Справа № 2а/1570/5264/2011
26 квітня 2012 року
25 квітня 2012 року 11 год.20 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Марина П.П.
секретар судового засідання Музика А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом обслуговуючого кооперативу «Ельба»до державної податкової інспекції в Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов обслуговуючого кооперативу «Ельба»(далі ОК «Ельба») до державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби (далі -ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 05.07.2011 р. № 0003542301 державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси.
У своєму позові позивач зазначає, що на підставі акту перевірки від 21.06.2011 року № 199/23-213/19050874, встановлено порушення ОК «Ельба»ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори»від 20.05.1993 р. № 56-93, п. 6 рішення Одеської міської ради від 26.09.2003 р. № 1717-XXIV «Про нову редакцію «Положення про збір за припаркування автотранспорту»в результаті чого занижено збір за припаркування автотранспорту за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року на суму 21772 грн.; п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.1.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-III, на порушення яких кооператив не надав до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси декларацію зі збору на паркування автотранспорту за 2-й, 3-й, 4-й квартали 2009 р., 1-й, 2-й квартали 2010 року, та прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.07.2011 р. № 0003542301. Позивач вважає дане рішення протиправним, виходячи з наступного.
Земельна ділянка, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. 25 Чапаєвської дивізії ріг вул. Гайдара, належить ОК «Ельба»відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 17.12.1992 р. № 545, яким громадській організації «Ельба», правонаступником якої є обслуговуючий кооператив «Ельба», вона відведена в тимчасове довгострокове користування для експлуатації автостоянки. Відповідно до статті 3 Декрету Кабінету Міністрів «Про місцеві податки і збори», платниками збору за паркування автотранспорту є юридичні особи та громадяни, які паркують автомобілі у спеціально обладнаних або відведених для цього місцях. Позивач наполягає на тому, що земельна ділянка, розташована за адресою: м. Одеса, вул. 25 Чапаєвської дивізії ріг вул. Гайдара, не є спеціально обладнаним або спеціально відведеним місцем для паркування автотранспорту. Крім того, відповідно до довідки-витягу Одеського міського управління земельних ресурсів від 21.03.2007 р. № 123/м та довідки-витягу Одеського міського управління земельних ресурсів від 27.01.2011 р. № 353 цільовим призначенням цієї ділянки є експлуатація гаражної стоянки, за зазначену земельну ділянку сплачується податок - плата за землю.
Відповідач надав до суду заперечення (а.с. 50-53), в яких зазначив, що перевіркою було встановлено порушення позивачем ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 р. № 56-93, п. 6 рішення Одеської міської ради від 26.09.2003 р. № 1717-XXIV «Про нову редакцію «Положення про збір за припаркування автотранспорту»в результаті чого занижено збір за припаркування автотранспорту за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року на суму 21772 грн.; п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.1.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-III, на порушення яких кооператив не надав до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси декларацію зі збору на паркування автотранспорту за 2-й, 3-й, 4-й квартали 2009 р., 1-й, 2-й квартали 2010 року. Відповідач, ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС, вважає, що доводи, наведені у адміністративному позові ОК «Ельба»не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки зазначені порушення відповідно до діючого у перевіряємий період законодавства мали місце.
У судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги та обґрунтування адміністративного позову у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, посилаючись при цьому на доводи, викладені у наданих до суду запереченнях.
Суд, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, дослідивши доводи адміністративного позову та заперечень на нього, наявні матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, встановив наступне.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, ОК «Ельба»14.01.2009 року зареєстровано Виконавчим комітетом Одеської міської ради як юридична особа, згідно довідки з ЄДРПОУ за нею визначено вид діяльності за КВЕД - управління нерухомим майном, кооператив перебуває на обліку платника податку у ДПІ у Малиновському районі м. Одеси, є платником податку на землю.
З 09.06.2011 року по 16.06.2011 року ДПІ у Малиновському районі м. Одеси проведено позапланову виїзну перевірку ОК «Ельба»з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, за результатом якої складено акт перевірки від 21.06.2011 року № 199/23-213/19050874 (а.с. 8-12).
Позапланова виїзна перевірка ОК «Ельба»(код ЄДРПОУ 19050874) проводилась на підставі наказу ДПІ у Малиновському районі м. Одеси від 8 червня 2011 р. № 1013 (а.с. 56).
Вищезазначеним актом перевірки встановлені порушення ОК «Ельба» ст. 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори»від 20.05.1993 р. № 56-93, п. 6 рішення Одеської міської ради від 26.09.2003 р. № 1717-XXIV «Про нову редакцію «Положення про збір за припаркування автотранспорту»в результаті чого занижено збір за припаркування автотранспорту за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року на суму 21772 грн.; п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, п.п. 17.1.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-III, на порушення яких кооператив не надав до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси декларацію зі збору на паркування автотранспорту за 2-й, 3-й, 4-й квартали 2009 р., 1-й, 2-й квартали 2010 року.
