Справа № 2119/2-965/2011
Рішення
Іменем України
24 квітня 2012 року Скадовський районний суд Херсонської області в складі: головуючої судді Ведмідської Н.І., при секретарі Серженко М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні позов прокурора Скадовського району Херсонської області в інтересах Фонду Державного майна України до приватного Херсонського обласного акціонерного товариства по туризму та екскурсіям «Херсонтурист», ОСОБА_1, треті особи: приватне акціонерне товариство «Укрпрофтур», Федерація професійних спілок України про визнання права власності та витребування майна з чужого незаконного володіння,
Встановив:
Прокурор Скадовського району Херсонської області звернувся до відповідачів із зазначеним позовом.
Прокурор позов підтримав, пояснив, що згідно ст. 121 Конституції України на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів громадянина або держави в судах у випадках передбачених законом. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом. Згідно ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру'" підставою представництва у суді інтересів держави є наявність загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Формами представництва є звернення до суду з позовами про захист прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави. Вважає, що договором укладеним між ОСОБА_1 та ЗАТ «Херсонтурист» порушуються інтереси держави, тому просить позов задовольнити.
В судовому засіданні позивач позов підтримав та просив його задовольнити. Представник позивача пояснив, що туристична база «Чорномор». смт Лазурне побудована у 60-х роках та належала до загальнодержавного майна колишнього Союзу РСР так як згідно рішення виконавчого комітету Херсонської обласної ради від 07.03.1974 року зобов'язано Херсонський обласний відділ комунального господарства передати на баланс Херсонської обласної ради по туризму і екскурсіях пансіонат «Чорномор».Постановою колегії центральної ради по туризму та екскурсіях від 18.07.88 № 12-4 створено Херсонське обласне туристично-екскурсійне виробниче об'єднання «Херсонтурист». Постановою колегії Української республіканської ради по туризму і екскурсіям від 27.11.1989 року Херсонську обласну раду по туризму та екскурсіях ліквідовано та рішенням правління Українського акціонерного товариства по туризму та екскурсіям «Укрпрофтур» від 03.12.1991 року створено Херсонське обласне відділення Українського акціонерного товариства по туризму і екскурсіям «Укрпрофтур». Рішенням правління Українського акціонерного товариства по туризму і екскурсіям «Укрпрофтур» від 27.07.1994 року Херсонське обласне відділення «Херсонтурист» реорганізовано в Херсонське обласне дочірнє підприємство «Херсонтурист» Українського акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Укрпрофтур». Рішенням позачергових загальних зборів Українського акціонерного товариства по туризму та екскурсіях «Укрпрофтур» від 09.12.1998 року реорганізовано Херсонське обласне дочірнє підприємство «Херсонтурист» в Херсонське обласне закрите акціонерне товариство по туризму та екскурсіях «Херсонтурист». Відповідно акту передачі у власність Херсонському закритому акціонерному товариству по туризму та екскурсіях «Херсонтурист» майна та будівель від 13.01.1999 року № 14 закритим акціонерним товариством по туризму та екскурсіях «Укрпрофтур» передало у власність Херсонському закритому акціонерному товариству по туризму та екскурсіях «Херсонтурист», як внесок до статутного фонду майно та будівлі загальною балансовою вартістю 5 545 тис. грн. в тому числі майно туристичної бази «Чорномор» загальною балансовою вартістю 2389178, 78 грн. 21.04.2011 року між ОСОБА_1 та ЗАТ «Херсонтурист» укладений договір купівлі-продажу майна туристичної бази «Чорномор» у АДРЕСА_1 що складається зі спального корпусу літ «Б», спатьного корпусу літ. «В». Вважає вказаний договір таким, що суперечить ч. ст. 203 ЦК України та відповідно ч.1 ст. 215 має бути визнаний недійсним так як визнання та реєстрація права власності продавця на вказане майно відбулося з порушенням вимог діючого законодавства, а саме після проголошення незалежності України статтею 1 Закону України «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташованих на території України» від 10.09.1991 № 1540-ХП встановлено, що майно підприємств, установ і організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування є державною власністю. Постановою Верховної Ради Української РСР "Про захист суверенних прав власності Української РСР" від 29 листопада 1990 року № 506 введено мораторій на території республіки на будь-які зміни форми власності і власника державного майна до введення в дію Закону Української РСР про роздержавлення майна. Згідно з постановою Верховної Ради України №2268-ХП від 10.04.1992р. до