справа № 2-а-8612/08
категорія 66
05 грудня 2008 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Літвина О. Т.,
при секретарі - Швець Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом Прокурора Корольовського району м. Житомира в інтересах держави в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Житомирській області
до ОСОБА_1
про стягнення 1700,00 грн.,-
встановив:
Прокурор Корольовського району м. Житомира в інтересах позивача звернувся до суду з позовом в якому просить стягнути з ОСОБА_1 1700 грн. фінансових санкцій. В обґрунтування позову зазначає, що в порушення вимог ст.ст. 39,48 Закону України "Про автомобільний транспорт" відповідач надавав послуги по перевезень пасажирів та вантажу без оформлення ліцензійної картки.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали.
Відповідач до суду не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином через засоби масової інформації за останнім відомим місцем проживання.
Заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Частиною другою цієї ж статті встановлено, що для для регулярних пасажирських перевезень автомобільному перевізнику необхідно мати ліцензію, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; водію автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Частиною другою цієї ж статті встановлено, що документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: для автомобільного перевізника -ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія -посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Встановлено, що державними інспекторами ТУ ГДІ на автомобільному транспорті у Львівській області проведена перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої складено акт №060694 від 11.02.2008 року.
Перевіркою встановлено, що водій ОСОБА_2 керуючи автомобілем Краз, номерний знак НОМЕР_1, що належить ПП ОСОБА_1, 11.02.2008 року о 10.30 год. в м. Городок Львівської області, по вул. Заводській надавав послуги з перевезення вантажу без оформлення ліцензійної картки.
Абзацом третім частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" встановлено, що за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На виконання вимог цієї статті та підставі акта перевірки начальник ТУ ГДІ на автомобільному транспорті в Житомирській області було прийнято постанову про застосування фінансових санкцій № 022584 від 12.03.2008 року, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію в сумі 1700 грн.
У судовому засіданні не встановлено обставин, які б спростовували доводи позивача, тому суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України "Про автомобільний транспорт", ст.ст. 86, 94, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 в доход держави 1700 грн. 00 коп. фінансових санкцій.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: О.Т. Літвин