Постанова від 25.05.2011 по справі 2а-3258/08/1170

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2011 року Справа № 2а-3258/08/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Мітіній І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів" до Новоукраїнської міжрайонної державної податкової інспекції, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державної акціонерної компанії "Хліб України", про скасування рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів" звернулося до суду з позовом до державної податкової інспекції в Новоукраїнському районі про скасування податкового повідомлення-рішення №000912310/0 від 30.09.08.

Позов мотивовано тим, що відповідачем проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.07 по 30.06.08, за наслідками якої складено акт №34/23-10/00951876 від 26.09.08. Вказаним актом встановлено порушення в нарахуванні податку на прибуток, оскільки, на думку відповідача, позивачем всупереч ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", наказу ДПА України від 03.04.07 №207, ст. 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", постанови Кабінету Міністрів України №158 від 05.03.08 "Про затвердження Порядку відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини прибутку (доходу)" не сплачено до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) в розмірі 15% чистого прибутку (доходу). У зв'язку з цим відповідачем донараховано до сплати частину прибутку у сумі 75 615 грн. та винесено податкове повідомлення-рішення №000912310/0 від 30.09.08, яким позивачеві визначено податкове зобов'язання по сплаті частини отриманого прибутку у розмірі 75 615 грн. - за основним платежем та 22 398 грн. - за штрафними санкціями. Позивач, посилаючись на неправомірність висновків відповідача з тих підстав, що він не є платником частини прибутку до Державного бюджету України, оскільки не має у своєму статутному фонді державної частки (акцій, паїв), просить суд скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.

До початку судового розгляду справи по суті позивач змінив предмет позову, прохаючи суд також скасувати податкове повідомлення-рішення №000912310/1 від 23.10.08, прийняте за наслідками адміністративного оскарження первинного податкового повідомлення-рішення №000912310/0 від 30.09.08.

Ухвалою суду від 06.02.09 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, залучено Державну акціонерну компанію "Хліб України".

Ухвалою суду від 09.02.11 замінено відповідача у справі - державну податкову інспекцію в Новоукраїнському районі - її правонаступником - Новоукраїнською міжрайонною державною податковою інспекцією.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.

Представники відповідача у письмових запереченнях та у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, наполягаючи на тому, що позивач був платником частини прибутку до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 та 2008 роках. Оскільки ним до ДПІ у Новоукраїнському районі не були подані розрахунки частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до бюджету, та не здійснені відповідні відрахування, податковим органом за результатами перевірки, на підставі звітів про фінансові результати підприємства, донараховано податкове зобов'язання за вказаним платежем, у розмірі 15% частого прибутку (доходу), у зв'язку з чим винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення. Посилаючись на їх правомірність, просили суд у позові відмовити.

Представник третьої особи - Державної акціонерної компанії "Хліб України" - до суду не прибув, подавши заяву про розгляд справи без його участі. У письмових поясненнях позов підтримав, стверджуючи, що позивач не є платником частини прибутку (доходу), оскільки не має державної частки у своєму статутному фонді, а все його майно і доходи належать ДАК "Хліб України". Остання, подаючи консолідовану звітність, що включає фінансові результати діяльності всіх її дочірніх підприємств, є єдиним платником частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності, що передбачено ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", ст. 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". У зв'язку з цим просили суд позов задовольнити.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.

Посадовими особами ДПІ у Новоукраїнському районі у період з 02.09.08 по 23.09.08 проведено виїзну планову перевірку дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів" (надалі - ДП ДАК "Хліб України" "Новоукраїнський КХП") з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.07 по 30.06.08, за результатами якої складено акт №34/23-10/00951876 від 26.09.08 (а.с. 129-148, т.1).

