13 лютого 2012 р. Справа № 2035/2а-3280/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Бершова Г.Є. , Спаскіна О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Червонозаводського районного суду м. Харкова від 22.09.2011р. по справі № 2035/2а-3280/11
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
11.07.2011 року ОСОБА_1 завернувся з позовом , в якому просив зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, розмір якої у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" повинен складати 75% мінімальної пенсії за віком встановленого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.01.2007 року здійснити виплату недоотриманих сум, та виплачувати додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75 % з мінімальної пенсії за віком в подальшому.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження постановою Червонозаводского районного суду м. Харкова від 22.09.2011 року позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області перерахунок пенсії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова щодо відмови здійснити перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 в розмірі, передбаченому статтею 50 та ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
Зобов'язано Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 , призначеної відповідно до ст.. 50, та ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 8 (восьми) мінімальної пенсії за віком, та 75 % мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058 - ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", починаючи з 01січня 2011 року по 23 липня 2011 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.01.2007 року по 31 грудня 2010 року - залишено без розгляду.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач зазначив, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, а саме: судом не враховані приписи ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі- Закон №796-ХІІ), Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; положення постанови Кабінету міністрів України № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік», ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що призвело до неправильного вирішення спору.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 195 КАС України справа розглядається в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС, віднесений до І категорії, є непрацюючим пенсіонером, інвалідом 2 групи, перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківської області, що підтверджується копіями посвідчень НОМЕР_1, НОМЕР_2 та довідки МСЕК № 046421 ( а.с. 3, 4, 5) та отримує основну пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується листом Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області від 21.06.2011 року № 2409/У-14 ( а.с. 10).
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання основної пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в розмірі встановленому ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Колегія суддів не погоджується з таким висновком, з наступних підстав.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 49 Закону N 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до першої категорії .
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначається державна пенсія особам, віднесеним до першої категорії та у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно ст.7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", військовослужбовці, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р..
Пунктами 1 та 7 Порядку передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший проводиться на підставі заяви та необхідних документів, які подаються до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання (реєстрації).
Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується відповідачем, позивачем заяви, щодо переведення з одного виду пенсії на інший до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області не надавалось.
Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначене, що привело до невірного вирішення справи.
Відповідно до ст.11 КАС України суд розглядає справу в межах позовних вимог.
Позивачем не було заявлено позовних вимог щодо перерахунку основної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином суд першої інстанції безпідставно вийшов за межі позовних вимог, а тому постанова суду першої інстанції в частині зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківської області здійснити перерахунок та виплату державної ОСОБА_1 , відповідно до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 8 (восьми) мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01січня 2011 року по 22 липня 2011 року підлягає скасуванню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на отримання додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону України 796-ХІІ, а відповідач у період з 01січня 2011 року по 23 липня 2011 року неправомірно відмовив у проведенні перерахунку даних пенсій.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 50 Закону України №796-ХІІ особам, віднесеним до першої категорії, інвалідам другої групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах 75% мінімальної пенсії за віком.
Доводи апеляційної скарги, що рішенням Конституційного суду України № 10-рп , після визнання неконституційними змін до Закону України " Про державний бюджет України на 2008р." не було встановлено новий порядок нарахування та виплати пенсії та не прийнято рішення про поновлення відповідних норм в попередній редакції колегія суддів вважає помилковими, оскільки після визнання Конституційним Судом України окремих положень закону неконституційним відновлюється дія закону, в тій редакції, яка діяла до відповідних змін, окремого прийняття рішення для поновлення відповідних норм не приймається.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що при обчисленні додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, розмір мінімальної пенсії за віком розраховується виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". А саме відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону, розмір мінімальної пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок 20 років страхового стажу, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Прожитковий мінімум встановлюється Кабінетом Міністрів України та щороку затверджується Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Згідно ч. 3 ст. 67 Закону України № 796-ХІІ у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до ст. 50 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до 1 категорії.
Позивачу призначена та виплачується додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, яка обчислюється виходячи з положень постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення пенсійного забезпечення громадян"від 16.07.2008р. №654 виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, про що свідчить лист Головного управління пенсійного фонду України в Харківській області № 2409/У-14 від 21.06.2011 року( а.с. 10). Проте, згідно ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", постанови Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року N 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян".
Доводи апеляційної скарги щодо не врахування судом першої інстанції Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", яким надано право Кабінету Міністрів проводити соціальні виплати, встановлені зокрема ст.50 Закону України № 796-ХП в розмірах визначених постановою уряду, колегія суддів вважає помилковими.
Оскільки постанова Кабінету Міністрів України, на виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" прийнята 06.07.2011р., а набрала чинності 23.07.2011р., тобто до цієї дати відповідач повинен був проводити виплати позивачу додаткової пенсії в розмірі визначеному Законом № 796-ХП.
Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що дії відповідача щодо відмови в здійсненні позивачу перерахунку та не виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі, визначеному Законом № 796-ХІІ, призвели до порушення прав позивача, а тому підлягають захисту в судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом 11.07.2011 року із вимогами щодо захисту його порушених прав, що мали місце з 01.01.2007 року.
Колегія суддів зауважує, що порушене право позивача на отримання пенсії підлягає захисту в межах шестимісячного строку. При цьому колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 11.01.2011 року.
Виходячи із зазначених обставин справи, колегія суддів вважає, що судом при ухваленні рішення було порушено приписи ст.ст. 99, 100 КАС України, що призвело до частково необґрунтованого задоволення позову.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що через порушення судом норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Постанова суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог за період з 01.01.2011 року по 10.01.2011 року - підлягає скасуванню, а позовні вимоги в зазначеній частині підлягають залишенню без розгляду.
З огляду на зазначене права позивача підлягають захисту за період з 11.01.2011р. по 22.07.2011р. включно, а тому постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової про часткове задоволення позову.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 196, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити частково.
Постанову Червонозаводського районного суду м. Харкова від 22.09.2011р. по справі № 2035/2а-3280/11 скасувати .
Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.01.2011 року по 10.01.2011 року залишити без розгляду.
Прийняти нову постанову, якою визнати протиправною бездіяльність дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова щодо відмови здійснити перерахунку державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду , заподіяну здоров'ю ОСОБА_1 в розмірі, передбаченому статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ".
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківської області здійснити перерахунок та виплату державної та додаткової пенсії ОСОБА_1 , призначеної відповідно до ст.. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", починаючи з 11січня 2011 року по 22 липня 2011 року. .
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Русанова В.Б.
Судді Бершов Г.Є. Спаскін О.А.