Постанова від 17.02.2012 по справі 1601/2а-16315/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2012 р. Справа № 1601/2а-16315/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Русанової В.Б.

Суддів: Бершова Г.Є. , Спаскіна О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області, на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 16.09.2011р. по справі № 1601/2а-16315/11

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області, Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження постановою Автозаводського районного суду в м. Кременчук Полтавської області від 16.09.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області по нарахуванню та виплати ОСОБА_1, як учаснику бойових дій, одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2011 рік, у розмірі меншому, ніж було визначено ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області здійснити нарахування та виплати ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік у розмірі відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи із кратного розміру мінімальної пенсії за віком з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану постанову, прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що постанову винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови Кабінету міністрів № 341 від 04.04.2011р. «Про розміри разової грошової допомоги», Закону України «Про державний бюджет».

В судове засідання сторони не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, в зв'язку з чим справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області здійснити перерахунок та виплату позивачу щорічної разової допомоги до 5 травня колегія суддів зазначає наступне.

Приймаючи рішення задоволення позову, суд першої інстанції виходив з незаконності дій Управління праці та соціального захисту виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області з приводу нарахування та виплати позивачеві щорічної разової допомоги до 5 травня у 2011 році.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність захисту права позивача на отримання щорічної разової допомоги до 5 травня за 2011 рік.

Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є ветераном війни- учасником бойових дій та має право на отримання щорічної разової допомоги до 5 травня відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що підтверджується доданими до справи копією посвідчення серії НОМЕР_1 (а.с. 7)

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, у квітні 2011 року щорічна грошова допомога до 5 травня нарахована у розмірі визначеному Постановою Кабінету міністрів України № 341 від 04.04.2011р. та не спростовується сторонами по справі.

З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, слід зазначити, що Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має вищу юридичну силу в порівняні з постановою Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.2011р..

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на одержання щорічної допомоги до 5 травня за 2011 рік відповідно до розмірів, передбачених ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Посилання відповідача у апеляційній скарзі на той факт, що він не є головним розпорядником бюджетних коштів, та не має повноважень на проведення соціальних виплат поза межами бюджетних призначень, колегія суддів відхиляє, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Таким чином застосуванню підлягає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як нормативно-правовий акт, який має вищу юридичну силу порівняно з Постановою КМУ № 341 від 04.04.2011р.

Отже, колегія суддів підтверджує, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Але колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції , щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука виплатити ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2001 рік, оскільки Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука здійснює лише перевірку списків осіб, яким необхідно виконати виплати згідно закону.

Що стосується виплати зазначеної грошової допомоги, відповідно до п.п. 4.6 Типового Положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат № 147 від 25.04.2006 року уживати заходи до попередження і погашення сум переплат і недоплат соціальної допомоги, інших грошових виплат покладено на центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області.

Таким чином колегія суддів прийшла до висновку, постанову скасувати в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука виплатити позивачу одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік та прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу до 5 травня за 2001 рік.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області задовольнити частково.

Постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 16.09.2011р. по справі № 1601/2а-16315/11 скасувати в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області здійснити виплату ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік у розмірі відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи із кратного розміру мінімальної пенсії за віком з урахуванням раніше проведених виплат.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області здійснити виплату ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2011 рік у розмірі відповідно до ч.5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виходячи із кратного розміру мінімальної пенсії за віком з урахуванням раніше проведених виплат..

В іншій частині постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 16.09.2011 року по справі № 1601/2а-16315/11 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Русанова В.Б.

Судді Бершов Г.Є. Спаскін О.А.