Постанова від 08.05.2012 по справі 2а-1261/12/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2012 р. № 2а-1261/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

при секретарі Іваськевич С.В.

за участю:

представника позивача -Хром'як І.В.

розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «РАЦЄ»до ДПІ в Сихівському рйоні м. Львова Львівської області ДПС про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «РАЦЄ»звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ в Сихівському рйоні м. Львова Львівської області ДПС про скасування податкового повідомлення-рішення від 18.11.2011 року №0002972321.

Позовні вимоги мотивує тим, що висновок ДПІ в Сихівському рйоні м. Львова стосовно недійсності (нікчемності) правочину, укладеного між ПП «РАЦЄ»та ПП «Крафт ЛВ»безпідставні, оскільки вищевказані правочини укладені з дотриманням усіх вимог , передбачених Цивільним законодавством (ст.203 ЦК України), з додержанням обов'язкових умов дійсності правочину, з волевиявленням сторін, зміст цих правочинів не суперечить актам цивільного законодавства, договори мають печатки підприємств та підписи уповноважених осіб, сторін за договором, які мають необхідний об'єм цивільної право-дієздатності, тому у будь-якому випадку такі правочини створюють реальне настання правових наслідків , обумовлених ними.

Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не заявився,хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, однак подав заперечення на позовну заяву, де посилається на факти, виявлені невиїзною позаплановою перевіркою ПП «РАЦЄ»з питань достовірності нарахування податку на додану вартість за травень 2011 року при здійсненні взаєморозрахунків з ПП «Крафт ЛВ»(акт від 07.11.2011року №4153/23-209/36027289), вважав, що висновки акту перевірки є правомірними, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, оцінивши докази, які мають значення для справи, суд виходив з наступного.

ДПІ в Сихівському районі м. Львова проведена невиїзна позапланова перевірки ПП «РАЦЄ»з питань достовірності нарахування податку на додану вартість за травень 2011 року при здійсненні взаєморозрахунків з ПП «Крафт ЛВ».

За результатами перевірки складено акт від 07.11.2011року №4153/23-209/36027289 та винесено податкове повідомлення-рішення №0002972321 від 18.11.2011р., яким позивачу збільшено суму податкового зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 13423,50 грн. (в т.ч. основний платіж -8949,00 грн., штрафна санкція -4474,50 грн.).

Перевіркою встановлено, що ПП «РАЦЄ»завищено податковий кредит за травень 2011 року на 8949,00 грн. по взаєморозрахунках з ПП «Крафт ЛВ»щодо придбання товарно-матеріальних цінностей, що призвело до заниження податку на додану вартість за травень 2011 року на суму 8949,00 грн., чим порушено п.14.1.181, ст..14, п.198.2, п.198.3, ст.. 198, п.201.4, п.201.7 ст. 201 Податкового кодексу України.

Перевіркою встановлено, що між ПП «РА ЦЄ»(Замовник) в особі директора Горєлов С.А. та ПП «Крафт ЛВ »(Виконавець) в особі директора Беци Р.І. укладено наступні договори:

-договір від 06 травня 2011 року №60-05 відповідно до якого Виконавець на замовлення Замовника друкує листівки, вартість робіт становить 15180,00 грн., в т.ч. ПДВ -2530,00 грн. Розрахунки між Виконавцем та Замовником здійснюються на основі передоплати шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Виконавця протягом п'яти днів з дня підписаня Договору. Даний Договір діє з моменту підписання до повного виконання робіт.

- договір від 04 травня 2011 року №04-05 відповідно до якого Виконавець на замовлення Замовника здійснює підтримку і обслуговування Вебсайту, розробляє додаткові модулі, налаштовує бази даних. Вартість робіт становить 20316,00 грн., в т.ч. ПДВ-3386,00 грн. Розрахунки між Виконавцем та Замовником здійснюються на основі передоплати шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Виконавця протягом п'яти днів з дня підписаня Договору. Даний Договір діє з моменту підписання до повного виконання робіт.

-договір від 06 травня 2011 року №006-05 відповідно до якого Виконавець на замовлення Замовника здійснює розробку фірмового стилю. Вартість робіт становить 18198,00 гри., в т.ч. ПДВ-3033,00 грн. Розрахунки між Виконавцем та Замовником здійснюються на основі передоплати шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок Виконавця протягом п'яти днів з дня підписаня Договору. Даний Договір діє з моменту підписання до повного виконання робіт.

На виконання умов вищевказаних договорів ПП «РАЦЄ»отримало від ПП «Крафт ЛВ»первинні документи ( податкові накладні та акти виконаних робіт, що містяться у матеріалах справи) на загальну суму 8949,00 грн.

З метою проведення всебічного та об'єктивного аналізу діяльності ПП«РА ЦЄ»при проведенні перевірки взаємовідносин із ПП «Крафт ЛВ»(код ЄДРПОУ-37399009) за травень 2011 року враховано вимоги іншого законодавства України. Так, особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників регулюються Цивільним законодавством України, а саме Цивільним Кодексом України (далі - ЦКУ), який прийнятий 16.01.2003 року № 435-ІУ із змінами та доповненнями.

Згідно з ч.2 ст. 30 Цивільного кодексу України цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також нести відповідальність у разі їх невиконання.

Відповідно до Національного Класифітора України, прийнятого наказом Держспоживстандарту України від 26 грудня 2005 р. № 375 із змінами та доповненнями,

економічна діяльність - процес виробництва продукції (товарів та послуг), який здійснюється з використанням певних ресурсів: сировини, матеріалів, устаткування, робочої сили, технологічних процесів тощо. Економічна діяльність характеризується витратами на виробництво, процесом виробництва та випуском продукції.

