03 травня 2012 року Справа № 2а/0370/1096/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Йовик С.Б.,
за участю представника позивача М'яловіцького В.Л.,
представника відповідача Денисюка О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Синтекс - ВОМ» до Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення в частині застосування фінансових санкцій,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Синтекс - ВОМ» звернулося з адміністративним позовом до Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення в частині застосування фінансових санкцій обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що 23 березня 2012 року виконавчою дирекцією Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в товаристві була проведена планова перевірка достовірності нарахування, витрачання, своєчасності сплати та використання страхових коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності.
За результатами вказаної перевірки 23.03.2012 року складено акт, в висновках якого зазначено повернути Фонду переплату допомоги по вагітності і пологах у розмірі 11431,16 грн., при звіті за І квартал 2012 року показати по рядку «не прийнято до зарахування витрат» і перерахувати Луцькій міській дирекції ФСС з ТВП. Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України №2240-Ш від 18.01.2001 року за порушення використання коштів фонду належить до сплати штраф у розмірі 50% від суми не прийнятих до зарахування витрат, що становить 5715,58 грн.
30.03.2012 року рішенням №54/07000 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності відповідач вказав на необхідність повернення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 11431,16 грн. та застосував до ТОВ «Синтекс - ВОМ» фінансові санкції - штраф в сумі 5715,58 грн.
Позивач вважає, що рішення в частині застосування до ТОВ «Синтекс - ВОМ» фінансових санкцій - штрафу в сумі 5715,58 грн. є протиправним та підлягає скасування, оскільки штраф це є адміністративно-господарська санкція, яка в порушення ч.1 ст.250 Господарського кодексу України, застосована до суб'єкту господарювання пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Позивач просить адміністративний позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення №54/07000 в частині застосування до ТОВ «Синтекс - ВОМ» фінансової санкції - штрафу в сумі 5715,58 грн.
В запереченні на адміністративний позов відповідач пояснив, що частиною 1 ст.239 Господарського кодексу України, передбачено вичерпний перелік органів, які можуть здійснювати застосування адміністративно-господарських санкцій, а саме це органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції.
Враховуючи те, що ч.1 ст.250 Господарського кодексу України, передбачено застосування адміністративно-господарських санкцій на підставі законів які їх встановлюють, а Закон України № 2240 є спеціальним законом, що регулює відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування з тимчасової втрати працездатності , яким передбачені види фінансових санкцій, їх розміри, а також те що Фонд не є ні органом державної влади, ні органом місцевого самоврядування, не є суб'єктом наділеним господарською компетенцією, а є некомерційною самоврядною організацією, тому строки накладення адміністративно-господарських санкцій, передбачених ч.1 ст.250 Господарського кодексу України не підлягають застосуванню при винесені рішень органами Фонду.
Відповідач вважає, що рішення №54/07000 від 30.03.2012 року прийняте виконавчою дирекцією Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є законним та правомірним, винесене у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому в задоволенні адміністративного позову просить відмовити.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні, адміністративний позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях проти адміністративного позову, просить в задоволені адміністративного позову відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23 березня 2012 року виконавчою дирекцією Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в товаристві з обмеженою відповідальністю «Синтекс - ВОМ» була проведена планова перевірка достовірності нарахування, витрачання, своєчасності сплати та використання страхових коштів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності.
Перевіркою встановлено, що 11.10.2010 року сума переплати страхових коштів становить 4818,24 грн., 16.12.2010 року сума переплати становить 535,36 грн., 3.12.2010 року сума переплати становить 5727,96 грн., 18.02.2011 року - 349,60 грн.
За результатами вказаної перевірки 23.03.2012 року складено акт, в висновках якого зазначено повернути Фонду переплату допомоги по вагітності і пологах у розмірі 11431,16 грн., при звіті за І квартал 2012 року показати по рядку «не прийнято до зарахування витрат» і перерахувати Луцькій міській дирекції ФСС з ТВП. Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України №2240-Ш від 18.01.2001 року за порушення використання коштів фонду належить до сплати штраф у розмірі 50% від суми не прийнятих до зарахування витрат, що становить 5715,58 грн.
30.03.2012 року рішенням №54/07000 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, відповідач вказав на необхідність повернення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 11431,16 грн. та застосував до ТОВ «Синтекс - ВОМ» фінансові санкції - штраф в сумі 5715,58 грн.
Згідно із ст. 250 ГК України, адміністративно господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до ст.238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Також відповідно до ч.1 ст.239 ГК України, передбачено вичерпний перелік органів, які можуть здійснювати застосування адміністративно-господарських санкцій, а саме це органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції. Крім того, чітко передбачено перелік самих адміністративно-господарських санкцій.
Виходячи зі змісту ст. 1 ГК України, цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Відповідно до ст.2 ГК України, учасники відносин у сфері господарювання поряд з суб'єктами господарювання є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють відносно них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Згідно з ч.1 ст. 3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240 від 18.01.2001 року (далі - Закон №2240), законодавство України, що регулює відносини у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Кодексу законів про працю України, цього Закону та прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів.
У ч.1 та ч.3 Закону №2240 зазначено, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів. Фонд є некомерційною самоврядною організацією.
Вид фінансових санкцій, їх розміри у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування визначені ст.30 Закону №2240. Частиною другою вищезазначеної статті визначено, що строк давності в разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій не застосовується.
Судом встановлено, що штраф в сумі 5715,58 грн. застосований до ТОВ«Синтекс - ВОМ» відповідно до вимог ст.30 Закону №2240.
Враховуючи, що Фонд не є ні органом державної влади, ні органом місцевого самоврядування, а також не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень на основі відносин власності щодо суб'єкта господарювання, то застосування норм Господарського кодексу України в сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування є неприйнятним. Штрафна санкція, що застосована відповідно до ст.30 Закону №2240 та згідно рішенням №54/07000 від 30 березня 2012 року не є адміністративно-господарською санкцією у розумінні норм Господарського кодексу України.
Суд, відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до висновку, що рішення №54/07000 від 30 березня 2012 року прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому в задоволенні адміністративного позову про визнання протиправним та скасування рішення №54/070000 від 30.03.2012 року в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Синтекс-ВОМ» фінансових санкцій - штрафу в сумі 5715,58 грн. відмовляє.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Господарського кодексу України, суд ,
У задоволенні адміністративного позову про визнання протиправним та скасування рішення №54/070000 від 30.03.2012 року в частині застосування до товариства з обмеженою відповідальністю «Синтекс-ВОМ» фінансових санкцій - штрафу в сумі 5715,58 грн. відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде виготовлена у повному обсязі 8 травня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В. Д. Ковальчук