25 квітня 2012 р. Справа № 2а/0470/4286/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЖукової Є.О.
при секретаріБерднику С.О.
за участю:
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області до Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Кривому Розі Дніпропетровської області про стягнення заборгованості у сумі14 831,21грн.
09 квітня 2012 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про зобов'язання включити до актів щомісячної звірки витрати на виплату і доставку щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 р., за період з 01.10.2011р. по 29.02.2012р. у сумі 11 386,57грн. та стягнути витрати на виплату і доставку пенсії за період з 01.10.2011р. по 29.02.2012р. у сумі 3 444,64грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Управлінням Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області проводилась виплата пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Крім того управлінням виплачувалась щомісячна державна адресна допомога.
Зазначені витрати, на думку позивача, повинні включатись до актів щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 р. за № 376/7697 (далі - Порядок) та відшкодовуватись Управлінню Пенсійного фонду України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2012 року провадження по справі було відкрито та справа була призначена до судового розгляду.
23 квітня 2012 року від відповідача на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли письмові заперечення, в яких він зазначив наступне.
Відповідно до п.2 Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань України визначено механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань України, де є виключний перелік сум, які приймаються до заліку для відшкодування видатків Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань України. Станом на час підписання актів звірки спільні рішення щодо відшкодування коштів на виплату адресної допомоги Пенсійним фондом України та Фондом страхування від нещасних випадків на виробництві не приймалися, відповідні зміни до Порядку №5-4/4 не вносилися.
Отже, єдиним нормативно-правовим актом, яким врегульовано відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання є Порядок №5-4/4, гідно якого перелік таких виплат не встановлено.
24 квітня 2012 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшло клопотання від представника позивача про розгляд справи за його відсутності, в якому позивач також зазначив, що позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду адміністративної справи, що підтверджується матеріалами справи. Відтак, суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення осіб, які беруть участь у справі, належним чином про розгляд даної адміністративної справи за їх участі та реалізації ними права судового захисту своїх прав та інтересів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін відповідно до положень ст.128 КАС України.
Враховуючи термін розгляду адміністративної справи, передбачений ст.122 КАС України, а саме: адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, суд вважає за можливе розглянути дану адміністративну справу за доказами, наявними в матеріалах справи.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Аналогічної думки дотримується і Вищий адміністративний суд України, виклавши її в листі від 01.02.2012 року за №279/11/13-12, згідно з яким визначається необхідність дотримання строків розгляду адміністративних справ, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, та зазначається, що потрібно вживати заходів щодо регулярного призначення судових засідань та, у разі потреби, дисциплінування сторін, інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія свідоцтва про держреєстрацію юридичної особи; копія акту щомісячної звірки за жовтень 2011р., листопад 2011р., грудень 2011р., січень 2012р., лютий 2012р.; копія списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності за жовтень 2011р., листопад 2011р., грудень 2011р.,січень 2012р., лютий 2012р.; копія розпоряджень; копія виписки про інвалідність; копія акту №3 про нещасний випадок.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Управлінням Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області в період з жовтня 2011 року по лютий 2012 року проводилась виплата пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які настали на території країн СНД громадянам - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5. Загальна сума витрат на виплату і доставку пенсії за період жовтень 2011 року - лютий 2012 року складає 3 444,64грн.
Окрім пенсії, зазначеним особам, що отримують пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, управлінням виплачувалась щомісячна державна адресна допомога, передбачена постановою Кабінету Міністрів України №265 від 26.03.2008р. Відповідно до п.4 зазначеної постанови виплата щомісячної державної адресної допомоги, передбаченої цією постановою, здійснюється за рахунок коштів, з яких виплачується пенсія. Загальна сума витрат на виплату і доставку адресної допомоги за період жовтень 2011 року по лютий 2012 року складає - 11 386,57грн.
Ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та у повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Згідно п. 2 зазначеного вище Порядку останній визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду витрат, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій.
Відповідно до п. 3 Порядку відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до п. п. «а», «в», «г» ст. 26, ст. ст. 37, 38 та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року N 1094.
П. 4 Порядку передбачено, що відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, а саме:
-сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;
-щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;
-допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;
-сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.
При цьому слід зазначити, що перелік сум, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів та підлягають відшкодуванню відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, встановлений п. 4 цього Порядку, є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає і серед видів пенсійного забезпечення, що підлягають відшкодуванню відповідними відділеннями Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України згідно Порядку, відсутні державна адресна допомога та витрати на її виплату та доставку.
Тобто, наведені вище норми дають можливість зробити висновок про відсутність правових підстав та визначеного законодавством порядку (механізму) відшкодування відповідними відділеннями Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України понесених Управлінням Пенсійного фонду України витрат на виплату державної адресної допомоги та витрат на її доставку.
Таким чином, відповідач у справі не прийнявши до заліку суми виплат державної адресної допомоги, понесені позивачем у справі за період з 01.10.2011 р. по 29.02.2012 р. діяв у межах повноважень та у спосіб визначений чинним законодавством.
Крім того, слід зазначити, що Порядок, на який посилається позивач, визначає процедури щодо сум, які не є спірними. Включення до акту звірки неузгоджених сум цим Порядком не передбачено.
У разі не згоди будь-якої із сторін на включення до заліку відшкодування витрат по виплаті та доставці пенсії, а також вимоги про стягнення зазначених витрат мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про зобов'язання сторони здійснити дії щодо включення до акту щомісячної звірки витрат по виплаті та доставці пенсії.
Отже, спосіб захисту порушеного права не відповідає змісту прав Управління Пенсійного фонду України щодо відшкодування понесених ним витрат та неправильно обраний Позивачем.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача не можуть бути задоволені, оскільки не мають жодних матеріально-правових підстав.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Довгинцівському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про стягнення витрат на виплату і доставку пенсії у сумі 3 444,64грн. та стягнення витрат на виплату і доставку щомісячної державної адресної допомоги у сумі 11 386,57грн. - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 25 квітня 2012 року
Суддя Є.О. Жукова