На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси Одеської області ДПС прийняло податкове повідомлення-рішення від 05.07.2011 р. № 0003542301, яким ОК «ЕЛЬБА»збільшено суму грошового зобов'язання зі збору за парковку автотранспорту у сумі 28065 грн., в тому числі за основним платежем -21772 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -5443 грн. та 850 грн. (а.с. 7).
Суд вважає зазначене податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню з наступних підстав.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 17.12.1992 р. № 545 «Про відвод громадським організаціям «Пенсіонер-авто»Іллічівського району та «Ельба»Малиновського району в тимчасове користування земельних ділянок, зайнятих існуючими автостоянками»ГО «Ельба»була відведена земельна ділянка, площею 1,58 га, автоянка № 9, у м. Одеса по вул. 25 Чапаєвської дивізії, було зобов'язано ГО «Ельба»здійснити повний благоустрій автоянки зі створенням пунктів технічного обслуговування (а.с. 87-89).
10.06.1994 р. на виконання п. 5 вищевказаного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 17.12.1992 р. № 545 головним управлінням архітектури та містобудування виконкому Одеської міської ради народних депутатів було проведено відвід земельної ділянки, загальною площею 16479 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. 25 Чапаєвської дивізії (а.с. 90-91).
Позивач, ОК «Ельба»(код ЄДРПОУ 19050874) зареєстрований виконавчим комітетом Одеської міської ради 14.01.2009 р. (а.с. 23).
ОК «Ельба»є правонаступником ГО «Ельба», про що зазначено в статуті ОК «Ельба» (а.с. 16-26), затвердженому протоколом від 20.09.2008 р., зареєстрованому виконавчим комітетом Одеської міської ради 14.01.2009 р. № 15561450000034525.
Статутом ОК «Ельба»зазначено, що кооператив здійснює виключно некомерційну господарську діяльність. Так, відповідно до пункту 2.3 статуту видами некомерційної господарської діяльності кооперативу є охорона автотранспортних засобів на умовах схову та охорони автогаражів, які знаходяться у приватній власності членів кооперативу, та експлуатація призначених для задоволення потреб своїх членів гаражів і стоянок для автомобілів і мотоциклів, в тому числі ремонт та технічне обслуговування гаражів.
Тобто, кооператив здійснює охорону, ремонт, технічне обслуговування транспортних засобів його членів і несе відповідальність за збереження майна при виконанні всіх належних умов, визначених статутом кооперативу.
Крім того, відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним і закріплює обов'язок власників земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачів, крім орендарів та інвесторів -учасників угоди про розподіл продукції, сплачувати земельний податок.
ОК «Ельба»сплачується земельний податок за використання зазначеної земельної ділянки, що підтверджується податковими деклараціями за 2009, 2010 роки, наявними в матеріалах справи (а.с.135-136), а також платіжними дорученнями від 28.01.2009р., від 19.03.2009 р., від 07.04.2009 р., від 18.05.2009 р., від 09.06.2009 р., від 06.07.2009 р., від 07.08.2009 р., від 08.09.2009 р., від 20.01.2010 р., від 10.02.2010 р., від 05.03.2010 р., від 12.04.2010 р., від 07.05.2010 р., від 09.06.2010 р., від 12.07.2010 р., від 09.08.2010 р., від 06.09.2010 р., від 12.10.2010 р., від 09.11.2010 р., від 06.12.2010 р. (а.с.137-147)
Відповідно до статті 6 Закону України від 25.06.1991 р. № 1251-XII "Про систему оподаткування" (далі Закон) об'єктами оподаткування є доходи (прибуток), додана вартість продукції (робіт, послуг), вартість продукції (робіт, послуг), у тому числі митна, або її натуральні показники, спеціальне використання природних ресурсів, майно юридичних і фізичних осіб та інші об'єкти, визначені законами України про оподаткування.
Статтею 13 Закону встановлено, що в Україні справляються загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі) і місцеві податки і збори (обов'язкові платежі).
Під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів, в контексті Закону України «Про систему оподаткування», слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Відповідно до статті 15 зазначеного Закону до місцевих зборів (обов'язкових платежів) віднесено збір за паркування автотранспорту.
Відповідно до статті 3 Декрету Кабінету Міністрів від 20.05.1993 р. № 56-93 "Про місцеві податки і збори" платниками збору за парковку автотранспорту є юридичні особи та громадяни, які паркують автомобілі в спеціально обладнаних або відведених для цього місцях.
Ставка збору за парковку автотранспорту встановлюється з розрахунку за одну годину парковки, її граничний розмір не повинен перевищувати трьох відсотків неоподатковуваного мінімуму доходів громадян в спеціально обладнаних місцях і одного відсотка у відведених місцях. Збір за парковку автотранспорту сплачується водіями на місці парковки.
Згідно з частиною 3 статті 15 Закону України "Про систему оподаткування" місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм справляння та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України.