Відповідно до висновків акту перевірки позивачем, зокрема, порушено ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", наказ ДПА України від 03.04.07 №207 Порядок складання розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2007 році, ст. 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", постанову Кабінету Міністрів України №158 від 05.03.08 "Про затвердження Порядку відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини прибутку (доходу)", відповідно до яких державні, у тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) в розмірі 15% чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, внаслідок чого занижено частину чистого прибутку в розмірі 75 615 грн., у тому числі за 4 квартал 2007 року - 73 875 грн., 1 квартал 2008 року - 615 грн., 2 квартал 2008 року - 1 125 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Новоукраїнському районі прийнято податкове повідомлення-рішення №0000912310/0 від 30.09.08, яким позивачеві згідно з підпунктом "б" 4.2.2 статті 4, підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" за порушення ст. 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", ст.61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" визначено податкове зобов'язання за платежем: частина прибутку (доходу) у сумі 75 615 грн. основного платежу, 22 398 грн. штрафних (фінансових) санкцій, а всього 98 013 грн. (а.с. 59, т. 1).

Первинна скарга позивача на вказане податкове повідомлення-рішення залишена без задоволення, а за результатами його адміністративного оскарження ДПІ у Новоукраїнському районі прийнято податкове повідомлення-рішення №0000912310/1 від 23.10.08 на ту ж суму і з тих же підстав, що і первинне податкове повідомлення-рішення №0000912310/0 від 30.09.08. (а.с. 60-65 , т.1).

Вирішуючи спір про законність вказаних рішень, суд виходить з того, що фактичним предметом спору є правомірність висновків відповідача про обов'язок позивача сплачувати до бюджету частину прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності, на підставі статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", статті 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Так, статтею 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" установлено, що господарські організації сплачують до Державного бюджету України частину прибутку (доходу):

- державні (крім Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів"), в тому числі казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, - у розмірі 15 відсотків.

- акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать акції (частки, паї), та їх дочірні підприємства, - у розмірі базових нормативів відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів.

Установлено, що господарські товариства, більш ніж 50 відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік.

Установлено, що господарські організації, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частину прибутку (доходу) відповідно до розміру комунальної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.

Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів за результатами фінансово-господарської діяльності 2006 року (крім частини прибутку (доходу), сплаченої відповідно до статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.

Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств, зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.

Порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюється Кабінетом Міністрів України (крім порядку і нормативу відрахування частини прибутку (доходу) господарських організацій, які належать до комунальної власності або у статутних фондах яких є частка комунальної власності, які встановлюються відповідними радами).

Для господарських організацій, визначених частиною п'ятою цієї статті, за умови, що ці господарські організації сплатили за результатами фінансово-господарської діяльності у 2006 році частину прибутку відповідно до статті 67 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік", на суму дивідендів, нарахованих та сплачених за результатами фінансово-господарської діяльності за 2006 рік, зменшується сума частини прибутку (доходу), що підлягає сплаті у наступних за датою сплати дивідендів податкових періодах.

Статтею 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (в редакції Закону від 27.12.07) установлено, що державні унітарні підприємства (крім державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів") та їх об'єднання сплачують до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 15 відсотків, зменшеного на суму нарахованих і сплачених дивідендів відповідно до пункту 7.8 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Порядок відрахування частини чистого прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Установлено, що комунальні унітарні підприємства та їх об'єднання сплачують до загального фонду місцевих бюджетів частини чистого прибутку (доходу) відповідно до порядків і нормативів, які встановлюються відповідними радами.

Частина чистого прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2008 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств.

Державними підприємствами енергетичної галузі чистий прибуток, з якого розраховується та сплачується частина чистого прибутку (доходу), зменшується на суму цільових коштів (обсяг інвестиційної складової), що надійшли у складі тарифу і спрямовуються на виконання інвестиційних проектів, рішення по яких приймаються Кабінетом Міністрів України.

Державні унітарні підприємства та їх об'єднання подають розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, до органів Державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток.

Установлено, що господарські товариства 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходиться у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, сплачують безпосередньо до Державного бюджету України дивіденди, нараховані за результатами фінансово-господарської діяльності за 2007 рік пропорційно розміру державної частки (акцій, паїв) у статутних фондах господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій.

Установлено, що господарські організації за результатом фінансово-господарської діяльності 2007 року сплачують частину чистого прибутку (доходу) до загального фонду державного бюджету відповідно до статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (крім частини чистого прибутку (доходу) сплаченої у 2007 році відповідно до зазначеної статті).

