Постанова від 10.07.2008 по справі 2-а-3/2008

копія

Справа №2-а-3/2008 р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2008 року м.Тростянець

Тростянецький районний суд Сумської області

в складі : головуючого - судді Жаворонка В.П.

при секретарі Рибалко Л.І.

з участю прокурора Козловського Б.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокуратури Тростянецького району Сумської області в інтересах Тростянецької громади в особі Тростянецької міської ради Сумської області до Тростянецької районної ради Сумської області про визнання рішення незаконним,

ВСТАНОВИВ:

Прокуратура району звернулася до суду в інтересах Тростянецької громади в особі Тростянецької міської ради Сумської області з позовом до Тростянецької міської ради Сумської області про визнання рішення незаконним, посилаючись на те, що 9 лютого 2007 року на 9 сесії 5 скликання Тростянецької районної ради було прийнято рішення «Про комунальний заклад Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району», яким затверджено Статут комунального закладу Тростянецької районної ради Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району».

20 вересня 2007 року прокуратурою Тростянецького району внесено протест на вищевказане рішення.

5 жовтня 2007 на 14 сесії 5 скликання Тростянецької районної ради прийнято рішення «Про розгляд протесту прокурора Тростянецького району на рішення 9 сесії 5 скликання Тростянецької райради від 09.02.2007 року «Про комунальний заклад Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району».

Прокуратура Тростянецького району просила скасувати як незаконне рішення 9 сесії 5 скликання від 09.02.2007 року «Про комунальний заклад Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району» з тих підстав, що деякі положення Статуту не відповідають вимогам чинного законодавства, а саме вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та вимогам Бюджетного кодексу України, в результаті чого були порушені майнові права та інтереси фізичних та юридичних осіб.

В судовому засіданні прокурор підтримав позов та просив його задовольнити.

Представник позивача Тростянецької міської ради підтримала позов та просила його задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що на даний час прийняті рішення, які регулюють питання стосовно невідповідності положень Статуту деяким положенням чинного законодавства України.

Суд, вислухавши прокурора, сторін, свідка, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Було встановлено, що на 9 сесії 5 скликання Тростянецької районної ради було прийнято рішення «Про комунальний заклад Тростянецької райради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району», яким затверджено Статут комунального закладу Тростянецької районної ради Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району», що підтверджується копією даного рішення (а.с.2).

Як вбачається з довідки про результати перевірки статутних документів комунального закладу Тростянецької райради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Трсоятнецького району» начальником контрольно-ревізійного відділу в Тростянецькому районі була проведена перевірка, під час якої встановлена невідповідність окремих положень Статуту комунального закладу «Господарчий відділ» вимогам діючого законодавства України (а.с.3).

Так, п.2.2.1 розділу 2 «Предмет та мета діяльності Господарчого відділу Статуту комунального закладу визначено «здійснення повноважень щодо передачі в оренду об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району, переданих в оперативне управління Господарчому відділу за погодженням з головою районної ради» (а.с.6).

П.4.2 розділу 4 «Керівництво господарчим відділом» визначено, що «керівник відділу діє без довіреності, укладає контракти, угоди, договори оренди майна спільної власності територіальних громад Тростянецького району, яке знаходиться в оперативному управлінні Господарчого відділу» (а.с.6).

Дані положення не відповідають вимогам п.19 ст.43 гл.4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», якими питання продажу, передачі в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, а також придбання таких об'єктів є виключно компетенцією сесій районних рад відповідного рівня.

Розділом 5 «Порядок утворення та використання майна Господарчого відділу» (5.2.2) визначено, що джерелом формування майна Господарчого відділу є «Орендна плата за використання майна спільної власності» (а.с.7).

Дане положення Статуту закладу не відповідає вимогам п.10.ст.69 Бюджетного кодексу України, яким визначено, що плата за оренду майнових комплексів, що знаходяться у комунальній власності є складовою частиною доходів місцевих бюджетів відповідного рівня. Така ж невідповідність стосується п.6.2. та 6.5 розділу 6 «Планування фінансово-господарської діяльності Господарчого відділу» вищезазначеного Статуту (а.с.7).

20 вересня 2007 року прокуратурою Тростянецького району внесено протест на вищезазначене рішення, в якому були зазначені пункти Статуту, які прийняті з порушенням норм чинного законодавства України та які необхідно привести у відповідність (а.с.8).

5 жовтня 2007 на 14 сесії 5 скликання Тростянецької районної ради прийнято рішення «Про розгляд протесту прокурора Тростянецького району на рішення 9 сесії 5 скликання Тростянецької райради від 09.02.2007 року «Про комунальний заклад Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району». Даним рішенням було частково задоволено протест прокурора та п.2.2.1 Статуту був викладений в новій редакції»: «Здійснення повноважень щодо передачі в оренду об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району, переданих в оперативне управління господарчого відділу в порядку передбаченому чинним законодавством.» В інші положення Статуту зміни не вносилися (а.с.4).

Свідок ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що він проводив перевірку на відповідність діючому законодавству України статутних документів комунального закладу Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району, під час якої була встановлена невідповідність окремих положень Статуту комунального закладу «Господарчий відділ» вимогам діючого законодавства України та по результатам якої ним було складено довідку.

Відповідно до п.10. ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

При таких обставинах справи, враховуючи, те, що деякі положення Статуту комунального закладу Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району не відповідають діючому законодавству України, після винесення протесту прокурором району, який розглядався на сесії Тростянецької районної ради, було внесено зміни тільки в один пункт 2.2.1 Статуту, інші положення Статуту залишилися без змін, тому рішення 9 сесії 5 скликання від 09.02.2007 року, на якому було затверджено зазначений Статут, необхідно скасувати як незаконне.

При постановленні рішення суд також вирішує питання судових витрат. В зв'язку з тим, що Тростянецька районна рада як орган місцевого

- 2 -

самоврядування згідно Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» звільнений від сплати судового збору, тому суд вважає за можливе залишити судові витрати за рахунок Державного бюджету України.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.11,21,71,160-163 КАС України,ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування», суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокуратури Тростянецького району Сумської області в інтересах Тростянецької громади в особі Тростянецької міської ради Сумської області до Тростянецької районної ради Сумської області про визнання рішення незаконним задовольнити.

Рішення 9 сесії 5 скликання «Про комунальний заклад Тростянецької районної ради «Господарчий відділ по обслуговуванню об'єктів спільної власності територіальних громад Тростянецького району» від 9 лютого 2007 року скасувати як незаконне.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного Адміністративного суду через Тростянецький районний суд Сумської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя підпис

ВІРНО:

Суддя

Тростянецького райсуду Жаворонок В.П.