копія
18 квітня 2012 р. Справа № 2а/0470/3477/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В. М.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Криворізької центральної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 1198 грн. 93 коп., -
14 березня 2012 року Центральна міжрайонна державна податкова інспекція у м. Кривому Розі звернулась із адміністративним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, в якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в рахунок погашення податкового боргу по єдиному податку на підприємницьку діяльність 1198,93 грн. на користь держави (р/р № 34213379700021, код платежу 160502, одержувач УДК у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24230992, МФО 805012).
В обґрунтування позову зазначено, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_2 має податковий борг перед бюджетом в сумі 1198,93 грн. по єдиному податку за період з березня по грудень 2011 року, який виник внаслідок не сплати до бюджету у встановлені строки суми єдиного податку. Сума боргу не сплачується відповідачем добровільно, а тому підлягає примусовому стягненню.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надавши клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся повісткою з поштовим повідомленням, яке направлялось за офіційним місцем знаходження згідно довідки органу реєстрації.
Згідно з ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач заперечення на позов не надав, правом участі у судовому засіданні не скористався.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевказане, суд ухвалив розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство, матеріали справи та доводи представників сторін, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 року №981 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 "Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади", наказу Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області від 25.11.2011 року №271 "Про реорганізацію державних податкових інспекцій Дніпропетровської області" проведена реорганізація Центральної МДПІ шляхом злиття з Софіївським відділенням Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області та 15.03.2012 року зареєстровано, як юридичну особу публічного права територіального органу Державної податкової служби - Криворізьку центральну міжрайонну державну податкову інспекцію Дніпропетровської області державної податкової служби.
Криворізька центральна міжрайонна державна податкова інспекція Дніпропетровської області державної податкової служби згідно наказу Криворізької центральної МДПІ від 15.03.12 №1 визнана правонаступником в усіх майнових правах і зобов'язаннях Центральної МДПІ та Софіївського відділення Криничанської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області.
Враховуючи вищевикладене, Дніпропетровським окружним адміністративним судом допущено процесуальне правонаступництво Криворізькою центральною міжрайонною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області державної податкової служби - Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі.
З матеріалів справи вбачається, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності рішенням виконкому Криворізької міської ради Дніпропетровської області 11.03.2009 року, є платником податків і знаходиться на податковому обліку в Центральній міжрайонній державній податковій інспекції у м. Кривому Розі.
Відповідно до Порядку видачі свідоцтва про сплату єдиного податку, затвердженого наказом ДПА України від 29.10.1999р. № 599 суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_2 звернувся до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі з заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2010 рік.
Ставки єдиного податку для суб'єктів підприємницької діяльності по м. Кривому Рогу встановлені га затверджені рішенням Криворізької міської ради Дніпропетровської області "Про розміри єдиного податку для громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність у місті".
Для даного виду діяльності ставка єдиного податку затверджена на рівні 200,00 грн. Таким чином, з урахуванням положень Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_2 самостійно погодився на сплату податкового зобов'язання з єдиного податку за встановленою ставкою.
За період з січня по липень 2010 року ФОП ОСОБА_2 частково сплачував суму податкового зобов'язання по єдиному податку на підприємницьку діяльність, в результаті чого утворився податковий борг у сумі 1198,93 грн., що підтверджується розрахунком Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі.
Згідно із пунктом 2 частини 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03 липня 1998 року № 727/98, суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. Суд дійшов висновку, що відповідач не виконав обов'язок по сплаті єдиного податку у встановлені строки, а саме, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90 р. № 509-XII завданням органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010р. №2755-УІ, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Із матеріалів справи, зокрема, зі зворотнього боку облікової картки платника податків, вбачається, що відповідач не сплачував до бюджету у встановлені законодавством строки самостійно обчислені суми єдиного податку, належні до щомісячної сплати, у зв'язку з чим має податкову заборгованість по єдиному податку (недоїмку) у сумі - 1198,93 грн.
Згідно п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що на час розгляду справи сума боргу відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів суду не надано, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому, податкові зобов'язання відповідача підлягають погашенню за рахунок примусового стягнення його активів.
Керуючись ст.ст. 122, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в рахунок погашення податкового боргу по єдиному податку на підприємницьку діяльність 1 198,93 грн. (одна тисяча сто дев'яносто вісім гривень 93 коп.) на користь Державного бюджету (р/р № 34213379700021, код платежу 160502, одержувач УДК у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24230992, МФО 805012).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Суддя Постанова не набрала законної сили 18 квітня 2012 року. СуддяВ.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник