Постанова від 15.05.2012 по справі 2а/0470/969/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 квітня 2012 р. Справа № 2а/0470/969/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Чабаненко С.В.

при секретарі - Дарієвич Г.В.

за участю: позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_6

представників відповідача - Кравченка А.В., Куліш Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби, третя особа -Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дій Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області щодо неврахування у довідці від 05 вересня 2011 року № 25738/10/05-042 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням компенсації за невикористану відпустку в сумі 4872,60 грн., премії за грудень 2010 року в сумі 942,40 грн. та індексації заробітної плати в сумі 56,51 грн., а також про зобов'язання відповідача видати нову довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням компенсації за невикористану відпустку в сумі 4872,60 грн., премії за грудень 2010 року в сумі 942,40 грн. та індексації заробітної плати в сумі 56,51 грн.

В обґрунтування позову вказано, що довідка від 05 вересня 2011 року № 25738/10/05-042 видана позивачці без врахування у складі заробітної плати грудня 2010 року вищевказаних складових, що призвело до втрати заробітку для обчислення розміру пенсії в сумі 5871,51 грн., а також є порушенням ст. 37 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 83, 116 КЗпП України та ст. 24 Закону України «Про відпустки», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату № 5 від 13.01.2004, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, та п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Позивач та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, позов просили задовольнити повністю.

Представники відповідача проти позову заперечували та просили у його задоволенні повністю відмовити, посилаючись на те, що на час виходу позивача на пенсію, після її звільнення з посади головного державного податкового інспектора Західно-Донбаської ОДПІ нормами чинного законодавства не було передбачено врахування у складі заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, у довідці, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», компенсації за невикористану відпустку. Крім цього, компенсація за невикористану відпустку, індексації заробітної плати позивачці були виплачені у січні 2011 року, премія за грудень 2010 року позивачці була виплачена у лютому 2011 року, отже відповідач не мав підстав врахувати їх у складову заробітної плати позивача за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією станом на грудень 2010 року, оскільки вказані складові заробітної плати фактично на цей період не були виплачені.

Представник третьої особи - Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області, в судове засідання не прибув та подав заяву про розгляд справи без його участі.

В судовому засіданні також встановлено, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено шляхом перетворення Західно-Донбаську об'єднану державну податкову інспекцію Дніпропетровської області Державної податкової служби як юридичну особу публічного права, якою продовжують виконуватися свої повноваження, код ЄДРПОУ - 25001070 не змінено, юридична особа не ліквідовувалася, отже відповідно до ст. 52 КАС України відсутні підстави заміни сторони, оскільки вибуття сторони не відбулося. Таким чином, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.09.2011 № 981, відповідач у справі - Західно-Донбаська об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби.

Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.

Згідно наказу Західно-Донбаської ОДПІ у Дніпропетровській області № 247-о від 31.12.2010, ОСОБА_1, головний державний податковий інспектор відділу обліку управління обліку та звітності, звільнена 31.12.2010 за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію, згідно ст. 38 КЗпП України. Цим же наказом ОСОБА_1 надано грошову компенсацію за невикористану відпустку, всього 45 календарних днів.

У довідці від 05 вересня 2011 року № 25738/10/05-042 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідачем вказані надбавки, премії та інші виплати, зокрема, у грудні 2010 р.: премія - 2052,96 грн., індексація заробітної плати - 26,74 грн., та вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нарахована страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Дана довідка видана відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1.

Як вбачається з розрахункових листів, за грудень 2010 р. позивачеві виплачено суми, включені у довідку від 05 вересня 2011 року № 25738/10/05-042 про складові заробітної плати, проте, у зв'язку з неповною виплатою нарахованих позивачці сум на момент звільнення, кошти у розмірі 4929,11 грн., в т.ч. компенсація за відпустку, що нарахована у грудні 2010 р., виплачені у січні 2011 р., та щомісячна премія за грудень 2010 р. у розмірі 942,40 грн. і матеріальна допомога у розмірі 10 окладів, всього у розмірі 11805,89 грн., виплачені у лютому 2012 р. При цьому з вказаних грошових сум стягнуто єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що вбачається з розрахункових листів за відповідні періоди.