Відповідно до статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" постановою Кабінету Міністрів України №68 від 29.01.07 затверджено Порядок відрахування господарськими організаціями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу). Згідно з пунктом 2 цього Порядку відрахування частини чистого прибутку (доходу) здійснюється:

- державними (крім Державного підприємства обслуговування повітряного руху України "Украерорух" відповідно до Закону України "Про приєднання України до Багатосторонньої угоди про сплату маршрутних зборів"), у тому числі казенними, підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами - у розмірі 15 відсотків;

- акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами - у розмірі, визначеному базовими нормативами відрахування частки прибутку, що спрямовується на виплату дивідендів, які затверджуються Фондом державного майна за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" постановою Кабінету Міністрів України №158 від 05.03.08 затверджено Порядок відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу).

З пояснень представника відповідача, наданих у судовому засіданні, встановлено, що правовою підставою для визначення податкового зобов'язання за платежем: частина прибутку (доходу) - стало порушення у періоді, що перевірявся, позивачем, як дочірнім підприємством Державної акціонерної компанії "Хліб України", яка, на думку відповідача, є державним підприємством, вимог статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" про сплату до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 15 % за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2007 році. Зазначене порушення призвело до заниження позивачем податкового зобов'язання за платежем: частина чистого прибутку (доходу) за 4 квартал 2007 року у розмірі 73 875 грн. Також всупереч вимогам статті 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" позивач, будучи дочірнім підприємством державного підприємства ДАК "Хліб України", не сплатив до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 15 % за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності в 2008 році. Зазначене порушення призвело до заниження позивачем податкового зобов'язання за платежем: частина чистого прибутку (доходу) за 1 квартал 2008 року -615 грн., за 2 квартал 2008 року -1 125 грн.

Приймаючи спірні податкові повідомлення-рішення, відповідач виходив з того, що позивач є дочірнім підприємством Державної акціонерної компанії "Хліб України", яка, на його думку, є державним підприємством, а відтак позивач відноситься до господарських організацій, які відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та частини 1 статті 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зобов'язані сплатити до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) в розмірі 15%.

Вирішуючи спір, суд виходить з того, що за визначенням, наведеним у п.1 ч.2 ст. 55 Господарського кодексу України, господарські організації - це юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Види та організаційні форми підприємств, які можуть діяти в Україні, передбачені статтею 63 Господарського кодексу України.

Частина 1 статті 63 ГК України залежно від форми власності виділяє зокрема, державне підприємство, що діє на основі державної власності.

Залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні. (частина 3 статті 63 ГК України).

Відповідно до частини 4 статті 63 ГК України унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний фонд, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який ним призначається, керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника.

Корпоративне підприємство утворюється, як правило, двома або більше засновниками за їх спільним рішенням (договором), діє на основі об'єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у тому числі через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства. Корпоративними є кооперативні підприємства, підприємства, що створюються у формі господарського товариства, а також інші підприємства, в тому числі засновані на приватній власності двох або більше осіб. (частина 5 ст.63 ГК України).

Поняття державного унітарного підприємства надано у статті 73 ГК України. Державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно державного унітарного підприємства перебуває у державній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання чи праві оперативного управління. Найменування державного унітарного підприємства повинно містити слова "державне підприємство". Державне унітарне підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями власника і органу влади, до сфери управління якого воно входить. Органом управління державного унітарного підприємства є керівник підприємства, який призначається органом, до сфери управління якого входить підприємство, і є підзвітним цьому органові. Законом можуть бути визначені особливості статусу керівника державного унітарного підприємства, в тому числі встановлено підвищену відповідальність керівника за результати роботи підприємства. Державні унітарні підприємства діють як державні комерційні підприємства або казенні підприємства.

Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №97 від 28.05.04 затверджено Державний класифікатор України "ДК 002:2004 "Класифікація організаційно-правових форм господарювання" (надалі - Класифікатор), об'єктом якої є визначені чинним законодавством організаційно-правові форми юридичних осіб та їх відокремлені підрозділи: філії, представництва, а також підприємці - фізичні особи, які не мають статусу юридичної особи.

Як визначено пунктом 2.1 розділу 2 даного Класифікатора, організаційно-правова форма господарювання - це форма здійснювання господарської (зокрема підприємницької) діяльності з відповідною правовою основою, яка визначає характер відносин між засновниками (учасниками), режим майнової відповідальності по зобов'язаннях підприємства (організації), порядок створення, реорганізації, ліквідації, управління, розподілу одержаних прибутків, можливі джерела фінансування діяльності тощо.