У відповідності до ст. 42 Господарського Кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Для досягнення такої мети дії платника податку мають бути обгрунтовані наміром одержати економічний ефект, і тому націлені на максимальне зниження витрат, у тому числі у частині придбання ТМЦ, основних засобів чи послуг шляхом пошуку на ринку якнайдешевших пропозицій.

Відповідно до ст. 55 Господарського кодексу України, учасниками господарських відносин визнаються суб'єкти господарювання, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію, мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна.

Відповідно до статті 3 Господарського Кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.

Відповідно до Наказу Міністерства фінансів України „Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку" від 24.05.95 № 88, господарські операції - це факти підприємницької діяльності та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Отже, основою формування бухгалтерського, а відтак податкового обліку є господарська операція, яка впливає на стан зобов'язань, в тому числі і податкових.

Надання податковому органу до перевірки всіх належним чином оформлених документів, передбачених законодавством про податки та збори, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо податковим органом не встановлено та не доведено, що відомості, які містяться в цих документах неповні, недостовірні та (або) суперечливі, є наслідком укладення нікчемних правочинів тощо.

Таким чином, відображенню у податковій звітності підлягає лише та господарська операція, яка фактично відбулась, а не та, зміст якої лише відображений на первинних документах, відповідно тоді така господарська операція, яка фактично відбулась і створює відповідні податкові наслідки для платника шляхом формування ним складу податкового кредиту та валових витрат. Тому господарська операція, яка фактично не відбулась є нікчемною (безтоварною), оскільки не спрямована на реальне настання правових наслідків, а спрямована лише на формування платником податкового кредиту та валових витрат у зв'язку із відображенням її змісту у первинних документах.

Відповідно до п.2 ст. 215 Цивільного кодексу України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Згідно ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі, правочин має вчинятися у формі, встановленій законом, правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Відповідно до частини 1 статті 216 ЦК від 16.01.2003 року № 435 - IV, зі змінами та доповненнями, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.

Відповідно до ст. 228 ЦК України від 16.01.2003 року № 435 - IV правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок є нікчемним.

З урахуванням норм статей 61 та 44 Податкового кодексу України саме на контролюючі органи покладається обов'язок контролювати правильність формування даних податкового обліку платників податків, у тому числі щодо правильності складення та достовірності первинних документів. При цьому обов'язок доказування обставин, що свідчать про діяльність платника податків спрямована на здійснення операцій, пов»язаних із податковою вигодою, переважно з контрагентами, які не виконують своїх податкових зобов»язань, покладається на податкові органи відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України.

З метою встановлення факту здійснення господарської операції між ПП«РА ЦЄ»та ПП «Крафт ЛВ»щодо правомірності сформованого податкового кредиту з податку на додану вартість перевіркою з'ясовано такі обставини:

В довідці від 13.07 .2011р. № 1163 /23-2/37399009 «Про проведення аналізу діяльності ТзОВ «Крафт ЛВ», код за ЄДРПОУ 37399009 з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо правомірності нарахування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларацій з податку на додану вартість за травень 2011 року встановлено, що у ПП «Крафт ЛВ»відсутні виробничі потужності, основні фонди, складські приміщення, транспортні засоби, відсутні штатні працівники та фахівці, які приймали б участь у здійсненні господарських операцій, що вказує про неможливість фактичного здійснення господарської діяльності між даним підприємством та підприємствами -покупцями товарів (робіт, послуг). ПП «Крафт ЛВ»відобразило господарські операції, щодо придбання товарів (робіт, послуг) та подальшого їх продажу покупцям, які фактично не відбувались, а тому є нікчемними.

Проведеною перевіркою ПП «РАЦЄ»встановлено включення підприємством до складу податкового кредиту суми ПДВ -8949,00 грн. від операції з придбання матеріалів, послуг від ПП «Крафт ЛВ».

Отже, перевіркою встановлено, що відсутність фізичних та технічних можливостей у ПП «Крафт ЛВ»навати рекламні послуги та послуги із вдосконалення організації виробництва через відсутність не тільки кваліфікованого, а будь-якого персоналу, основних фондів, у тому числі виробничих фондів, відсутність приміщень вказують на неможливість певних осіб до вчинення тих чи інших дій, що становлять зміст господарської операції.

З вищезазначених фактів вбачається невідповідність задекларованих наслідків господарських операцій з ПП «Крафт ЛВ»у податковому обліку ПП «РАЦЄ»фактичним обставинам, фінансово- господарські взаємовідносини між вказаним контрагентом та ПП «РАЦЄ»є нікчемними правочинами (безтоварними), та такими, що вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювались цими правочинами (ст. 234 Цивільного Кодексу України (ЦКУ). Враховуючи вищенаведені матеріали всі первинні бухгалтерські документи, податкові накладні у періоді, що перевіряється складені з порушенням вимог ст. 3 Закону України від 16.07.1999 року № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями, вимог «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року N 88 «Про затвердження І Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку»зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 червня 1995 р. за N 168/704, вимог п. 18 «Про затвердження форми податкової накладної та порядку її заповнення», затвердженим наказом ДПА України від 30.05.1997 року за № 165 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.06.97р. за № 233/2037 (зі змінами та доповненнями), - не мають юридичної сили, не можуть бути підставою для бухгалтерського і податкового обліку та подальшого декларування податкових показників з податку на додану вартість у ПП «РАЦЄ».

Частинами другою та третьою ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю й упорядкування оброблених даних на підставі Щ первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні і зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назва документа; дату і місце складання; назва підприємства від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, понесені позивачем судові витрати у виді судового збору не підлягають стягненню з Державного бюджету на його користь.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений 11.05.2012 року.

Суддя Брильовський Р.М.