ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"08" травня 2012 р. Справа № 2а-1270/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
cудді Главача І.А.,
за участю секретаря судового засідання - Ткачук О.П.,
представника позивача -Максилевича В.М.,
представника відповідача -Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України", Міглачова І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради до Громадської організації "Поклик нації", Івано-Франківського обласного історико-просвітницького товариства "Меморіал" імені Василя Стуса, Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України", Івано-Франківського обласного комітету Комуністичної партії України про заборону мітингів,-
08.05.2012 року Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради звернувся з адміністративним позовом до Громадської організації "Поклик нації", Івано-Франківського обласного історико-просвітницького товариства "Меморіал" імені Василя Стуса, Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України", Івано-Франківського обласного комітету Комуністичної партії України про заборону мітингів. Позовні вимоги мотивувано тим, що відповідачі подали заяву про проведення мирного зібрання (мітингу, зборів, демонстрації) 07.05.2012 року, що позбавляє позивача можливості виконати покладені на нього законом обов'язки і вжити усіх належних заходів з метою забезпечення умов для безперешкодного проведення даного зібрання і підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей, зокрема, права на відпочинок, тощо.
Відповідно до частини 3 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа про обмеження права на мирні зібрання вирішується судом протягом трьох днів після відкриття провадження, а в разі відкриття провадження менш як за три дні до проведення відповідних заходів - невідкладно.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08 травня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 08 травня 2012 року о 19 год. 00 хв.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача - Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України", у судовому засіданні проти позову заперечив. Суду пояснив, що чинним законодавством передбачено право громадян на вшанування пам'яті осіб, загиблих у Великій Вітчизняній війні. Вказав при цьому, що при погодженні керівництвом Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України" із керівництвом УМВС України в Івано-Франківській області ходи осіб, які будуть приймати участь у згаданому святкуванні, відповідачем отримано інформацію про можливе перешкоджання мирної ходи по вул. Незалежності, 4 з подальшим ходом на Меморіальне кладовище по вул. Лепкого представниками інших громадсько-політичних сил. У зв'язку з наведеним керівництвом Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України" прийнято рішення щодо зміни та скорочення маршруту під час святкування 67-ої річниці Великої Вітчизняної війни. Просив у задоволенні позову відмовити.
Представники відповідачів -Громадської організації "Поклик нації" та Івано-Франківського обласного комітету Комуністичної партії України у судове засідання не з'явилися з невідомих суду причин, хоча про дату, час та місце розгляду справи голова Громадської організації "Поклик нації" Боднар Т. та завідувач ідеологічним відділенням Івано-Франківського обласного комітету Комуністичної партії України Довга О. повідомлені 08.05.2012 року о 16:57 год. та о 18:01 год. відповідно, що підтверджується наявними у матеріалах справи телефонограмами.
Представник відповідача -Івано-Франківського обласного історико-просвітницького товариства "Меморіал" імені Василя Стуса у судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, хоча про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений, що підтверджується наявною у матеріалах справи розпискою про одержання повістки, яку отримав член правління Івано-Франківського обласного історико-просвітницького товариства "Меморіал" імені Василя Стуса ОСОБА_6
Відповідно до частини 3 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України судовий виклик або судове повідомлення осіб, які беруть участь у справі, свідків, експертів, спеціалістів, перекладачів здійснюється рекомендованою кореспонденцією (листом, телеграмою), кур'єром із зворотною розпискою за адресами, вказаними цими особами, або шляхом надсилання тексту повістки, складеного відповідно до статті 34 цього Кодексу факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), електронною поштою, телефонограмою, опублікування у друкованому засобі масової інформації.
Враховуючи наведене та той факт, що Кодексом адміністративного судочинства України передбачені скорочені строки розгляду справ за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання, керуючись статтею 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вбачає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності представників Громадської організації "Поклик нації", Івано-Франківського обласного комітету Комуністичної партії України та представника Івано-Франківського обласного історико-просвітницького товариства "Меморіал" імені Василя Стуса.
Вислухавши представника позивача, представника відповідача - Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України", дослідивши наявні та подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
Судом встановлено, що 07.05.2012 року до міського голови Івано-Франківської міської ради Анушкевичуса В.А. звернулися:
1) Голова Громадської організації "Поклик нації" із повідомленням за № 013 про намір 09.05.2012 року з 09:00 год. до 12:00 год. на Вічевому майдані м. Івано-Франківська провести акцію з вшанування пам'яті жертв та учасників ІІ Світової війни за участі комбінатів 1-ої УД-УНА, вояків УПА та інших учасників бойових дій, що у час цієї війни відстоювали Незалежність України (а.с.11);
2) Перший секретар ОК КП України В.М. Стула із повідомленням за № 19 про те, що 09.05.2012 року Івано-Франківська обласна організація Комуністичної партії України буде брати участь у загальнодержавному святкуванні 67-ої річниці Великої Вітчизняної війни з ветеранами Великої Вітчизняної війни, народними депутатами України та громадськістю міста з використанням символіки років Великої Вітчизняної війни та символіки Комуністичної партії України. Збір о 09:30 год. по вул. Незалежності, 4 з подальшим ходом на Меморіальне кладовище по вул. Лепкого (а.с.10);
3) Голова Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України" І. Міглачов із повідомленням за № 5 про те, що 09.05.2012 року Івано-Франківська обласна організація "Антифашистський комітет України" буде брати участь у загальнодержавному святкуванні 67-ої річниці Великої Вітчизняної війни. Збір о 09:00 год. по вул. Незалежності, 4 з подальшим ходом на Меморіальне кладовище по вул. Лепкого. (а.с.14);
4) Голова Івано-Франківського обласного історико-просвітницького товариства "Меморіал" імені Василя Стуса Степан Каспрук із заявою про отримання дозволу на розміщення пересувної виставки «Забуттю не підлягає»на Вічевому Майдані 09.05.2012 року з 10:00 год. до 13:00 год. (а.с.12).
Дані повідомлення та заява зареєстровані Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради 07.05.2012 року за № 2425/06-20/49, за № 2426/06-20/49, за № 2427/06-20/49 та за № 2439/06-20/49 відповідно (а.с.10-12, 14).
Із повідомлень Івано-Франківського обласного комітету Комуністичної партії України та Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України" вбачається, що у святкуванні 67-ої річниці Великої Вітчизняної війни від вказаних партій візьме участь до 1 000 чоловік та до 100 чоловік відповідно (а.с.10, 14).
Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, вважаючи, що проведення вказаних акцій може створити реальну небезпеку порушення громадського порядку, заподіяння шкоди здоров'ю населенню, звернувся до суд з даним позовом.
Право громадян збиратися мирно, без зброї, проводити мітинги, збори, походи і демонстрації, про які завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування, гарантується статтею 39 Конституції України.
У відповідності до вимог частини 1 статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватись судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоровя або захисту прав і свобод інших людей (частина 2 статті 39 Конституції України).
Аналогічне положення міститься і в статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції»від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання є створення реальної небезпеки заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань та в інтересах національної безпеки та громадського порядку.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основи національної безпеки України" національна безпека це захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток.
Статтею 3 згаданого Закону передбачено, що об'єктом національної безпеки є людина і громадянин їхні конституційні права і свободи, тобто як тих, які беруть участь у зборах, мітингах, походах і демонстраціях, так і тих, які не приймають участі у мирних зборах.
Під громадським правопорядком слід розуміти зумовлену закономірностями соціального розвитку систему правил та інститутів, що забезпечують упорядкованість суспільних відносин і надають їм певну організаційну форму.
Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади мешканців села, селища, міста самостійно вирішувати питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх органи.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території (стаття 144 Конституції України).
Відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 ).
Відповідно до статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»на виконавчий орган, в даному випадку - виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради - покладено повноваження вжиття заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання від 19 квітня 2001 року №4-рп/2001 (справа N 1-30/2001)), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Таким чином, про відповідні збори, мітинги, походи, демонстрації та інші заходи необхідно у будь-якому випадку своєчасно сповістити (повідомити) орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, як цього вимагає стаття 39 Конституції України.
Як уже встановлено судом, відповідачі 07.05.2012 року повідомили позивача про участь у святкуванні 67-ої річниці з Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Відповідачами також вказано, що у згаданому святкуванні прийматиме участь вцілому близько 1 100 осіб.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що представники Громадської організації "Поклик нації", Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України", Івано-Франківського обласного комітету Комуністичної партії України поділяють різні ідеологічні інтереси, що може викликати виникнення конфліктних ситуацій та масових порушень громадського порядку.
Більше того, представник відповідача - Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України", у судовому засіданні також вказав, що у 2011 році під час проведення святкування 66-ої річниці з Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні, представники інших громадсько-політичних сил намагалися перешкодити проведенню мирної ходи представників та прихильників Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України". Однак завдяки своєчасним та злагодженим діям працівників правоохоронних органів масових порушень громадського порядку вдалося уникнути.
Із листа Івано-Франківського міського відділу УМВС України в Івано-Франківській області від 08.05.2012 року № 7978 вбачається, що під час проведення 09.05.2012 року заходів святкування «Дня Перемоги» у 2012 році існує реальна небезпека порушення громадського порядку.
Крім того, у судовому засіданні як представник позивача, так і представник відповідача підтвердили, що володіють інформацією про можливе перешкоджання мирної ходи по вул. Незалежності, 4 з подальшим ходом на Меморіальне кладовище по вул. Лепкого представниками інших громадсько-політичних сил.
У зв'язку з наведеним, представник відповідача вказав, що керівництвом Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України" прийнято рішення щодо зміни та скорочення маршруту під час святкування 67-ої річниці з Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
Відповідно частини 5 статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У постанові суду зазначається спосіб обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що у святкуванні 67-ої річниці з Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні орієнтовно прийматиме значна кількість осіб (близько 1 100 осіб), суд дійшов висновку, що існує реальна небезпека порушення громадського порядку, заподіяння шкоди здоров'ю населенню, тобто існує загроза порушенню прав і свобод інших людей.
За таких обставин суд вважає, що позов є обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 11, 14, 71, 86, 159 - 163, 167, 182, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Обмежити право Громадської організації "Поклик нації", Івано-Франківського обласного історико-просвітницького товариства "Меморіал" імені Василя Стуса, Івано-Франківської обласної організації "Антифашистський комітет України", Івано-Франківського обласного комітету Комуністичної партії України на мирне зібрання шляхом заборони проведення ходи та мітингів з використанням символіки, за винятком проведення панахиди у Меморіальному сквері на вул.. Богдана Лепкого у м. Івано-Франківську 09 травня 2012 року з 09 год. 00 хв.
Постанову допустити до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Главач І.А.