Відповідно до пункту 2.7 розділу 2 Класифікатора унітарне підприємство створюється одним засновником, який виділяє необхідне для того майно, формує відповідно до закону статутний фонд, не поділений на частки (паї), затверджує статут, розподіляє доходи, безпосередньо або через керівника, який ним призначається, керує підприємством і формує його трудовий колектив на засадах трудового найму, вирішує питання реорганізації та ліквідації підприємства. Унітарними є підприємства державні, комунальні, підприємства, засновані на власності об'єднання громадян, релігійної організації або на приватній власності засновника

Згідно з пунктом 3.1.4 розділу 3 Класифікатора державне підприємство - підприємство, що діє на основі державної власності.

При цьому, державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Найменування державного унітарного підприємства повинно містити слова "державне підприємство". Державні унітарні підприємства діють як державні комерційні або казенні. (пункт 3.1.4.1 розділу 3 Класифікатора).

За визначенням, наведеним у пункті 3.2.1.3 розділу 3 Класифікатора, державна акціонерна компанія (товариство) - це акціонерне товариство, державна частка у статутному фонді якого перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цієї компанії.

Судом встановлено, що Державна акціонерна компанія "Хліб України" утворена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.96 №1000 "Про утворення Державної акціонерної компанії "Хліб України", як правонаступник прав і обов'язків Головного управління по хлібопродуктах та Головного управління комбікормової промисловості Міністерства сільського господарства і продовольства.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.96 №1000 постановлено Міністерству сільського господарства і продовольства за участю ДАК "Хліб України" організувати перетворення державних підприємств, зазначених у додатках №1, №2 і №3, у державні відкриті акціонерні товариства у порядку, визначеному Указом Президента України від 15.06.93 №210 "Про корпоратизацію підприємств", передбачивши передачу до статутного фонду ДАК "Хліб України" акцій відкритих акціонерних товариств: 100 відсотків - створених на базі підприємств, зазначених у додатку №1; не менш як 51 відсоток - створених на базі підприємств і організацій, зазначених у додатку №2; не менш як 34 відсотки - створених на базі підприємств і організацій, зазначених у додатку № 3.

Додатком №2 до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.96 №1000 визначено Перелік підприємств і організацій, що підлягають перетворенню у відкриті акціонерні товариства, не менше 51 відсотка акцій яких залишається у загальнодержавній власності і передається до статутного фонду Державної акціонерної компанії "Хліб України". До вказаного переліку по Кіровоградській області включено зокрема Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів.

Воднораз, постановою Кабінету Міністрів України вiд 05.11.97 №1218 "Про прискорення приватизації хлібоприймальних та хлiбозаготiвельних підприємств" змiнено умови формування статутного фонду ДАК "Хліб України", у зв'язку з чим пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.96 №1000 "Про утворення Державної акціонерної компанії "Хліб України" визнано таким, що втратив чинність. Вiдповiдно до пункту 2 вказаної постанови Міністерству агропромислового комплексу постановлено передати у двомісячний термін до статутного фонду ДАК "Хліб України" державне майно підприємств, зазначених у додатку №3, перетворивши їх у дочірні підприємства ДАК "Хліб України", а також адміністративні будинки, що належать до державної власності, згідно з додатком №4. У переліку хлібоприймальних і зернопереробних підприємств, державне майно яких передається до статутного фонду ДАК "Хліб України" (додаток №3 до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.97 №1218), по Кіровоградській області значиться і Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів.

Згiдно з постановою Кабінету Міністрів України вiд 16.02.99 №220 ДАК "Хліб України" є вiдкритим акцiонерним товариством. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.01 №240 затверджено Статут Державної акціонерної компанії "Хліб України". (а.с. 109 -125, т.1)

Новоукраїнською районною державною адміністрацією 29.12.02 зареєстровано статут дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів", затверджений головою правління Державної акціонерної компанії "Хліб України". (а.с. 91 - 96, т.2) Відповідно до пункту 1.1 вказаного статуту він визначає порядок утворення, діяльності та ліквідації дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів", засновником (власником) якого є Державна акціонерна компанія "Хліб України". Підприємство створено шляхом реорганізації державного підприємства Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів на виконання постанови Кабінету Міністрів України вiд 05.11.97 №1218 "Про прискорення приватизації хлібоприймальних та хлiбозаготiвельних підприємств".

