Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
10 травня 2012 р. № 2-а- 3399/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.
за участю секретаря судового засідання Зеленькова О.В.
представників : позивача - Коваль Г.С., відповідача -не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Кросс-п/ф "Зоря" до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-
Публічне акціонерне товариство "Кросс-п/ф "Зоря" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції, в якому просить суд скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002032310 від 07.05.2010 року.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржуване рішення є незаконним та безпідставним, оскільки товариством норми Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" порушені не були, оскільки відповідно до п. 1 ст. 9 зазначеного Закону воно звільнено від застосування реєстратора розрахункових операцій, здійснював торгівлю з пересувного засобу торгівлі для якого встановлено річний обсяг розрахункових операцій з продажу товарів 200 тис. грн.. у разі перевищення кого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2012р., було замінено відповідача в порядку правонаступництва з Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції на Харківську об'єднану Державну податкову інспекцію Харківської області Державної податкової служби.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила задовольнити вимоги у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не прибув повторно, був повідомлений належним чином про дату, час і місце розгляду справи, в письмових запереченнях зазначив, що факти порушень позивачем вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" підтверджені належними доказами, просив відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, Публічне акціонерне товариство "Крос-п/ф "Зоря" 27.11.2000р. пройшло передбачену законодавством процедуру державної реєстрації в Харківській районній державній адміністрації Харківської області та отримало свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 415563.
Відповідно до протоколу № 1 установчих зборів від 17.06.2010р. шляхом реорганізації ТОВ "Кросс-п/ф "Зоря" створено Публічне акціонерне товариство "Кросс-п/ф "Зоря", яке є правонаступником всіх прав та обов'язків товариства з обмеженою відповідальністю "Кросс-п/ф "Зоря".
Перебуває на податковому обліку Харківській ОДПІ Харківської області.
09.04.2009 р. фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області була проведена перевірка ТОВ "Кросс-п/ф "Зоря" з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За результатами перевірки складено акт № 2928/20/40/23/31214525 від 09.04.2010 року, відповідно до висновків якого перевіркою встановлено порушення позивачем п.п. 1, 2, 5 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: незастосування реєстратора розрахункових операцій при перевищенні граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, та використання книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з порушенням встановленого порядку їх ведення.
На підставі висновків акту перевірки Харківською об'єднаною державною податковою інспекцією 07.05.2010р. прийнято рішення № 0002032310, яким згідно з п. 1, п. 3 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції на суму 303281,70 грн.
За результатом адміністративного оскарження Державною податковою адміністрацією у Харківській області зазначене рішення було залишено без змін.
Перевіряючи вказані висновки відповідача, а відтак і прийняте на їх підставі спірне рішення, на відповідність вимогам ч.3 ст. 2 КАС України, суд виходить з такого.
Щодо доводів позивача, що він звільнений від застосування реєстратора розрахункових операцій відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суд зазначає наступне.
За приписами п. 1 ст. 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Таким чином, виходячи з приписів наведеної норми, суд дійшов висновку, що виробники продукції можуть реалізовувати її без застосування РРО, проте при цьому готівкові кошти повинні вноситись безпосередньо в касу підприємства з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
У разі якщо такий суб'єкт підприємницької діяльності здійснює реалізацію своєї власної продукції через власні об'єкти реалізації за готівкові кошти покупців, не через касу підприємства, то застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, оскільки в такому випадку норми п. 1 ст. 9 на них не поширюються.
Так, як вбачається з матеріалів справи та не заперечується позивачем, для проведення операцій по реалізації продукції власного виробництва, а саме яєць курячих, ТОВ "Кросс-п/ф "Зоря" в період, в якому виявлено порушення, використовував власну торгову точку - кіоск за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Хролі, вул. Червоноармійська, 13-В.
Реалізація продукції власного виробництва здійснювалась ТОВ "Кросс-п/ф "Зоря" із застосуванням розрахункової книжки, в касі підприємства розрахунки з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів не проводились.
Отже, враховуючи, що ТОВ "Кросс-п/ф "Зоря" здійснювало торгівлю продукцією власного виробництва через об'єкт реалізації - кіоск та не проводило розрахунки у касі товариства з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів, норми п. 1 ст. 9 на нього не поширюються, а тому твердження позивача щодо звільнення його від застосування реєстратора розрахункових операцій є безпідставним.
Разом з тим, відповідно до ст. 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, а також граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), при перевищенні якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики і Державної податкової адміністрації України.
Так, 23.08.2000 року Постановою Кабінету Міністрів України № 1336 "Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" затверджено перелік окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Пунктом 4 зазначеного переліку встановлено, що роздрібна торгівля та громадське харчування, що здійснюється сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва, здійснюється без використання реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Так, відповідно до вимог зазначеного пункту позивач здійснював свою діяльність без використання реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій.
Між тим, Постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.2000р. № 1336 встановлено, що граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів (надання послуг), у разі перевищення якого застосування реєстраторів розрахункових операцій є обов'язковим, для форм та умов проведення діяльності, визначених у пунктах 4 і 7 переліку, встановлено в розмірі 75 тис. гривень на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів (надання послуг).
З акту від 09.04.2010 року вбачається, що перевіряючими зроблено висновки по роботі одного пункту продажу товарів позивача, а саме кіоску, що розташований за адресою: Харківська область, Харківський район, село Хролі, вул. Червоноармійська, 13-в та зафіксовано в зазначеному акті здійснення обсягів розрахункових операцій з продажу товарів за період з 07.04.2009р. по 23.02.2010р. в загальному розмірі 135248,30 грн., перевищення встановленого річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів в розмірі 75 тис. гривень виникло 30.09.2009р., на вказану дату обсяг склав 75113,69 грн.