Тобто, суми грошових коштів, які були виплачені позивачці після звільнення з посади та з яких був утриманий єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не були включені у довідку від 05 вересня 2011 року № 25738/10/05-042 про складові заробітної плати за період з 01.01.2010 по 31.12.2010 для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Суд зазначає, що вказані дії відповідача суперечать чинному на час виникнення правовідносин законодавству, виходячи з наступного.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 116 КЗпП України встановлено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є, зокрема, працівники - громадяни України, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях…

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 цього ж Закону, єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці». Згідно ч. 5 цієї ж статті, єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати. Так, основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Також, ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону (в редакції Закону N 2464-VI від 08.07.2010 ).

Виходячи з викладеного, при видачі довідки про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідач мав включити у таку довідку всі види виплат, що становлять структуру заробітної плати та з яких були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, зокрема, компенсація за невикористану відпустку в сумі 4872,60 грн., премія за грудень 2010 р. в сумі 942,40 грн., індексація заробітної плати в сумі 56,51 грн., оскільки зазначені суми, як такі, з яких сплачено страхові внески, мають враховуватися при обчисленні розміру пенсії.

Крім цього, порядок заповнення довідки про виплати, які включаються для обчислення пенсії, в т.ч., відповідно до Закону України «Про державну службу», в частині, що стосується компенсації за невикористані відпустки, був роз'яснений Міністерством праці та соціальної політики України у листі від 18.08.2000 № 01-3/1996-02-5, отже посилання відповідача на те, що включення таких виплат у довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією не передбачалося, зокрема, постановою правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11, є хибним.

Також суд зазначає, що фактично довідка від 05 вересня 2011 року № 25738/10/05-042 про складові заробітної плати за період з 01.01.2010 по 31.12.2010 для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідачем була видана відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1, якою враховувалися матеріальні допомоги, що виплачувалися у 2009-2010 роках.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на накази ДПА у Дніпропетровській області «Про преміювання начальників ДПІ та їх перших заступників (заступників)», а також на постанову КМУ від 17.07.2003 № 1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення», оскільки фактична виплата нарахованих позивачці сум після її звільнення з посади не дає підстав зменшити суми нарахованої їй заробітної плати за відпрацьований період, тим більше, що з цих сум позивачем, як застрахованою особою, сплачено єдиний соціальний внесок, отже ці суми мають враховуватися при нарахуванні пенсії. Посилання ж позивача на терміни фактичної виплати вказаних сум стосуються випадків перерахунку раніше призначених пенсій у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, що врегульовано ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».

Крім викладеного, суд також зазначає, що видача відповідачем довідки № 139 (25739/10/05-042 від 05.09.2011) за період з 01.01.2009 по 28.02.2011, тобто тим самим днем, що й довідка № 25738/10/05-042 від 05.09.2011за період з 01.01.2009 по 31.12.2010, не відповідає формі довідки, затвердженої постановою Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011, оскільки містить період не 24 календарні місяці роботи, а 26 календарних місяців, хоча фактично позивачем було відпрацьовано в період з 01.01.2009 по 31.12.2010 - день звільнення, саме 24 календарні місяці та заробітна плата, що визначена у довідці, нарахована саме за 24 календарні місяці.

Встановлені судом обставини та проаналізовані норми законодавства дають підстави дійти висновку про протиправність дій відповідача щодо неврахування у довідці від 05 вересня 2011 року № 25738/10/05-042 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням компенсації за невикористану відпустку в сумі 4872,60 грн., премії за грудень 2010 року в сумі 942,40 грн. та індексації заробітної плати в сумі 56,51 грн.

Таким чином, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 9, 11, 70-72, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області щодо неврахування у довідці від 05 вересня 2011 року № 25738/10/05-042 про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням компенсації за невикористану відпустку в сумі 4872,60 грн., премії за грудень 2010 року в сумі 942,40 грн. та індексації заробітної плати в сумі 56,51 грн.

Зобов'язати Західно-Донбаську об'єднану державну податкову інспекцію Дніпропетровської області Державної податкової служби надати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати за останні 24 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням компенсації за невикористану відпустку в сумі 4872,60 грн., премії за грудень 2010 року в сумі 942,40 грн. та індексації заробітної плати в сумі 56,51 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складений 09.04.2012р.

Суддя ОСОБА_5