Так, рішенням Одеської міської ради від 26.09.2003 р. № 1717-XXIV «Про нову редакцію «Положення про збір за припаркування автотранспорту» затверджено Положення про збір за припаркування автотранспорту. Положенням встановлено, що паркування -це тимчасова стоянка автотранспортного засобу, в місцях, визначених органами місцевого самоврядування, без відповідальності за збереження транспортного засобу.
Пунктом 1.5 Положення визначене, що місце для паркування (спеціально обладнане) -місце встановлене органами місцевого самоврядування для паркування автотранспортних засобів, включаючи територію вулиць, майданів, паркінгів, автостоянок, гаражних стоянок, стоянок у зоні узбережжя підприємств, організацій, санаторіїв, готелів та ін. (незалежно від форми власності).
Пункт 2 зазначеного Положення визначає платників збору за припаркування автотранспорту, якими є юридичні особи та громадяни, які паркують автотранспорт в спеціально обладнаних місцях, включаючи території паркінгів, автостоянок, гаражних стоянок, підприємств, організацій, санаторіїв, готелів та ін., на яких здійснюється паркування автотранспорту, а також підприємства та організації, які використовують територію для паркування службового автотранспорту та транспорту клієнтів.
З аналізу наведених норм законодавства, суд доходить висновку, що рішенням Одеської міської ради від 26.09.2003 р. № 1717-XXIV у порівнянні з Декретом Кабінету Міністрів України від 20.05.1993 р. № 56-93 значно розширено як коло суб'єктів -платників збору за припаркування автотранспорту, так і коло об'єктів -місць для припаркування автотранспорту.
Проте, слід відрізняти послуги з паркування автотранспортних засобів та послуги зі зберігання транспортних засобів на автостоянках.
Так, згідно з пунктом 1.3 Положення про збір за припаркування автотранспорту, збір стягується з водіїв в місцях паркування автотранспорту, визначених органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1342 «Про затвердження правил паркування транспортних засобів»розміщення майданчиків для паркування за окремими адресами здійснюється у встановленому порядку органами місцевого самоврядування за погодженням з Державтоінспекцією МВС згідно з місцевими правилами забудови.
Відповідно до п. 13 зазначених Правил відведені майданчики для паркування позначаються дорожніми знаками та суцільною синьою (блакитною) смугою на проїзній частині і на бордюрі, який відокремлює проїзну частину від пішохідної.
Місця для паркування, а також місця для автостоянок позначаються окремими дорожніми знаками відповідно до Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. № 1306.
Як зазначалося вище, місце для паркування повинно бути спеціально обладнаним. В контексті Правил паркування транспортних засобів, спеціально обладнані місця - це місця для парковки автотранспорту, розміщені за межами смуг руху проїзної частини доріг та мають розмітку, обладнані дорожніми знаками, спеціальними технічними пристроями (огорожею, в'їзними та виїзними бар'єрами, шлагбаумами, приміщеннями для охоронців тощо), які можуть використовуватися для запобігання викраденню автотранспорту; відведені місця - це місця для парковки автотранспорту, визначені дорожніми знаками, які можуть мати дорожню розмітку і бути оснащеними пристроями для контролю часу паркування.
З огляду на вищенаведене, земельна ділянка, розташована за адресою: м. Одеса, вул. 25 Чапаєвської дивізії ріг вул. Гайдара, яка відведена ОК «Ельба»в тимчасове довгострокове користування для експлуатації автостоянки, не є спеціально обладнаним або спеціально відведеним місцем для паркування автотранспорту в розумінні вимог чинного законодавства України.
Отже, ОК «Ельба»не повинен сплачувати збір за припаркування автотранспорту за перевіряємий період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, а відповідно і надавати декларацію зі збору на паркування автотранспорту до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Втім, всупереч вказаним нормам відповідач не надав до суду жодних доказів на підтвердження фактів порушень, викладених в акті перевірки.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи відсутність доказів на підтвердження обставин, на які посилається відповідач, вказуючи на порушення ОК «Ельба»законодавчих положень Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори»від 20.05.1993 р. № 56-93, рішення Одеської міської ради від 26.09.2003 р. № 1717-XXIV «Про нову редакцію «Положення про збір за припаркування автотранспорту», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-III, суд вважає безпідставними висновки ДПІ у Малиновському районі м. Одеси про заниження збору за припаркування автотранспорту, а також неподання ОК «Ельба»декларацій зі збору за паркування автотранспорту.
На підставі встановленого, керуючись приписами ст.ст. 11, 162 КАС України, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 2,4, 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -
Адміністративний позов ОК «Ельба»до державної податкової інспекції в Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції в Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби від 05.07.2011 р. № 0003542301, яким ОК «Ельба» збільшено суму грошового зобов'язання зі збору за парковку автотранспорту у сумі 28065 грн., в тому числі за основним платежем - 21772 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 5443 грн. та 850 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови складено та підписано суддею 28 квітня 2012 року.
Суддя /підпис/ П.П.Марин