Постанова від 26.03.2012 по справі 1522/3664/2012

Провадження № 2а/1522/925/12

Справа № 1522/3664/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2012р. м. Одеса.

Суддя Приморського районного суду м. Одеси у складі Домусчі Л.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до суб'єктів владних повноважень: - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Міністерства оборони України, Управління ордена Червоного прапора Південного оперативного командування про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду 13.02.2012р. з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Міністерства оборони України, Управління ордена Червоного прапора Південного оперативного командування та просив суд визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо своєчасного повідомлення Пенсійного фонду України про збільшення грошового забезпечення, визнати протиправною бездіяльність Управління ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування щодо ненадання довідки про розмір грошового забезпечення, зобов'язати Міністерство оборони України повідомити Пенсійний фонд України щодо збільшення грошового забезпечення, зобов'язати Управління ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування надати до ГуПФУ довідку про розмір грошового забезпечення, зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, з 29.09.2011 року у зв'язку з урахуванням посадового окладу в розмірі 1325 грн., збільшення розміру премії з 01.11.2010 р. відповідно до наказу Міністра оборони України № 576 до 55% посадового окладу та з 01.06.2011р. відповідно до Наказу Міністра оборони України від 25.06.2011 р. № 355 до 90 % посадового окладу, провести розгляд справи в порядку скороченого провадження без виклику сторін, стягнути з відповідачів судові витрати, допустити негайне виконання постанови суду .

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що він є військовим пенсіонером та отримує пенсію через установу Пенсійного Фонду України і має право на перерахунок пенсії, у зв'язку з прийняттям Наказу Міністра оборони від 05.11.2010 року № 576 та Наказу Міністра оборони від 25.06.2011 року № 355 згідно яких було збільшено розмір грошового забезпечення, і враховуючи, що відповідачі відмовляються вчиняти певні дії щодо здійснення перерахунку, він був змушений звернутися до суду з відповідним позовом .

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 17 лютого 2012р. відкрито скорочене провадження у справі за період з 29.09.2011р. та запропоновано відповідачам у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до канцелярії суду письмові заперечення на позов, якщо вони заперечують проти адміністративного позову, та надати докази, які спростовують позовні вимоги, або подати заяву про визнання позову.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, своїм правом на захист скористався та надав 22.03.2012р. до суду письмові заперечення, згідно яких просив суд відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі .

Відповідач, Міністерство оборони України ухвалу про відкриття провадження отримав 12.03.2012р.,своїм правом на захист не скористався та письмові заперечення до суду не надавали.

Відповідач, Управління ордену Червоного Прапора, ухвалу про відкриття провадження отримав 13.03.2012р. своїм правом на захист не скористався та письмові заперечення до суду не надавали .

Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини:

Позивач є військовим пенсіонером та отримує пенсію через установу Пенсійного Фонду України, що підтверджено відповідними документами, відповідачі в запереченнях цього факту не заперечують.

Умови та порядок обчислення, виплати та перерахунку пенсій пенсіонерів Міністерства оборони України встановлено Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб ".

Відповідно до частини 3 статті 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб ", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постанова Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», якою були запроваджені нові умови грошового забезпечення військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, набула чинності з 1 січня 2008 року. Отже, з цієї дати за рішенням Кабінету Міністрів України відбулися зміни розміру та введення нових видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу таким чином, моментом виникнення права на перерахунок пенсій було 1 січня 2008 року.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Законом України, від 14.06.2011, № 3491-VI "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", пунктом 4 Прикінцевих положень установлено, що у 2011 році норми і положення статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік". Вказаний Закон набрав чинності з 19.06.2011 року, є діючим та не скасованим.

Таким чином, іншого порядку проведення перерахунку чинним законодавством не передбачено, а у 2008-2011 роках будь-якого рішення Кабінетом Міністрів України про перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством -не приймалося.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011р. № 20-рп/2011 у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII „Прикінцеві положення " Закону України „Про Державний бюджет України на 2011»зазначається, що верховна Рада України, доповнивши пунктом 4 розділ VII „Прикінцеві положення " Закону України „Про Державний бюджет України на 2011 рік ", визначила Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право Кабінету Міністрів України визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Згідно Указу Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне використання бюджетних коштів за цільовим призначенням, фінансування та виплату пенсій. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсій, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

Враховуючи, що інші позовні вимоги є похідними від вимог про визнання дій незаконними та зобов'язання зробити перерахунок, у яких судом відмовлено, вони також не підлягають задоволенню.

Згідно Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», статті 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб ", ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та приписів ст. 2, 9, 18, 71, 99,100, 105, 158,159,160-162, 163, 183-2, 254, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до суб'єктів владних повноважень: Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Міністерства оборони України, Управління ордена Червоного прапора Південного оперативного командування про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку заяву не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя: Домусчі Л.В.

26.03.2012