КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25 листопада 2011 року Справа № 1170/2а-4280/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції до Світловодської міської організації політичної партії "Яблуко" про припинення підприємницької діяльності, -
Світловодська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до Світловодської міської організації політичної партії "Яблуко" про припинення підприємницької діяльності..
Позов мотивований неподанням відповідачем протягом року податкової звітності до органу державної податкової служби. Посилаючись на п.2 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування", ст. 48 ГПК України, ст.ст.10, 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", ст.ст. 33, 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", позивач просить припинити підприємницьку діяльність відповідача.
У судове засідання представник позивача не прибув, подав заяву про розгляд справи у письмовому провадженні.
Відповідач у судове засідання не з'явився. Судом рекомендованим листом із зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення направлялася повістка про виклик відповідача до суду за адресою, яка зазначена в позовній заяві, витязі з Єдиного державного реєстру підприємств та організації України, але конверт повернутий відділенням зв'язку УДППЗ "Укрпошта" з відміткою - "не числиться". (а.с. 28).
Згідно з частиною 11 статті 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши справу у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Пунктом 4 частини 1 статті 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Частина 3 статті 6 КАС України також надає право суб'єкту владних повноважень звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Наведені положення кореспондуються із приписами п. 5 ч. 4 ст. 50 цього Кодексу, з яких, зокрема випливає, що юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Суд зауважує, що стаття 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", якою було передбачено право органів державної податкової служби на звернення до суду з позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, та на яку посилається у даному позові Світловодська ОДПІ, виключена згідно із Законом України від 02.12.10 №2756-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України", який набрав чинності 01.01.11.
Відповідно до підпункту 20.1.12 пункту 20.1 статті 20, пункту 67.2. статті 67 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Судом встановлено, що Світловодська міська організація політичної партії "Яблуко" з 07.09.01 взята на податковий облік у Світловодській ОДПІ. (а.с. 5) Згідно з актом Світловодської ОДПІ №33/Л-11 від 05.09.11 востаннє відповідачем до органу державної податкової служби подано декларацію про прибуток підприємства за 2001 рік, №41885 від 17.01.02. (а.с. 7).
Позивачем пред'явлено вимогу про припинення підприємницької діяльності відповідача на підставі підпункту 4 пункту 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", а саме у зв'язку з неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Між тим, згідно з нормами абзацу 5 частини 2 статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.
Об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, асоціації органів місцевого самоврядування, банки, торгово-промислові палати, фінансові установи (у тому числі кредитні спілки), біржі, інші установи та організації, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, набувають статусу юридичної особи лише з моменту їх державної реєстрації у порядку, встановленому цим Законом.
Міністерство юстиції України та його територіальні органи здійснюють реєстрацію (легалізацію) об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок та їх об'єднань), благодійних організацій, політичних партій, творчих спілок та їх територіальних осередків, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, асоціацій органів місцевого самоврядування, інших установ та організацій, визначених законом, та видають виписку з Єдиного державного реєстру, оформлену державним реєстратором у відповідному виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" передбачено, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно з пунктом 1.4 Регламенту передачі Міністерством юстиції та його територіальними органами державним реєстраторам даних про юридичних осіб, затвердженого наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва, Міністерства юстиції України від 27.02.07 №23/74/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.03.07 за №184/13451, об'єднання громадян, благодійні організації, політичні партії, місцеві осередки зареєстрованих всеукраїнських та міжнародних громадських організацій, що є юридичними особами, обласні, міські, районні організації та інші структурні утворення політичних партій, що є юридичними особами, інші установи та організації, для яких Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації і які зареєстровані до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (№3575-IV від 16 березня 2006 року), подають безпосередньо державному реєстратору копію довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (у разі її наявності) та заповнену реєстраційну картку форми №6, а також пред'являють свідоцтво про реєстрацію або документ, який підтверджує їх легалізацію Мін'юстом (територіальним органом).
Таким чином, юридичні особи, для яких законом встановлені особливості державної реєстрації, підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" з урахуванням особливостей, що передбачені для них відповідним (спеціальним) законом.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, наданого державним реєстратором виконавчого комітету Світловодської міської ради на запит позивача, Світловодська міська організація політичної партії "Яблуко" до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не внесена. (а.с. 6).
Воднораз, відповідач внесений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, про що свідчить відповідний витяг, наданий на запит суду Головним управлінням юстиції у Кіровоградській області. З вказаного витягу вбачається, що відповідач за організаційно-правовою формою є політичною партією. (а.с. 21)
Особливості створення, функціонування та припинення діяльності політичних партій регулюються спеціальним законодавством, а саме Законом України "Про політичні партії в Україні".
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Відповідно до частини 2 статті 14 цього Закону політичні партії є неприбутковими організаціями.
Воднораз, за визначенням, наведеним у статті 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, оскільки діяльність відповідача не має метою одержання прибутку, тому він не є суб'єктом підприємницької діяльності, а вимога позивача про припинення його підприємницької діяльності є юридично необґрунтованою та безпідставною.
Відповідно до частини 7 статті 11 Закону України "Про політичні партії в Україні" реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Судом встановлено, що Світловодська міська організація політичної партії "Яблуко" 26.07.01 зареєстрована Світловодським міським управлінням юстиції, про що останнім видано свідоцтво про реєстрацію структурного утворення політичної партії №001 від 26.07.01. (а.с. 56). З реєстраційної справи Світловодської міської організації політичної партії "Яблуко", наданої на запит суду Світловодським міськрайонним управлінням юстиції, вбачається, що Світловодська міська організація політичної партії "Яблуко" є місцевою організацією політичної партії "Яблуко" та у своїй діяльності керується її статутом. (а.с. 29-69).
Нормою статті 23 Закону України "Про політичні партії в Україні" регламентовано припинення діяльності політичної партії, а саме шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.
Згідно зі статтею 21 Закону України "Про політичні партії в Україні" політична партія може бути за поданням Міністерства юстиції України чи Генерального прокурора України заборонена в судовому порядку у випадку порушення вимог щодо створення і діяльності політичних партій, встановлених Конституцією України, цим та іншими законами України. Заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск керівних органів, обласних, міських, районних організацій політичних партій, її первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії.
Відповідно до статті 24 Закону України "Про політичні партії в Україні" у разі невиконання політичною партією вимоги частини шостої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, невисування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до Верховного Суду України з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються. Рішення Верховного Суду України про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень політичної партії, припинення членства в політичній партії.
Статтею 32 Закону України "Про об'єднання громадян" передбачені підстави примусового розпуску (ліквідації) об'єднання громадян. Так, за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: 1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; 2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; 3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом; 4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Отже, ні Закон України "Про політичні партії в Україні", ні Закон України "Про об'єднання громадян", які є спеціальними у спірних правовідносинах, не передбачають такої підстави для припинення діяльності політичної партії чи її регіональної (місцевої) організації, як неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності.
Крім того, частиною 1 статті 18 Закону України "Про політичні партії в Україні" передбачено, що державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють: 1) Міністерство юстиції України - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії; 2) Центральна виборча комісія та окружні виборчі комісії - за додержанням політичною партією порядку участі політичних партій у виборчому процесі.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведене свідчить, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу, який не має функцій державного контролю за діяльністю політичних партій, на звернення до суду з позовом про припинення підприємницької діяльності місцевої організації політичної партії, яка до того ж не є суб'єктом підприємницької діяльності.
За вказаних обставин суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог та про відмову у їх задоволенні.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш