04 квітня 2012 року Справа № 2а/0370/731/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Ковальчука В.Д.,
при секретарі судового засідання Ковальчуку С.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Дацюк Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Володимир-Волинської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Володимир-Волинської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 13.03.2012 року позивач був звільнений з посади заступника голови райдержадміністрації із виходом на пенсію. При звільненні із позивачем було проведено розрахунок не у повному обсязі. Так, зокрема, позивачу не виплачена грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів, передбачена статтею 37 Закону України "Про державну службу". Позивач просить зобов'язати Володимир-Волинську районну державну адміністрацію виплатити на його користь грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів згідно із статтею 37 Закону України "Про державну службу".
В судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просить адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов визнала та пояснила, що у зв'язку з різною практикою з цього питання, добровільно не було виплачено ОСОБА_1 при звільненні грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів, передбачену статтею 37 Закону України "Про державну службу". При задоволенні судом адміністративного позову така допомога ОСОБА_1 буде виплачена.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що 13.03.2012 року позивач був звільнений з посади заступника голови Володимир-Волинської райдержадміністрації у зв'язку з виявленою невідповідністю займаній посаді внаслідок стану здоров'я, що перешкоджає продовженню даної роботи, на підставі пункту 2 статті 40 КЗпП України, що підтверджується копією наказу Володимир-Волинської районної державної адміністрації Волинської області від 07.03.2012 року № 17-ос (а. с. 6). При звільненні позивачу була виплачена відповідно до ст.44 Кодексу законів про працю України вихідна допомога в розмірі середньомісячного заробітку.
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в м. Володимир-Волинському та Володимир-Волинському районі та отримує з 14.03.2012 року пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу", при цьому, стаж державного службовця станом на день звільнення становив 15 років 9 місяців 8 днів, що підтверджується довідкою УПФУ в м. Володимир-Волинському та Володимир-Волинському районі від 20.03.2012 року № 642 (а. с. 9).
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
З цієї норми слідує, що виплата грошової допомоги пов'язана з двома умовами: виходом на пенсію (тобто, призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу") і стажем державної служби не менш як 10 років. Крім того, з конструкції цієї правової норми також слідує, що вона є імперативною, передбачає право державного службовця (за умови виходу на пенсію і наявності стажу державної служби не менш як 10 років) на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, і таке право реалізується за останнім місцем проходження державної служби перед виходом на пенсію.
Статтею 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні"від 16.12.1993 року (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають потрібний загальний трудовий стаж, у тому числі і на пільгових умовах.
Як слідує із статті 21 Закону України "Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", цією нормою Закону встановлена додаткова соціальна гарантія з боку держави для певної категорії громадян, а саме право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку за певних умов. При цьому, на думку суду, використання особою такої додаткової гарантії не може бути підставою для позбавлення особи інших належних їй соціальних гарантій, установлених іншими законами, в тому числі права на встановлену статтею 37 Закону України "Про державну службу" грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів у разі виходу такої особи на пенсію за наявності стажу державної служби 10 років.
Судом встановлено, що після звільнення позивача йому призначена та виплачується пенсія відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", при цьому стаж державного службовця, з якого вирахувана пенсія, становить більше 10 років, а саме 15 років 9 місяців 8 днів.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства та встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що позивач має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". При цьому, на думку суду, підстава звільнення позивача не має правового значення для вирішення питання щодо виплати йому зазначеної грошової допомоги, тим більше, що формальне звільнення позивача за пунктом 2 статті 40 КЗпП України не позбавило його права на призначення та подальше отримання пенсії державного службовця. Крім того, ні Закон України "Про державну службу", ні КЗпП України формально окремо не містять таку підставу звільнення державного службовця, як "вихід на пенсію".
Таким чином, адміністративний позов про зобов'язання Володимир-Волинську районну державну адміністрацію виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" підлягає до задоволення.
Керуючись частиною третьою статті 160, статтею 163 КАС України, на підставі Закону України "Про державну службу", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Володимир-Волинську районну державну адміністрацію виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 6 квітня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д.Ковальчук