визначення правонаступників загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР майно та фінансові ресурси розташованих на території України підприємств, установ та об»єктів, що перебували у віданні центральних органів цих організацій, тимчасово передані Фонду державного майна України. Постановою Верховної Ради України від 04.02.1994 № З 943-ХІІ «Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР» визначено, що тимчасово, до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташованого на території України останнє є загальнодержавною власністю. Пунктом 3 зазначеної постанови також передбачено, що до законодавчого визначення правонаступників майна загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР Фонд державного майна України здійснює право розпорядження цим майном у процесі приватизації та повноваження орендодавця майнових комплексів підприємств та організацій. Згідно зі ст. 1 Тимчасового Положення "'Про Фонд державного майна України", затвердженого постановою Верховної Ради України від 7 липня 1992 року. Фонд державного майна України здійснює державну політику у сфері приватизації державного майна та виступає орендодавцем майнових комплексів, що є загальнодержавною власністю. Таким чином, вважає, що майно передане до статутного фонду ЗАТ по туризму та екскурсіям «Херсонтурист» у тому числі майно туристичної бази «Чорномор», є державною власністю и не могло бути відчужено іншими особами. Вважає, що строк позовної давності не порушений так як про порушення прав стало відомо після перевірки прокуратури. Просить визнати право власності за державою в особі Фонду державного майна України на майно, що складається зі спальний корпус «Б», 69, 5 кв. м.; спальний корпус «В», 69, 5 м. кв; туристичної бази «Чорномор» розташованой АДРЕСА_1 Визнати недійсним договір купівлі-продажу від 21.04.2011 року між ОСОБА_1 та Херсонським обласним закритим акціонерним товариством по туризму та екскурсіях «Херсонтурист» на майно туристичної бази «Чорномор» у АДРЕСА_1 що складається зі спального корпусу літ «Б», спального корпусу літ. «В», посвідчений приватним нотаріусом Херсонського нотаріального округу ОСОБА_5 Витребувати з незаконного володіння ОСОБА_1 нежитлову будівлю у АДРЕСА_1 що складається зі спального корпусу літ «Б», 69, 5 кв. м., спального корпусу літ. «В», 69, 5 кв. м.;
Відповідач ОСОБА_1 позов не визнав та пояснив, що після придбання майна будь-якого ремонту, перепланування не здійснював, однак враховуючи, що він добросовісний набувач, просить в задоволенні вимог відмовити.
Представник відповідача ПрАТ по туризму та екскурсіям «Херсонтурист» позов не визнав та пояснив, в кожній з республік існувала власна профспілкова громадська організація, яка мала республіканський статус. Українська республіканська рада по туризму та екскурсіях координувала діяльність профспілок УРСР з розвитку та туризму. Загальносоюзний статус мали лише професійні спілки СРСР та органи їх управління. Профспілки УРСР мали республіканський статус та не відносилися до загальносоюзних громадської організацій. Діючим в УРСР законодавством, зокрема ст.ст.87, 89 ЦК УРСР, 1963р., Конституції УРСР 1978р., профспілкова власність була визнана на рівні з держава та захищалася законом. Статтею 20 Закону СРСР "Про професія спілки, права та гарантії їхньої діяльності" встановлено, що профспілки та їх органи відповідно до законодавства володіють, користуються і розпоряджаються майном коштами, що належать їм на правах власності. Після утворення Федерації незалежних профспілок України, 18.11.1990року була прийнята постанова Президії Ради Загальної конфедерації професійних союзів СРСР "Про затвердження договору про закріплення прав по володінню, користуванню розпорядженню профспілковим майном", згідно якої, з метою забезпечення статути завдань загальної конфедерації профспілок СРСР було затверджено договір закріпленню прав по володінню, користуванню та розпорядженню профспілкова майном від 18.11.1991р., що був укладений між Загальною конфедерацією профспілок СРСР та Федерацією незалежних профспілок України. Згідно переліку об'єктів профспілкового майна закріпленого за ФНПУ на прав володіння за вказаним договором було передано, у числі іншого майна, розташованого в Херсонській області, також і туристичну базу "Чорномор" в смт.Лазурне. На підставі рішення виконкому Лазурненської селищної ради від 30.01.2002р. №С ПАТ "Херсонтурист" одержано свідоцтво про право власності на майно. Так, ПАТ "Херсонтурист" правомірно набуло право власності на спірний об'єкт частина якого на законних підставах згідно нотаріально посвідчених договорів купівлі продажу відчужена. Вважає, що до вимоги слід застосувати строк позовної давності, так як прокурор та позивач міг дізнатися про відчуження майна раніше.
