КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29 листопада 2010 року Справа № 2а-2732/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Дигас В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, Кіровоградської обласної державної адміністрації, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації, про зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Олександрійської міської ради, Кіровоградської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії.
Позов мотивовано тим, що у 1986 році позивач працював водієм в Олександрійському комбінаті громадського харчування. З 04.09.86 по 18.09.86 був відряджений до Київського управління громадського харчування для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виконував роботи у зоні відчуження, у зв'язку з чим міськвиконкомом Олександрійської ради народних депутатів йому видано посвідчення учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС №2005. Статусом учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС він користувався до 1993 року. У березні 2010 року звернувся до Олександрійської міської ради щодо встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та клопотання перед Кіровоградською ОДА про видачу відповідного посвідчення, на що отримав безпідставну та неправомірну відмову. Стверджуючи, що про його роботу у зоні відчуження упродовж часу відрядження з 04.09.86 по 18.09.86 свідчить факт виплати йому у цей період підвищеної заробітної плати, і це зумовлює віднесення його до категорії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, визначеної ч.2 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач просить суд зобов'язати Олександрійську міську раду розглянути заяву про встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та клопотання перед Кіровоградською ОДА про видачу посвідчення, зобов'язати Кіровоградську ОДА видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.
Ухвалою суду від 23.09.10 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, залучено Головне управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації.
Ухвалою суду від 21.10.10 замінено первинного відповідача - 1 у справі - Олександрійську міську раду - належним відповідачем - управлінням праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради.
У судовому засіданні позивач позов підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, та надані у справу матеріали і документи.
Відповідач 1- управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради - у судове засідання не прибув. У письмових запереченнях, прохаючи суд розглянути справу без його участі, представник відповідача-1 проти позову заперечив, посилаючись на те, що управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, розглянувши заяву позивача про встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та клопотання перед Кіровоградською ОДА про видачу посвідчення, листом від 10.03.10 №282 надало позивачеві відповідь про непідтвердження наданими ним документами факту виконання робіт безпосередньо в зоні відчуження упродовж 5 календарних днів, як того вимагає ч.2 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". У зв'язку з цим у позові просив відмовити.
У судовому засіданні представник відповідача 2 - Кіровоградської обласної державної адміністрації - проти позову заперечив, пояснив, що відповідно до п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.97, видача посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Оскільки до Кіровоградської обласної державної адміністрації не надходили подання місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про видачу позивачеві посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому підстави для зобов'язання Кіровоградської обласної державної адміністрації видати таке посвідчення позивачеві відсутні.
Представник Головного управління праці та соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації, залученого до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів, у судовому засіданні 21.10.10 пояснила, що у банку даних усіх категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, створеного на виконання постанови Верховної Ради України від 26.04.01 №2404-III, ОСОБА_1 відсутній. При перереєстрації у 1993 році посвідчень зразка 1990 року, ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС нового зразка не видавалося у зв'язку з не підтвердженням статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Тимчасовою комісією по перевірці правильності видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка діяла при Кіровоградській обласній державній адміністрації упродовж 1997 -2000 років, питання підтвердження позивачеві статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не розглядалося.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, третьої особи, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а саме у роботах по обслуговуванню персоналу ліквідаторів Чорнобильської АЕС в якості водія у період з 04.09.86 по 18.09.86, куди був відряджений наказом Олександрійського комбінату громадського харчування №167 від 02.09.86 (а.с.7).
У зв'язку з цим позивач отримав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, про що свідчить посвідчення №2005, видане міськвиконкомом Олександрійської Ради народних депутатів (а.с. 16). Дату видачі посвідчення позивач суду довести не зміг.
Згідно з письмовими запереченнями управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, в управлінні відсутні відомості щодо підстав видачі позивачеві зазначеного посвідчення (а.с. 54).
Вбачається, що вказане посвідчення позивача "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році" №2005 за формою відповідає посвідченням, які видавалися на підставі постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської ради професійних спілок "Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування і соціального забезпечення осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС" №148 від 02.06.90.
