07 травня 2012 р. Справа № 2а/0470/3868/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Рябчук О.С.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, Управління Державного казначейства у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та стягнення коштів у розмірі 3 435,00 грн., -
26 березня 2012 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, Управління Державного казначейства у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (далі - відповідачі) з вимогами про визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови в поверненні безпідставно отриманого 3 % збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 3 435,00 грн. з операції з відчуження легкового автомобіля; стягнення з Державного бюджету через Головне управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області суми неправомірно отриманого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, з операції з відчуження легкового автомобіля, у розмірі 3 435,00 грн.
Позивач в судове засідання не з'явився, в позовній заяві виклав клопотання про розгляд справи без участі позивача. В обґрунтування заявлених вимог в позовній заяві зазначено наступне. Управлінням Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області було зобов'язано позивача сплатити 3 % збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 3 435,00 грн. при придбанні автомобіля. Проте, відповідно до вимог Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» обов'язок зі сплати збору покладається на осіб лише у випадках відчуження, а не при купівлі автомобілів, тому неправомірно сплачений збір в розмірі 3 435,00 грн. підлягає поверненню позивачеві.
Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, відповідач надав заперечення на адміністративний позов, в яких виклав клопотання про розгляд справи за відсутності представника. В обґрунтування своєї позиції в запереченнях відповідач зазначив наступне. Відповідно до п. 12 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, в тому числі, фізичні особи, які набувають права власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів. Оскільки позивач є платником збору, сплачені ним кошти в розмірі 3 435,00 грн. поверненню не підлягають.
Представник відповідача - Управління Державного казначейства у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, відповідач надав заперечення на адміністративний позов, в яких виклав клопотання про розгляд справи за відсутності представника. В запереченнях відповідач зазначив, що подання про повернення збору до пенсійного фонду з відчуження автомобіля ОСОБА_1 в сумі 3 435,00 грн. від органу, що контролює справляння вищезазначеного збору - Управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до Управління Державного казначейства у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області не надходило, тому підстав для повернення коштів у останнього немає.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до довідки-рахунку Серії ДПІ № 098650 ОСОБА_1 придбав автомобіль марки Accent RB, кузов № НОМЕР_1, вартістю 137 400,00 грн.
Згідно меморіального ордеру № 1177813 від 29.09.2011 р. позивачем було сплачено 3 % збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 3 435,00 грн.
01.03.2012 р. ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з заявою про повернення неправомірно отриманого 3 % збору до пенсійного фонду при купівлі автомобіля, в якій просить повернути кошти в розмірі 3 435,00 грн.
Листом Управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 13.03.2012 р. № 3-64/03 позивачу, на підставі положень п. 12 «Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій», відмовлено в поверненні коштів.
01.03.2012 р. ОСОБА_1 звернувся до Управління Державного казначейства у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з заявою про повернення неправомірно отриманого 3 % збору до пенсійного фонду при купівлі автомобіля, в якій просить повернути кошти в розмірі 3 435,00 грн.
Листом від 03.03.2012 р. № 199 Управлінням Державного казначейства у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області роз'яснено позивачу процедуру повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів із посиланням на положення Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного або місцевих бюджетів».
Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» N 400/97-ВР від 26.06.1997 р. платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Згідно до ст. 3 вказаного Закону України платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Відповідно до п. 6 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону є вартість легкового автомобіля.
Згідно до п. 8 ст. 4 зазначеного Закону України на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, - 3 відсотки від об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 6 статті 2 цього Закону.
Відповідно до п.п. 12-14 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1740 від 03.11.1998 р. платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів є підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом: купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій (крім випадків забезпечення автомобілями інвалідів згідно із законодавством); міни; дарування (безоплатної передачі); успадкування (крім випадків успадкування легкового автомобіля за законом); з інших підстав, передбачених законодавством.
Збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій, визначених пунктом 12 цього Порядку, сплачується у розмірі трьох відсотків вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договорів купівлі-продажу, довідок-рахунків торгівельних організацій, договорів міни, довідок органів митної служби, актів експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість.
Органи державтоінспекції здійснюють реєстрацію легкових автомобілів лише за умови сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується документом про сплату цього збору.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи усі докази, надані суду, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Позивач, відповідно до п. 7 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при відчуженні легкових автомобілів.
Доводи позивача стосовно того, що обов'язок зі сплати збору покладається на осіб лише у випадках відчуження, а не при купівлі автомобілів не приймаються судом до уваги з наступних підстав. Положення п. 7 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» конкретизовані п. 12 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, з якого вбачається, що збір на обов'язкове пенсійне страхування в розмірі 3 % від вартості автомобіля сплачується фізичними особами при купівлі автомобіля.
Дії відповідачів щодо стягнення збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та зарахування сплаченої суми до державного бюджету відповідають вимогам ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, Управління Державного казначейства у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області необґрунтованими та такими, які не підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України в разі відмови в задоволенні позовних вимог судові витрати не підлягають присудженню з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, Управління Державного казначейства у Тернівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та стягнення коштів у розмірі 3 435,00 грн. - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Рябчук