Представник третьої особи в судове засідання не з»явився.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про можливість задовольнити позовні вимоги з наступних підстав.
Відповідно до статуту професійних спілок СРСР, затвердженого постановою XУ111 з'їзду профспілок СРСР від 01.01.1987року, професійні спілки являлись загальносоюзною громадською організацією, до складу якої входили республіканські ради, у тому числі Українська республіканська рада профспілок.
Після розпаду Союзу РСР правонаступником республіканської ради професійних спілок стала Федерація незалежних профспілок України, в подальшому Федерація професійних спілок України.
Після утворення Федерації незалежних профспілок України, Президією Ради Загальної конфедерації професійних союзів СРСР 18.11.1990р. була прийнята постанова за №2-1а "Про затвердження Договору про закріплення прав по володіння користуванню та розпорядженню профспілковим майном", якою був затверджений Договір про закріплення прав по володінню, користуванню та розпорядження профспілковим майном від 18.11.1991р. та Федерацією незалежних профспілок. На підставі зазначеного договору у володіння, користування та розпорядження Федерації передано також туристичну базу "Чорномор" розташовану у АДРЕСА_1
Згідно постанови Президії Федерації №П-7-7 від 23.08.1991року зі змінами 09.10.1991року, прийнято рішення про перетворення Української республіканської ради по туризму і екскурсіях в AT "Укрпрофтур".
04.10.1991р. між Радою Федерації та Фондом соціального страхування України укладений установчий договір про створення на базі підприємств і організацій Української республіканської ради по туризму та екскурсія AT "Укрпрофтур", затверджено його статут, що був зареєстрований Київським міськвиконкомом 28.10.1991р.
До статутного фонду створеного AT передано, в числі іншого, також і спірне майно, з огляду на що, та з врахуванням приписів ст.12 Закону України «Про господарські товариства", AT "Укрпрофтур" стало власником майна.
На підставі рішення правління AT "Укрпрофтур" від 03.12.1991р. створено Херсонське обласне відділення AT "Укрпрофтур", яке реорганізовувалось в у Херсонське обласне дочірнє підприємство "Херсонтурист" AT "Укрпрофтур» Херсонське обласне ЗАТ по туризму та екскурсіях "Херсонтурист", якому в якості статутного внеску передано до статутного фонду майно загальною балансовою вартості 5545 тис.грн., у тому числі й туристичну базу "Чорномор", смт.Лазурне.Рішенням виконавчого комітету Лазурненської селищної ради від 30.01.2002року ЗАТ "Херсонтурист" одержано свідоцтво на право власності на туристичну базу. Після цього, на підставі договору купівлі-продажу від 21.04.2011 року частина майна туристичної бази «Чорномор» у Херсонської області, Скадовського району, а саме спальний корпус літ «Б», спальний корпусу літ. «В», продано ОСОБА_1
Відповідно ст. 10 Конституції УРСР 1978 року, основу економічної системи Української РСР становила соціалістична власність на засоби виробництва у формі державної (загальнонародної) і колгоспно-кооперативної власності. Соціалістичною власністю є також майно профспілкових та інших громадських організацій, необхідне їм для здійснення статутних завдань.
Статтею 89 ЦК УРСР ( в редакції 1963 року) передбачено, що державна власність - основна форма соціалістичної власності. Держава є єдиним власником всього державного майна.
Постановою Верховної Ради Української РСР "Про захист суверенних прав власності української РСР" від 29.11.1990р. №506 було введено мораторій на території республіки на будь-які зміни форми власності і власника державного майна до введення в дію Закону Української РСР про роздержавлення майна яка втратила чинність з дня затвердження ВРУ Державної програми приватизації.
Статтею 1 Закону України "Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташованих на території України" від 10.09.1991р. №1540-ХП встановлено, що майно підприємств, установ і організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування є державною власністю України.