Згідно з п. 7 цієї Постанови особам, зазначеним у пунктах 1, 4, 5 і 6 вказаної постанови, у тому числі особам, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у межах 30-кілометрової зони (зони відселення) цієї станції або були зайняті в післяаварійний період на експлуатації та інших роботах на цій станції (в тому числі тимчасово направлених або командированих) видається Посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке є документом, що підтверджує право на встановлені пільги, та нагрудний знак. Форма вказаного посвідчення і зразок нагрудного знака затверджуються Державним комітетом СРСР по праці і соціальних питаннях за погодженням із заінтересованими організаціями. Видача посвідчень і нагрудних знаків провадиться міністерствами і відомствами Радами Міністрів союзних республік, виконкомами обласних Рад народних депутатів, військовими комісаріатами і органами соціального забезпечення.
Між тим, Верховною Радою Української РСР 28.01.91 прийнятий Закон УРСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно зі ст. 10 цього Закону (в першій редакції від 28.01.91), учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважалися громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, організації проведення евакуації із цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені для виконання робіт у зазначеній зоні, в тому числі військовослужбовці, включаючи резервістів, працівники державних, громадських організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки як у цій зоні, так і за її межами.
Статтею 14 Закону УРСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в тій же редакції) визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій. Зокрема, відповідно до п.2 ч.1 вказаної статті учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках, віднесені до категорії 2.
Статтею 64 Закону УРСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в тій же редакції) передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС видаються посвідчення та нагрудні знаки, виготовлені за зразками, затвердженими Радою Міністрів Української РСР для кожної категорії громадян. Посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, який підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом. Видача посвідчень та нагрудних знаків провадиться міністерствами, відомствами, обласними виконавчими комітетами (Київської і Севастопольської міських) Рад народних депутатів. Порядок видачі встановлюється Радою Міністрів Української РСР.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.06.91 №44 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи. Згідно з п.13 вказаного Порядку до видачі посвідчень встановлених зразків підставою для надання пільг і компенсацій, передбачених Законом УРСР "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є посвідчення, видані відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 2 липня 1990 року №148.
Законом України від 01.07.92 статтю 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у новій редакції, відповідно до якої учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Цим же Законом викладено у новій редакції статтю 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої до категорії 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.92 №501 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів УРСР від 18.06.91 №44 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Крім того п.5 цієї постанови установлено, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видані відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 2 липня 1990 року №148 "Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування і соціального забезпечення осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", дійсні до 31 грудня 1992 року.
Між тим, постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.92 №739 "Про продовження строку видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" дію посвідчень учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виданих відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 02.07.90 №148, продовжено до 28 лютого 1993 року замість 31 грудня 1992 року, як це передбачено пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.92 №501. Також цією постановою продовжено строк видачі посвідчень, передбачених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 25.08.92 №501, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до 31 грудня 1993 року.
У судовому засіданні встановлено, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986 році №2005, видане позивачеві міськвиконкомом Олександрійської Ради народних депутатів на підставі постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 02.07.90 №148, втратило дію після 28 лютого 1993 року, а посвідчення зразка, встановленого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 18.06.91 №44, постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.92 №501, йому не видавалися.
03.03.10 позивач звернувся до Олександрійського міського голови із заявою, в якій, посилаючись на факт перебування у відрядженні у зоні відчуження з 04.09.86 по 18.09.86, просив дослідити обставини його справи та винести його заяву на розгляд органу місцевого самоврядування з метою встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та направити клопотання про видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії (а.с. 13).
На підтвердження своїх доводів до заяви надав копію наказу Олександрійського комбінату громадського харчування №167 від 02.09.86 про відрядження для усунення наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с. 7), копію довідки обласного виробничо-торгівельного об'єднання громадського харчування виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів №59/05 від 25.11.91 про перебування його у відрядженні 04.09.86 -18.09.86 на роботах по обслуговуванню персоналу ліквідаторів аварії на ЧАЕС (а.с. 7), копію довідки Київської державної обласної виробничо-комерційної фірми громадського харчування №1/195 від 28.03.95 про виплачену заробітну плату як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період роботи з 04.09.86 по 18.09.86 (а.с. 8), копію довідки ТОВ "Фірма "Віт" №100 від 30.06.05 про нараховані кошти за відрядження у період перебування на ЧАЕС з 04.09.86 по 18.09.86 (а.с. 9), копію дублікату особового рахунку про нарахування та утримання з заробітної плати за серпень-вересень 1986 року (а.с. 10).
Розглянувши заяву позивача, управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради 10.03.10 за №282 надало йому відповідь про те, що надані ним документи не підтверджують виїзди у зону відчуження не менше 5 календарних днів та про необхідність подання для підтвердження статусу учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС одного з документів, передбачених п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 №51 (а.с. 14).
Вирішуючи позовну вимогу про зобов'язання Олександрійської міської ради розглянути заяву про встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та клопотання перед Кіровоградською ОДА про видачу посвідчення, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно з п.3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 №51, інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, а також учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, а у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А.
Пунктом 10 вказаного Порядку визначено, що видача посвідчень учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:
а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;
б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;
в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" залежно від ландшафтних та геохімічних особливостей ґрунтів, міри перевищення природного доаварійного рівня накопичення радіонуклідів у навколишньому середовищі, пов'язаних з ними ступенів можливого негативного впливу на здоров'я населення, вимог щодо здійснення радіаційного захисту населення та інших соціальних заходів, з урахуванням загальних виробничих і соціально-побутових відносин, територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, поділяється на зони. Такими зонами є: 1) зона відчуження; 2) зона безумовного (обов'язкового) відселення; 3) зона гарантованого добровільного відселення; 4) зона посиленого радіоекологічного контролю.
При цьому, як визначено п.1 ч.2 цієї статті, зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році.
Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.91 №106 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до наданої позивачем довідки Київської державної обласної виробничо-комерційної фірми громадського харчування №1/195 від 28.03.95, місцем роботи ОСОБА_1 під час його відрядження до Київського обласного управління громадського харчування, де він працював з 4 по 18 вересня 1986 року в якості водія автомобіля по обслуговуванню харчуванням особового складу, який займався ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, було м. Іванків Київської області (а. с. 8).
З переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, вбачається, що стм. Іванків Київської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, а не до зони відчуження.
Надані ОСОБА_1 довідки про підвищену оплату праці у період його відрядження до Київського обласного управління громадського харчування (а.с. 8, 9) не містять, як це передбачено абз. 8 п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 №51, назв населених пунктів, віднесених до зони відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Таким чином, оскільки позивачем не надано передбачених п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 №51, документів, які б підтверджували період його роботи у зоні відчуження відповідно до ст. ст. 10, 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому підстави для внесення управлінням праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради подання до Кіровоградської обласної державної адміністрації про встановлення позивачеві статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та видачу відповідного посвідчення відсутні.
Зважаючи на це, а також на те, що відповідь позивачеві на його заяву про встановлення йому статуту учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС надана листом управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради №282 від 10.03.10, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні його позову в частині зобов'язання Олександрійської міської ради розглянути заяву про встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та клопотання перед Кіровоградською ОДА про видачу посвідчення.
Вирішуючи позовну вимогу про зобов'язання Кіровоградської обласної державної адміністрації видати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, суд виходив з того, що відповідно до ч.4 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень провадиться Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС України, Радою Міністрів Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 3, 19 пункту 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.97 №51, передбачено, що посвідчення видаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення.
Крім того, згідно з п.12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Рішення зазначеної комісії є підставою для видачі посвідчення відповідної категорії.
Оскільки у судовому засіданні встановлено, що до Кіровоградської обласної державної адміністрації не надходили подання місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування з відповідними документами, або рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві праці та соціальної політики України про встановлення позивачеві статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому підстави для видачі йому відповідного посвідчення відсутні, а вимоги позову у цій частині також задоволенню не підлягають.
Згідно з ч.2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Такі судові витрати у справі відповідачем не понесені.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради, Кіровоградської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Повний текст постанови складено 03.12.10.