Суд не погоджується з доводами відповідача, що позивач, будучи дочірнім підприємством ДАК "Хліб України", яке засновано на державні власності, є державним підприємством.

Відповідно до статті 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" об'єктами управління державної власності є: майно, яке передане казенним підприємствам в оперативне управління; майно, яке передане державним комерційним підприємствам (далі - державні підприємства), установам та організаціям; майно, яке передане державним господарським об'єднанням; корпоративні права, що належать державі у статутних капіталах господарських організацій (далі - корпоративні права держави); державне майно, що забезпечує діяльність Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, управління яким здійснюється в порядку, визначеному окремими законами; державне майно, передане в оренду, лізинг, концесію; державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій; державне майно, передане в безстрокове безоплатне користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук; безхазяйне та конфісковане майно, що переходить у державну власність за рішенням суду.

Згідно з частинами 1, 2 статті 12 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" єдиний реєстр об'єктів державної власності є автоматизованою системою збирання, обліку, накопичення, оброблення, захисту та надання інформації про нерухоме майно, у тому числі передане в оренду (лізинг), концесію або заставу, державних підприємств, установ та організацій, а також про корпоративні права держави та державне майно, що не увійшло до статутного капіталу господарських структур. Реєстр формується Фондом державного майна України на базі даних Державного реєстру прав на нерухоме майно та їх обмежень за участю центральних органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, з питань статистики, Державної податкової адміністрації України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Антимонопольного комітету України, інших уповноважених органів управління на єдиних методологічних засадах інформаційних систем в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.10.03 №1679 "Про формування і ведення Реєстру корпоративних прав держави" уповноважено Фонд державного майна України формувати і вести Реєстр корпоративних прав держави та затверджено Положення про Реєстр корпоративних прав держави, пунктом 1 якого передбачено, що реєстр корпоративних прав держави - є автоматизованою інформаційно-довідковою системою збирання та обліку відомостей про акції, частки, паї, що належать державі у статутних фондах господарських товариств та інших суб'єктів господарювання, і утворюється для оперативного обліку зазначених акцій, часток, паїв, забезпечення ефективного здійснення корпоративних прав держави, а також забезпечення гласності та відкритості інформації про державну власність, у межах, установлених законодавством.

Згідно з наданою на запит суду інформацією Фонду державного майна України №10-25-5021 від 11.04.11, ДП ДАК "Хліб України" "Новоукраїнський КХП" у Реєстрі корпоративних прав держави не обліковується. Воднораз, відповідно до Реєстру корпоративних прав держави державна частка Державної акціонерної компанії "Хліб України" становить 100%. (а.с. 73, т.2)

Виходячи з аналізу положень частин 4, 5 статті 63, частини 8 статті 73, частини 2 статті 80 Господарського кодексу України, за організаційно-правовою формою ДАК "Хліб України" є акціонерним товариством, яке за способом утворення (заснування) та формування статутного фонду (капіталу) є корпоративним підприємством, а відтак не може бути державним підприємством (державним комерційним підприємством або казенним підприємством). ДАК "Хліб України" має статутний фонд (капітал), розділений на акції, 100% яких належить державі, що підтверджується інформацією Фонду Державного майна України №10-25-5021 від 11.04.11 (а.с. 73, т.2), відомостями інформаційної бази даних ДКЦПФР про ринок цінних паперів, яку веде Державна установа "Агентство з розвитку інфраструктури фондового ринку України". (а.с. 120, т.2).

Судом установлено, що статутний фонд (капітал) позивача сформований за рахунок внесків ДАК "Хліб України", про що свідчать зміни до статуту ДП ДАК "Хліб України" "Новоукраїнський КХП", затверджені рішенням спостережної ради ДАК "Хліб України" від 14.11.03, протокол №4, зареєстровані Новоукраїнською районною державною адміністрацією 24.02.04. (а.с. 102-105, т.2). Державної частки у статутному фонді ДП ДАК "Хліб України" "Новоукраїнський КХП" немає, незважаючи на те, що держава є одноособовим власником усіх акцій ДАК "Хліб України", яке є засновником позивача. Корпоративні права на частку у статутному фонді (капіталі) позивача належать на праві власності ДАК "Хліб України", як окремій юридичній особі, а не державі.

