Провадження №3/1522/3128/12
Справа № 1522/7351/12
25.04.2012 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Турецький О.С., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з ДПС України ДПІ у Приморському районі м. Одеси, у відношенні головного бухгалтера ДСК ЧМП ОСОБА_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-2 КУпАП, -
Виходячи із протоколу про адміністративне правопорушення серії КН № 870086, № 46 від 12.03.2012 року, складеного головним державним податковим ревізором -інспектором відділу місцевих, ресурсних, рентних та неподаткових платежів управління оподаткування юридичних осіб ДПІ у Приморському районі м. Одеси Пріступ Ольгою Михайлівною при розгляді матеріалів позапланової документальної перевірки ДСК ЧМП (код ЄДРПОУ -01125614), встановлено порушення -несвоєчасне подання платіжного доручення на перерахування належного до сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку за грудень 2011 року. Граничний строк сплати 3001.2012 року.
У судове засідання ОСОБА_1 з'явилась, вину не визнала та подала до суду пояснення, щодо притягнення її до адміністративної відповідальності.
Суд, дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи ОСОБА_1, вважає, що провадження в справі про адміністративне правопорушення слід закрити, виходячи із наступного.
З Акту № 117/15-3/01125614 від 12.03.2012р. про адміністративне правопорушення вбачається, що цей Акт складено за неподання «Чорноморським морським пароплавством»платіжного доручення на перерахування орендної плати за землю.
Однак «Чорноморське морське пароплавство»не є орендарем земельних ділянок, що знаходяться в користуванні ДСК ЧМП і на яких розташовані об'єкти нерухомості ДСК ЧМП, оскільки жодного договору оренди по цим земельним ділянкам пароплавство не укладало: усі земельні ділянки були надані пароплавству в 40-ві - 60-ті роки минулого сторіччя в безстрокове користування. Отже, у ДСК ЧМП не було правових підстав подавати платіжне доручення на перерахування орендної плати за землю.
Таким чином, оскільки відносно ДСК ЧМП головний державний податковий інспектор ДПІ Актом № 117/15-3/01125614 встановила правопорушення у відносинах, в яких ДСК ЧМП у 2011 році не перебувала (оренда земельних ділянок), це означає, що в даній справі відсутній склад адміністративного правопорушення.
Можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення законів, що втратили правову силу, законодавством України не передбачена.
В протоколі № 46 про адміністративне правопорушення від 12.03.2012р. вказано, що: податковим інспектором при перевірці ДСК ЧМП встановлено несвоєчасне подання платіжного доручення на перерахування належного до сплати узгодженого податкового зобов'язання по земельному податку за грудень 2011р. та тим самим було порушено п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону від 21.12.2000 р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та ч. 1 ст.17 Закону від 03.07.1992 р. № 2535 «Про плату за землю».
Однак відповідно до ч. 2 розділу XIX «Заключні положення»Податкового кодексу України обидва вказані Закони з 01 січня 2011 р. втратили силу. Можливість притягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення законів, що втратили правову силу, законодавством України не передбачена.
У зв'язку з вказаним посилання головного державного податкового інспектора Пріступ О.М. на ці закони як на доказ порушення ««Чорноморським морським пароплавством»законодавства про сплату земельного податку за грудень 2011 р. і як на підставу притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є неправомірним.
Притягання особи до адміністративної відповідальності можливо тільки при наявності вини цієї особи у адміністративному правопорушенні.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисно або необережно) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Тобто притягнення особи до адміністративної відповідальності можливо тільки при наявності вини цієї особи у встановленому правопорушенні.
Вина ОСОБА_1 в несвоєчасному поданні платіжного доручення на перерахування земельного податку за грудень 2011р. відсутня, що підтверджується наступним.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 11.07.2003 р. відкрито провадження по справі про визнання ДСК ЧМП банкрутом. Відповідно до статуту ДСК ЧМП розпорядником кредитів ДСК ЧМП є президент компанії, однак 24.02.2006р . ухвалою господарського суду в ДСК ЧМП введено процедуру санації, у зв'язку з чим у відповідності до ст. 17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»функції керівника підприємства (тобто функції з розпорядження майном, фінансами підприємства, подання та підписання фінансової, податкової та іншої звітності тощо) перейшли до керуючого санацією, який є суб'єктом підприємницької діяльності і який призначається ухвалою господарського суду.
Про причини несплати пароплавством податків та інших обов'язкових платежів ДСК ЧМП неодноразово повідомляло податковій інспекції в Приморському районі, в тому числі листом № ИД-241 від 28.02.2012 р.
Таким чином, ОСОБА_1 не є розпорядником грошових коштів ДСК ЧМП та не вирішую, які платежі належить здійснювати (а отже, стосовно яких платежів необхідно оформлювати платіжні доручення), а які обов'язкові платежі залишити без оплати. Несвоєчасне оформлення платіжних доручень і не оплата пароплавством земельного податку є результатом відсутності коштів в ДСК ЧМП.
На підставі викладеного з урахуванням вимог ст.7 та ст. 9 КУпАП у суду немає підстав для притягання ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
На підставі ст..ст. 9, 24, 27, 33, 163-2, 221, 247-248, 251-252, 277, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні головного бухгалтера ДСК ЧМП ОСОБА_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси особою яка притягнута до адміністративної відповідальності, його законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на постанову може бути винесений протест прокурора протягом 10 -ти днів з дня винесення постанови.
Суддя: О.С. Турецький
25.04.2012