Справа №3137/10/1570
10 òðàâíÿ 2012 ðîêó м. Одеса
Îäåñüêèé îêðóæíèé àäì³í³ñòðàòèâíèé ñóä ó ñêëàä³
ãîëîâóþ÷îãî ñóää³ ²âàíîâà Å.À.
ñåêðåòàð ×èæåíêî À.Î.
ðîçãëÿíóâøè ó â³äêðèòîìó ñóäîâîìó çàñ³äàííÿ ó ïðèì³ùåíí³ ñóäó â ì. Îäåñ³ ïèòàííÿ ïðî çì³íó ñïîñîáó ³ ïîðÿäêó âèêîíàííÿ ïîñòàíîâè Îäåñüêîãî îêðóæíîãî àäì³í³ñòðàòèâíîãî ñóäó â³ä 26.11.2010 ðîêó ó ñïðàâ³ çà ïîçîâîì Ïðèâàòíîãî àêö³îíåðíîãî òîâàðèñòâà “Ñòðàõîâà êîìïàí³ÿ “Îñòðà” äî Ãîëîâíîãî óïðàâë³ííÿ Äåðæàâíîãî êàçíà÷åéñòâà Óêðà¿íè â Îäåñüê³é îáëàñò³, Ïðåäñòàâíèöòâà Äåðæàâíîãî êîì³òåòó Óêðà¿íè ç ïèòàíü ðåãóëÿòîðíî¿ ïîë³òèêè òà ï³äïðèºìíèöòâà â Îäåñüê³é îáëàñò³ ïðî çîáîâ'ÿçàííÿ â÷èíèòè ïåâí³ ä³¿, -
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2010 року позов Приватного акціонерного товариства “Страхова акціонерна компанія “Остра” до Головного управління Державного казначейства України в Одеській області, Представництва Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Одеській області задоволений частково, та стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача суму надмірно сплаченої плати за отримання ліцензії на провадження страхової діяльності у розмірі 30000 грн., в решті позову відмовлено.
26 квітня 2012 року до суду надійшла заява Приватного акціонерного товариства «Страхової компанії «Остра», в якій останнє просить змінити спосіб і порядок виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 26.11.2010 року у справі, зобов'язавши Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Остра»з Державного бюджету України суму надмірно сплаченої плати за ліцензію на провадження страхової діяльності у розмірі 30000 грн. з рахунку, на якому обліковуються кошти за доходом бюджету «Інші надходження».
Представник відповідача ГУ ДКУ в Одеській області та представник Представництва Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Одеській області в судове засідання не з'явились, про дату час та місце судового засідання повідомлялись належним чином.
Відповідно до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Бюджетного Кодексу України Державна казначейська служба України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення (далі - державні органи) визначає «Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845(надалі Порядок).
Пунктом 16 Порядку визначено, що органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів.
Відповідно до п. 17 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті судові рішення про стягнення надходжень бюджету, подають до органу Казначейства, на рахунки в якому зараховані надходження бюджету, документи, зазначені у пункті 7 цього Порядку.
Пунктом 19 Порядку, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Згідно п.20 Порядку якщо рахунок, з якого необхідно здійснити безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, на дату прийняття виконавчого документа про стягнення надходжень бюджету до виконання або надходження інформації, зазначеної у пункті 18 цього Порядку, змінено у зв'язку з внесенням змін до відповідних нормативно-правових актів, безспірне списання таких коштів здійснюється із зміненого рахунка, на якому обліковуються надходження бюджету, на який в поточному бюджетному періоді зараховується відповідний вид надходжень, з урахуванням пропозицій органу, що контролює справляння надходжень бюджету.
У разі коли законом відповідний вид надходжень у поточному бюджетному періоді не передбачений, безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів здійснюється з рахунка, на якому обліковуються кошти за кодом доходів бюджету "Інші надходження".
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 28.12.2011 року була роз'яснена постанова Одеського окружного адміністративного суду від 26.11.2010 року по вказаній справі та зазначено, що сума коштів стягнута з державного бюджету України на користь позивача як надмірно сплачена плата за отримання ліцензії на провадження страхової діяльності у розмірі 30000 грн. підлягає стягненню з державного бюджету України з рахунку на якому обліковуються кошти за доходом бюджету «інші надходження»та роз'яснено, що орган, який проводить списання коштів з Державного бюджету є головне управління ДКУ в Одеській області.
Зі змісту ст. 263 КАС України вбачається, що зміна способу та порядку виконання рішення суду полягає у заміні одного заходу виконання рішення іншим.
У заяві про зміну способу та порядку виконання рішення заявник просить зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Остра»з Державного бюджету України суму надмірно сплаченої плати за ліцензію на провадження страхової діяльності у розмірі 30000 грн. з рахунку, на якому обліковуються кошти за доходом бюджету «Інші надходження».
Разом з тим, як Бюджетним Кодексом України, так і «Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845 не передбачено обов'язок органів Державної казначейської служби України стягувати з Державного бюджету України надмірно сплачені кошти.
Відповідно до принципу диспозитивності викладеного у ч.2 ст.11КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу і не може виходити за межі позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що заява ПАТ «Страхова компанія «Остра»про зміну способу і порядку виконання рішення суду не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.. 263 КАС України, суд -
У задоволенні заяви ПАТ «Страхова компанія «Остра»про зміну способу і порядку виконання постанови Одеського окружного адміністративного суду від 26.11.2010 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства “Страхова компанія “Остра” до Головного управління Державного казначейства України в Одеській області, Представництва Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня її проголошення, а в разі застосування ч.3 ст.160КАС України апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Е.А. Іванов