Донецький окружний адміністративний суд
10 травня 2012 р. Справа № 2а/0570/3088/2012
час прийняття постанови 16 год. 35 хв.
приміщення суду за адресою: м. Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Донецький окружний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого судді Тарасенка І.М.,
суддів Грищенка Є.І., Стойки В.В.,
при секретарі Бебешко Ю.О.,
за участю
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Заікіна О.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія «АСКА» про визнання дій незаконними,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія «АСКА» про визнання дій незаконними.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період проходження служби при виконанні службових обов'язків отримав тяжку травму, в результаті чого йому встановлена інвалідність.
28.07.2011 року на час проходження обласної МСЄК м. Донецька ОСОБА_1 була встановлена ІІІ група інвалідності, яка отримана при виконанні службових обов'язків.
03.08.2011 року відповідно до наказу Державної податкової служби в Донецькій області №344-0 він був звільнений з органів податкової міліції ДПС в Донецькій області за станом здоров'я, у зв'язку із хворобою та встановленням ступені інвалідності.
ОСОБА_1 звернувся з запитом в органи Державної податкової служби в Донецькій області, відповідно до якого просив повідомити, в яких страхових фірмах застраховані посадови особи органів державної податкової служби.
Листом за №619/10/04-213 від 10.02.2012 року Державна податкова служба у Донецькій області повідомила ОСОБА_1, що між Державною податковою адміністрацією України укладено із ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» договір про закупівлю послуг з обов'язкового соціального страхування посадових осіб органів ДПС України.
Відповідно до п. 10.2 зазначеного договору зобов'язання страхування виплат по страховим випадкам, які виникли в період з 03.08.2008 р. по 31.12.2011 р. покладено на ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА».
Однак, з листа ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» №1012-22/19 від 03.03.2012 року він дізнався, що укладений договір страхування між Державною податковою службою в Донецькій області та ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА».№7475854 від 03.08.2011 року на працівників податкової міліції - не розповсюджується.
Позивач, вважає, що дії податкового органу відносно укладення договору страхування посадових осіб податкової міліції Державної податкової служби України - протирічить нормам діючого законодавства України та Конституції України.
Таким чином, просить суд визнати дії Державної податкової служби України, пов'язані з не укладенням договорів про обов'язкове державне особисте страхування посадових осіб податкової міліції Державної податкової служби України незаконними.
В судовому засіданні позивач надав пояснення аналогічні тим, що викладені в адміністративному позові, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, у судовому засіданні надав пояснення, відповідно до яких пояснив, що з 01 січня 2007 року скасовано частину 1 статті 23 Закону України «Про міліцію» та втратили чинність Постанови Кабінету Міністрів України . Натомість Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 22 квітня 2009 року №386 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року №707 «Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції», якою поширюється право працівників податкової міліції на отримання одноразового страхового випадку виплата проводиться не Національною страховою компанією «Оранта», а за основним місцем служби працівника податкової міліції.
На підставі зазначеного просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія «АСКА» у судове засідання не з'явилася про дату, час та місце судового розгляду повідомлялася належним чином.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Так, відповідно до пункту 15 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Спеціальним законодавством урегульовані питання, пов'язані із прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням із неї (її припиненням). До таких законодавчих актів належать, зокрема, Закон України «Про державну податкову службу в Україні».
Згідно з ч.1 ст.24 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.
Стаття 18 Закону України «Про міліцію» встановлює, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України та Дисциплінарним статутом органів внутрішніх справ України, який затверджується Верховною Радою України.
В судовому засіданні встановлено, що позивач - ОСОБА_1 проходив службу в підрозділах податкової міліції Державної податкової адміністрації у Донецькій області.
Донецькою обласною МСЕК ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності від травми, отриманої в період проходження служби, пов'язаної з виконанням службових обов'язків.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Державної податкової адміністрації у Донецькій області від 02.08.2011 року №344-о ОСОБА_1 звільнено з 03.08.2011 року на підставі п.п. «б» п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України (через хворобу).
01.02.2012 року б/н позивач звернувся з запитом до Державної податкової служби у Донецькій області, в якому просив повідомити щодо страхової компанії, в якій були зареєстровані посадові особи органів державної податкової служби ДПА у Донецькій області в період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року.
Листом від 10.02.2012 року №619/10/04-213 Державна податкова служба у Донецькій області повідомила ОСОБА_1, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.06.1994 року №349 «Про затвердження Порядку та умов обов'язкового державного особистого страхування посадових осіб органів державної податкової служби», Державна податкова адміністрація України уклала із ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» договір про закупівлю послуг з обов'язкового соціального страхування посадових осіб органів ДПС України.
Разом з тим, ОСОБА_1 звернувся до ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» про надання інформації щодо виплати.
Однак, листом №1012-22/19 від 03.03.2012 року ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» повідомила ОСОБА_1, що укладений договір страхування між Державною податковою службою в Донецької області та ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» №7475854 від 03.08.2011 року на працівників податкової міліції - не розповсюджується.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про державну податкову службу в України» посадові особи органів державної податкової служби підлягають обов'язковому державному особистому страхуванню за рахунок коштів державного бюджету на випадок загибелі або смерті на суму десятирічної заробітної плати за їх останньою посадою, а в разі поранення, контузії, травми або каліцтва, захворювання чи інвалідності, що сталися у зв'язку з виконанням службових обов'язків, - у розмірі від шестимісячної до п'ятирічної заробітної плати за їх останньою посадою (залежно від ступеня втрати працездатності).
Відповідно до статті 26 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Порядок та умови страхування посадових осіб органів державної податкової служби встановлюються Кабінетом Міністрів України, а саме постановою від 03.06.1994 року № 349 «Про затвердження порядку та умов обов'язкового державного особистого страхування посадових осіб органів державної служби».
Так, з матеріалів справи вбачається, що 03 серпня 2011 року між Державною податковою адміністрацією України та Приватним акціонерним товариством «Українська акціонерна страхова компанія АСКА» укладений договір № 7475854 про надання послуг з страхування посадових осіб органів державної податкової служби України.
Підпунктом 1.1 пункту 1 зазначеного договору, зокрема передбачено, що застрахованими особами є посадові особи органів державної податкової служби.
Згідно з п. 10.2 вказаного договору зобов'язання Страховика з виплати страхового відшкодування розповсюджується на страхові виплати, що сталися у проміжок часу з 03.08.08 до 31.12.2011 роки.
Таким чином, обов'язок щодо страхування посадових осіб органів державної податкової служби України відповідачем було виконано.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У судовому засіданні відповідач довів правомірність своїх дій, а також довів, що діяв на підставі законодавства, в межах повноважень та у спосіб, передбачений законодавством, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин.
Враховуючи зазначені обставини, суд відмовляє позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної податкової служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ПАТ «Українська акціонерна страхова компанія «АСКА» про визнання дій незаконними - відмовити повністю.
Постанова виготовлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 10 травня 2012 року.
Повний текст постанови буде складений 15 травня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд з одночасним надісланням апеляційної скарги особою, яка її подає до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складання постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя Тарасенко І.М.
Судді Стойка В. В. Грищенко Є.І.