Позивач, будучи дочірнім підприємством, створеним господарським товариство (відкритим акціонерним товариством), за організаційно-правовою формою не може бути державним підприємством.

За змістом частини 8 статті 63 ГК України, підприємство визнається дочірнім у випадках існування залежності від іншого підприємства, передбачених статтею 126 цього Кодексу.

Згідно з частинами 1, 3 статті 126 ГК України асоційовані підприємства (господарські організації) - це група суб'єктів господарювання - юридичних осіб, пов'язаних між собою відносинами економічної та/або організаційної залежності у формі участі в статутному капіталі та/або управлінні. Залежність між асоційованими підприємствами може бути простою і вирішальною. Зокрема, вирішальна залежність між асоційованими підприємствами виникає у разі якщо між підприємствами встановлюються відносини контролю-підпорядкування за рахунок переважної участі контролюючого підприємства в статутному капіталі та/або загальних зборах чи інших органах управління іншого (дочірнього) підприємства, зокрема володіння контрольним пакетом акцій.

Пунктом 4.10 статуту ДП ДАК "Хліб України" "Новоукраїнський КХП" передбачено, що прибуток дочірнього підприємства утворюється з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат і витрат по оплаті праці. З балансового прибутку сплачуються податки та інші платежі, передбачені законодавством України. Чистий прибуток, одержаний після зазначених розрахунків розподіляється у порядку, що встановлюється та затверджується Компанією.

Відповідно до пункту 5.3 статуту до компетенції ДАК "Хліб України" відноситься затвердження річних результатів діяльності дочірнього підприємства, включаючи його філії та відокремлені підрозділи, визначення порядку використання і розподілу прибутку, порядку покриття збитків.

Положенням про сплату частини прибутку дочірніми підприємствами ДАК "Хліб України", затвердженим рішенням правлінням ДАК "Хліб України" від 05.10.06, протокол №150, передбачено, що дочірні підприємства ДАК "Хліб України" здійснюють відрахування до ДАК "Хліб України" частини прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності. Відрахування частини прибутку (дивідендів) здійснюється дочірніми підприємствами ДАК "Хліб України" у розмірі 15 відсотків обсягу чистого прибутку (доходу) шляхом перерахування коштів на поточний рахунок ДАК "Хліб України". (а.с. 43-47, т.2).

Статтею 12 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", Порядком подання фінансової звітності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №419 від 28.02.00, передбачений обов'язок підприємств, що мають дочірні підприємства, крім фінансових звітів про власні господарській операції, складати та подавати консолідовану фінансову звітність.

Таким чином, показники фінансової звітності позивача - ДП ДАК "Хліб України" "Новоукраїнський КХП"- включаються до консолідованої звітності ДАК "Хліб України", яка як акціонерна компанія, у статутному фонді якої державі належать акції, є єдиним платником частини прибутку (доходу) до бюджету за результатами власної господарської діяльності та господарської діяльності своїх дочірніх підприємств.

Законодавством, чинним на момент існування спірних правовідносин, не передбачена сплата частини прибутку підприємствами, у статутному капіталі яких відсутня частка держави, і на користь безпосередньо свого засновника, і на користь Державного бюджету України.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач не віднесений до категорії господарських організацій, на які абзацом 2 частини 1 статті 63 Закону України "Про Держаний бюджет України на 2007 рік" покладений обов'язок сплачувати до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) у розмірі 15 відсотків. А відтак, висновок відповідача, викладений в акті перевірки№34/23-10/00951876 від 26.09.08, про порушення позивачем статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та про заниження частини чистого прибутку в розмірі 75 615 грн. за 4 квартал 2007 року не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Помилковість висновків податкового органу про порушення позивачем статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині сплати до Державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) у розмірі 15% за підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2007 році встановлено також постановою господарського суду Кіровоградської області від 07.04.09 в адміністративній справі №14/249 за позовом ДП ДАК "Хліб України" "Новоукраїнський КХП" до ДПІ в Новоукраїнському районі, за участю третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - ДАК "Хліб України" - про скасування податкового повідомлення-рішення, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровсього апеляційного адміністративного суду від 24.02.10 та набрала законної сили. (а.с. 177-182, 223, т.1, а.с. 31, т.2)

Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Статтею 255 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Щодо викладених в акті перевірки №34/23-10/00951876 від 26.09.08 висновків відповідача про порушення позивачем статті 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", постанови Кабінету Міністрів України №158 від 05.03.08 "Про затвердження Порядку відрахування у 2008 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини прибутку (доходу)", суд виходить з того, що до кола осіб, на яких поширюється дія вказаних норм, віднесено державні унітарні підприємства та їх об'єднання, тобто підприємства, які утворені компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності та входять до сфери управління такого державного органу, а їх найменування містить слова "державне підприємство".

Абзацом 6 частини 2 статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що в Єдиному державному реєстрі щодо юридичної особи містяться відомості зокрема щодо центрального чи місцевого органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить державне підприємство або частка держави у статутному капіталі юридичної особи, якщо ця частка становить не менше 25 відсотків.

Частинами 1, 3 статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", яка визначає статус відомостей Єдиного державного реєстру, передбачено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо позивача вбачається, що до Єдиного державного реєстру не внесені відомості про центральний чи місцевий орган виконавчої влади, до сфери управління якого належить позивач або частка держави у його статутному капіталі. (а.с. 67-68, т.2).

Як встановлено у судовому засіданні, позивач не є державним унітарним підприємством у розумінні статті 73 Господарського кодексу України, не входить до сфери управління жодного органу державної влади, заснований на власності господарського товариства ДАК "Хліб України", а відтак не підпадає під дію статті 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і не повинен здійснювати відрахування частини прибутку до державного бюджету.

Таким чином, суд вважає, що позивач за своєю організаційно-правовою формою не відноситься до суб'єктного складу платників частини прибутку (доходу) до Державного бюджету України відповідно до статті 63 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", статті 61 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", а висновки відповідача про порушення позивачем цим норм, які викладені в акті перевірки та стали підставою для прийняття спірних рішень, не відповідають вимогам чинного законодавства та фактичним обставинам справи.

Згідно з підпунктом "б" 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який був чиннним на момент винесення оскаржуваних рішень, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Пунктом 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що штрафні санкції, встановлені зазначеним пунктом, накладаються на платника податків лише за порушення податкового законодавства.

Оскільки відповідачем не доведено суду фактів порушення ДП ДАК "Хліб України" "Новоукраїнський КХП" норм податкового законодавства щодо обов'язку сплатити до Державного бюджету України частину прибутку (доходу) в розмірі 15% чистого прибутку (доходу), тому визначення йому податкового зобов'язання за цим платежем та застосування до нього штрафних (фінансових) санкції, передбачених пп. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", не відповідає вимогам законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин.

У зв'язку з цим суд визнає неправомірним донарахування позивачеві податкового зобов'язання по сплаті частини прибутку (доходу) у розмірі 75 615 грн. за основним платежем та 22 398 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Оскільки у ході судового розгляду встановлено невідповідність оспорюваних позивачем податкових повідомлень - рішень ДПІ у Новоукраїнському районі №000912310/0 від 30.09.08, №000912310/1 від 23.10.08 вимогам, зазначеним у ч.3 ст.2 КАС України, а відповідачем правомірність цих рішень не доведена, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову про скасування цих рішень.

Згідно з частиною 1 статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

У зв'язку з задоволенням позову суд вважає за необхідне присудити позивачеві судові витрати з Державного бюджету України у розмірі 3 грн. 40 коп. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов дочірнього підприємства Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів" задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення - рішення державної податкової інспекції в Новоукраїнському районі №000912310/0 від 30.09.08, №000912310/1 від 23.10.08.

Присудити дочірньому підприємству Державної акціонерної компанії "Хліб України" "Новоукраїнський комбінат хлібопродуктів" судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш

Повний текст постанови складено 30.05.11.