З пояснень представника позивача в судовому засіданні та пояснень в.о. директора ТОВ "Кросс-п/ф "Зоря" Бобровникова Д.А. від 09.04.2010р. наданих під час проведення перевірки (а.с. 48), вбачається що кіоск розташований за адресою: Харківська область, Харківський район, село Хролі, вул. Червоноармійська, 13-в здійснював діяльність в період з 07.04.2009р. по 23.02.2010р., що також підтверджується наданою до суду копією книги обліку розрахункових операцій № 2023001526/1, що зареєстрована Харківською ОДШ 03.04.2009р. по пункту продажу - кіоск, що розташований за адресою: Харківська область, Харківський район, село Хролі, вул. Червоноармійська, 13-в, тобто менше року. (а.с. 178-187)
Отже суд приходить до висновку, що річний розмір розрахункових операцій за окремим пунктом продажу - кіоск, що розташований за адресою: Харківська область, Харківський район, село Хролі, вул. Червоноармійська, 13-в, після якого суб'єкт господарювання зобов'язаний перейти на облік розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій був перевищений 30.09.2009р. коли обсяг розрахункових операцій склав 75113,69 грн.
Посилання позивача на той факт, що ним здійснювалась торгівля саме з пересувного засобу торгівлі, для якого Постановою КМ України № 1336 встановлено граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій 200 тис. грн. на один суб'єкт господарської діяльності, судом не приймається до уваги, з огляду на наступне.
Рішенням Пономаренківської сільської ради № 50 від 10.03.2009 року вбачається, що дозвіл позивачу надано на торгівлю продуктами харчування власного виробництва в кіоску, що розташований в селі Хролі, вул. Червоноармійська, 13-в. (а.с 50), КОРУ № 2023001526/1 також видана на зазначений кіоск. Листом № 85 від 09.04.2010р. позивач повідомив ДПА в Харківській області, що зазначений торговий кіоск припинив діяльність з 01.03.2010р. та виїзна торгівля з машини ЗІЛ 5301 № АХ 3815 АС не здійснюється з 09.12.09р. (а.с. 49) Посилання позивача на довідку Пономаренківської сільської ради № 364 від 14.07.2011 року не спростовує зазначених висновків, оскільки стосується питання розміщення капітальних споруд.
Окрім того суд зазначає, що приписи п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.08.2000р. № 1336 при здійсненні діяльності передбаченої п. 4 цієї постанови не розмежовують здійснення роздрібної торгівлі та громадського харчування, що здійснюється сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва з стаціонарних пунктів або засобів пересувної торгівлі та не встановлюють іншого ніж 75 тис. грн. річного обсягу розрахункових операцій для кожного структурного (відокремленого) підрозділу.
Відповідно до п. 1 Постанови КМ України від 07.02.2001р. № 121 «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій в готівковій і безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» у випадку перевищення встановленого постановою КМУ № 1336 річного обсягу розрахункових операцій визначено термін тривалістю один місяць з дати такого перевищення.
Отже, у період з 02.10.2009р. по 02.11.2009р. позивач повинен був здійснити перехід на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстратора розрахункових операцій.
Проте, позивач такий перехід не здійснив та в період з 02.11.2009р. по 23.02.2010р. здійснив розрахункові операції , не проведені через реєстратор розрахункових операцій, на суму 60248,34 грн., що підтверджується копією книги обліку розрахункових операцій № 2023001526/1, що зареєстрована Харківською ОДШ 03.04.2009р.
Пунктами 1, 2 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Позивачем вимоги зазначеної норми в період з 02.11.2009 р. по 23.02.2010 р. виконані не були, що підтверджується Актом перевірки та цей факт не заперечується позивачем, який вважає, що він не повинен застосовувати реєстратор розрахункових операцій з огляду на п. 1 ст. 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Пунктом 5 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України.
Відповідно до п. 9.1, п. 9.9 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000р. № 614, перед початком використання розрахункової книжки на її реєстраційній сторінці необхідно зазначити дату початку використання, а після використання всіх розрахункових квитанцій - дату її закінчення та загальну суму розрахунків за всіма розрахунковими квитанціями у книжці.
З наявних в матеріалах справи копій розрахункових книжок № 2023001526, № 2023001526/1-2, № 2023001526/1-3, № 2023001526/1-4, зареєстрованих Харківською ОДПІ 03.04.2009р. та розрахункових книжки № 2023001526/1-5, № 2023001526/1-6, зареєстрованих Харківською ОДПІ 29.09.2009р., вбачається, що їх реєстраційні сторінки не містять дати початку та закінчення їх використання, а також загальну суму розрахунків за всіма розрахунковими квитанціями в кожній книжці, що також підтверджується актом перевірки. (а.с. 51)
Таким чином, позивач проводив розрахунки з використанням розрахункової книжки з не додержанням встановленого порядку її ведення, що є порушенням п. 5 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо доведеності факту порушення позивачем вимог пунктів 1, 2, 5 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Доказів, які б спростовували даний факт позивачем не надано.
Пунктами 1 та 3 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій; у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі порушення встановленого порядку використання розрахункової книжки.
Враховуючи викладене, суд вважає, що оскаржуване рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення п.п. 1, 2, 5 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є обґрунтованим, прийнято відповідачем з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення та на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, тобто відповідає вимогам ч. 3 ст.2 КАС України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 11, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Кросс-п/ф "Зоря" до Харківської об'єднаної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про скасування рішення про застосування фінансових санкцій - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 14 травня 2012 року.
Суддя Волошин Д.А.