20 квітня 2012 року Справа № 2а/0370/972/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Ківерцівська міжрайонна державна податкова інспекція (далі -Ківерцівська МДПІ, позивач) звернулася з адміністративним позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 1569 грн. 83 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач зареєстрована суб'єктом господарювання, взятий на облік як платник податків у Ківерцівській МДПІ, протягом 2009 року перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності і повинен був сплачувати єдиний податок у розмірі 200 грн. 00 коп. щомісяця. В порушення норм Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.1998 року № 727/98 (з наступними змінами та доповненнями), відповідач не сплатив єдиний податок до бюджету за період з 20 квітня 2009 року по 20 листопада 2009 року, станом на 28.03.2012 року заборгованість з єдиного податку становить 1569 грн. 83 коп. Ківерцівською МДПІ вживалися заходи з метою погашення податкового боргу, передбачені статтею 6 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме: направлялися податкові вимоги від 24.04.2009 року № 1/659, від 26.05.2009 року № 2/29. Вказані заходи не спричинили погашення податкового боргу відповідачем. Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України (ПК України) орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку -фізичної особи. Позивач просить стягнути з відповідача податковий борг у розмірі 1569 грн. 83 коп.
Представник позивача в судове засідання не прибув, проте позивач заявив письмове клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач в судове засідання не прибув, хоча відповідач належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, причини неприбуття до суду не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності не заявив. Оскільки частиною четвертою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) передбачено, що у разі неприбуття в судове засідання відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що в 7 липня 2005 року проведено державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи серії НОМЕР_1 (а. с. 9). Відповідач 25.07.2005 року взятий на облік як платник податків у Ківерцівській МДПІ, про що видано довідку про взяття на облік платника податків від 29.02.2012 року № 89 (а. с. 8). 16.03.2009 року відповідачем була подана заява про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності на 2009 рік (а. с. 11), на підставі якої Ківерцівською МДПІ 24.03.2009 року видано фізичній особі -підприємцю ОСОБА_1 свідоцтво про сплату єдиного податку на 2009 рік серії НОМЕР_2 (а. с. 10), протягом 2009 року відповідач перебував на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, був платником єдиного податку.
Станом на 28.03.2012 року за відповідачем рахується податковий борг з єдиного податку, який виник за період з 20.04.2009 року по 20.11.2009 року, в загальному розмірі 1569 грн. 83 коп., що підтверджується розрахунком Ківерцівської МДПІ податкового боргу по підприємцю ОСОБА_1 (а. с. 7).
Ставка єдиного податку, яка застосовувалася для відповідача у 2009 році, складала 200 грн. 00 коп. щомісяця. Ставки єдиного податку для фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності залежно від виду діяльності та місця її здійснення затверджені рішенням Ківерцівської районної ради Волинської області № 22/8 від 26.10.2005 року (а. с. 12-13). Відповідач не сплатив єдиний податок за період з 20 квітня 2009 року по 20 листопада 2009 року, заборгованість відповідача з єдиного податку станом на 28.03.2012 року, з урахуванням часткової сплати в сумі 30 грн. 17 коп., що відображена по особовому рахунку, становить 1569 грн. 83 коп., що підтверджується зворотним боком картки особового рахунку платника фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 по даному платежу (а. с. 14-16).
Позивач вживав заходи з метою погашення податкового боргу, а саме відповідно до пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"(чинного на час виникнення спірних правовідносин) відповідачу було надіслано першу податкову вимогу від 24.04.2009 року № 1/659 (а. с. 17) та другу податкову вимогу від 26.05.2009 року № 2/29 (а. с. 18). Вказані заходи не спричинили погашення відповідачем податкового боргу, загальний розмір якого станом на 28.03.2012 року складає 1569 грн. 83 коп.
Відповідно до статті 1 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва"від 03.07.1998 року № 727/98 (з наступними змінами і доповненнями) спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень. Згідно із статтею 2 цього ж Указу суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва -фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Згідно із статтею 5 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва"від 03.07.1998 року № 727/98 суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 9 Закону України "Про систему оподаткування"(чинного на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України (чинного з 01.01.2011 року) передбачено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно із підпунктами 14.1.39, 14.1.156, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг -це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на сум такого грошового зобов'язання; грошове зобов'язання платника податків -сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності; податкове зобов'язання -сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Пунктом 87.11 статті 87 ПК України передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку -фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Оскільки за відповідачем рахується податковий борг, щодо наявності та розміру якого відповідачем не подано до суду письмових заперечень, вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податкового боргу в сумі 1569 грн. 83 коп. підлягають до задоволення.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 КАС України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь держави податковий борг в сумі 1569 (однієї тисячі п'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 83 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д.Ковальчук