справа № 2-а-7042/08
категорія 65
19 червня 2008 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Літвин О. Т.,
при секретарі - Васинчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Прокурора Богунського району м. Житомира в інтересах держави в особі Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Закритого акціонерного товариства "Мрія"
про стягнення 17000,00 грн.,-
встановив:
Прокурор Богунського району м. Житомира в інтересах держави в особі Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду з позовом в якому зазначає, що відповідач протягом тривалого часу не сплачував штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів. В обгрунтування позову посилається на те, що відповідач не провів відповідної реєстрації випуску акцій в порядку, визначеному Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, за що 11.03.2008 року на позивача було накладено штраф у розмірі 17000 грн., який просить стягнути в доход держави.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали.
Відповідач до суду не прибув, від одержання повістки відмовився, про що зроблена відповідна відмітка особою, яка її доставляла. Відповідно до ст.37 КАС України особа, яка відмовилася одержати повістку, вважається такою, що її повідомлено про дату, час і місце судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, згідно постанови № 46-ЖИ від 11.03.2008р. про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, ЗАТ "Мрія" вчинило правопорушення на ринку цінних паперів, яке кваліфікується як випуск в обіг та розміщення незареєстрованих цінних паперів, за яке згідно абз. 1 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачена відповідальність юридичних осіб у вигляді штрафу у розмірі до 10 тис. неоподаткованих мінімумів доходів громадян або у розмірі 150% прибутку (надходжень), одержаних в результаті дій по випуску в обіг та розміщенню незареєстрованих цінних паперів, та в порушення вимог п.4 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до реєстрації випуску акцій в порядку, визначеному Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку" згідно яких, ЗАТ, випуски акцій яких не зареєстровані, протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом, повинні провести відповідну реєстрацію в порядку, визначеному Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Як зазначено у п.9 ст.6 розділу ІІ Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" реєстрацію випуску акцій здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку в установленому нею порядку. Обіг акцій дозволяється після реєстрації Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати розміщення акцій та видачі свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
На момент вирішення спору по суті, відповідачем не надано до Житомирського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для реєстрації випуску акцій.
Вказаною постановою за вчинення вищезазначеного правопорушення до відповідача було застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 17000грн.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", невиконання розпорядження про усунення порушення на ринку цінних паперів є правопорушенням на ринку цінних паперів, за ухилення від виконання розпоряджень про усунення порушень щодо цінних паперів передбачено накладання штрафу Комісією, стягнення якого здійснюється у судовому порядку.
На момент вирішення спору по суті, відповідач вищезазначений штраф на суму 17000 грн. не сплатив.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", ч.1 п.1 та ч.1, 2 п.8 Положення "Про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку", затвердженого Указом Президента України № 142/97 від 14.02.1997 року, Житомирське територіальне управління ДКЦПФР є територіальним органом системи центрального органу виконавчої влади Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і виступає в даному випадку органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
За таких обставин у суду немає підстав ставити під сумнів встановлений факт порушення відповідачем вимоги п.4 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до реєстрації випуску акцій в порядку, визначеному Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку".
Керуючись п.4 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до реєстрації випуску акцій в порядку, визначеному Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку", п.9 ст.6 розділу ІІ Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", ст. 159-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства "Мрія" на корись Державного бюджету України 17000грн. штрафу.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Т. Літвин