Справа № 1570/2844/2012
08 травня 2012 року м. Одеса
суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби до селянського фермерського господарства «ОСОБА_2»про припинення юридичної особи,
До суду надійшов адміністративний позов Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби до селянського фермерського господарства «ОСОБА_2»про припинення юридичної особи.
Відповідно до вимог статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначаються ім'я позивача та відповідача, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач зазначає докази, які йому відомі і які можуть бути використані судом. Позовна заява підписується позивачем із зазначенням дати її підписання.
Проте поданий адміністративний позов викладеним вимогам не відповідає.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.106 КАС України у позовній заяві зазначаються: ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Проте у позовній заяві Ізмаїльської ОДПІ ДПС області не зазначені номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти відповідача (якщо такі відомі).
Крім того, позивач не надає суду копію свідоцтва про реєстрацію, копію статуту СФГ «ОСОБА_2», не зазначає процесуальний статус засновників відповідача, інших відповідальних та афілійованих осіб відповідача (як вбачається з документів, доданих до позовної заяви керівником СФГ „«ОСОБА_2»" є ОСОБА_2), позивачу необхідно вказати його адресу, надати для нього копію позову з додатками, оскільки позовні вимоги стосуються його інтересів. Також позивач не зазначає та не надає доказів, чи наявні у відповідача відкриті розрахункові рахунки у банківських установах та я разі наявності рахунків -в яких саме установах.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»позивач як суб'єкт владних повноважень здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів. Між тим, з позовної заяви та наданих до неї документів не вбачається як саме позивач як суб'єкт владних повноважень виконував свої функції відносно відповідача. Позивачу необхідно надати відомості чи дійсно відповідач не веде господарську діяльність.
Правові, економічні та соціальні засади створення, діяльності та припинення діяльності фермерських господарств визначені в Законі України „Про фермерське господарство". Фермерське господарство -це форма підприємницької діяльності із створенням юридичної особи, може бути створена одним громадянином або кількома, які є родичами або членами сім'ї. В Статуті ФГ повинно зазначатися, крім іншого, порядок формування (складеного капіталу). Статтею ст.23 вищезазначеного Закону передбачене успадкування фермерського господарства. Крім того, відповідно до ст.8 Закону державна реєстрація ФГ здійснюється лише після одержання державного акту на землю або укладення договору оренди земельної ділянки та його реєстрації. Підстави для припинення діяльності ФГ визначені в ст.35 Закону України „Про фермерське господарство", якими є лише: реорганізація ФГ; ліквідація ФГ; визнання ФГ неплатоспроможним (банкрутом); якщо не залишається жодного члена ФГ або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.
Враховуючи вищезазначені вимоги законодавства, позивачу необхідно зазначити ким створено ФГ, хто в нього входив, яке майно було складено для організації ФГ, яка земельна ділянка рахується за ФГ, а також визначитись з підставами припинення ФГ та судочинством, в порядку якого необхідно припинити при наявності на це підстав, діяльність ФГ.
Згідно ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виявлені недоліки мають бути усунені шляхом належного оформлення адміністративного позову та надання документів.
При таких обставинах позов повинен бути залишений без руху, а позивачу наданий термін для усунення недоліків.
Керуючись ст. 105, 106, 108 КАС України, -
Адміністративний позов Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області Державної податкової служби до селянського фермерського господарства «ОСОБА_2»про припинення юридичної особи - залишити без руху.
Повідомити Ізмаїльську ОДПІ Одеської області Державної податкової служби про необхідність в строк до 24 травня 2012 року усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду у порядку ч.3 ст.186 КАС України.
Суддя
24 травня 2012 року