазАвто" до Овруцької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0000941601/0 від 15.11.2010 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення.
Уразі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя: О.Г. Попова
Повний текст постанови виготовлено: 29 липня 2011 р.