Згідно постанови ВР України від 10.04.1992р. №2268-11 "Про майнові комплекси та фінансові ресурси громадських організацій колишнього Союзу РСР, розташовані на території України" майно та фінансові ресурси розташованих на території України підприємств, установ та об'єктів, що перебували у віданні центральних органів цих організацій, до визначення правонаступників загальносоюзних громадських організацій колишнього СРСР вирішено тимчасово передати ФДМУ, який згідно з п.1 Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого постановою ВРУ від 07.07.1992р. №2558, здійснює державну політику у сфері приватизації державного майна і виступає орендодавцем майнових комплексів, що є загальнодержавною власністю, тому розпорядження цим майном можливе за згодою Фонду Державного майна.
Окрім того, постановою ВРУ від 04.02.1994р. №3943-ХІІ "Про майно загальносоюзних громадських організацій колишнього Союзу РСР" встановлено, що тимчасово, до законодавчого визначення суб'єктів права власності майна загальносоюзних громадських організацій Союзу РСР, розташованого на території України, зазначене майно є загальнодержавною власністю.
Відповідно до статуту профспілок СРСР, до 1990року профспілки були загальносоюзною громадською організацією в єдиній системі профспілок колишнього СРСР. Українська республіканська профрада представляла республіканську організацію з статусом юридичної особи.
Особливості правового регулювання діяльності профспілок визначаються Законом України про профспілки.
Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" №1045-XIV був прийнятий 15.09.1999р., тобто значно пізніше від дати укладення договору про закріплення прав по володінню, користуванню та розпорядженню профспілковим майном.
Отже, до набуття чинності цим Законом діяльність професійних спілок України була врегульована положеннями Закону України "Про об'єднання громадян".
Чинне на момент передачі майна законодавство УРСР та України не передбачало та не врегульовувало такої підстави виникнення права власності майна громадського об'єднання як передача майна загальносоюзною громадською організацією створеній громадській організації держави України.
Окрім того, спірне майно не було об'єктом права власності профспілок України, оскільки вони відповідно до положень Закону України "Про профспілки" не є правонаступником професійних спілок СРСР.
Відтак, з врахуванням наведених правових норм, спірний об'єкт мав статус державної (загальнодержавної) власності, в зв'язку з чим здійснення будь-яких дій щодо зміни власника цього майна є неправомірним.
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради України від 30.08.1991р. №1452 "Про передачу підприємств, установ та організацій союзного підпорядкування, розташовані на території України, у власність держави", Закону України від 10.09.1991р. №1540 «Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України" майно та фінансові ресурси підприємств, установ, організація інших об'єктів союзного підпорядкування, розташовані на території Україна державною власністю України, в зв'язку з чим рішення державних органів, органів громадських, політичних, кооперативних, інших організацій і підприємств, посадових осіб, а також договори та інші угоди, прийняті чи здійснені на основі законодавства СРСР щодо зміни власника і форми власності, а також створення акціонерних спільних підприємств за участю органів влади та управління Союзу РСР після прийняття Постанови ВРУ від 24.08.1991р. "Про проголошення незалежності України" узгодження з відповідними органами, визначеними Кабінетом Міністрів України вважаються недійсними.
Статтею 41 Конституції України та ст.231 ЦК України встановлено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений цього праві обмежений у його здійсненні.
Власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо право оспорюється або не визнається іншою особою, (ст.392 ЦК України).
Статтею 658 ЦК України (ст.225 ЦК УРСР) встановлено, що право продажу тобі крім випадків примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належи власникові товару. Якщо покупець товару не є його власником, покупець набуває при власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.
За правилами п.3 ч.1 ст.388 ЦК України, якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Як вбачається з постанови Одеського апеляційного господарського суду від 14.02.2012 року (а.с. 161) рішенням господарського суду від 12.12.2011 року визнано недійсним рішення виконкому Лазерненської селищної ради «Про видачу свідоцтва про право колективної власності на турбазу «Чорно мор» від 30.01.2002 року.
Беручи до уваги, що спірний об'єкт з володіння держави вибув не з волі, органів які мають повноваження ним розпоряджатися, позов слід вважати є обґрунтованим.
Суд не погоджується з доводами відповідача щодо пропуску загального строї позовної давності, встановленого для захисту порушеного права, оскільки позов заявлений прокурором в інтересах ФДМУ за наслідками проведеної за завдання Генеральної прокуратури України перевірки законності відчуження Федерації профспілок України нерухомого майна та ліквідації профспілкових підприємств.
Порушення, що були підставою для звернення з позовом, є встановлені прокурором факти під час здійснення перевірки. Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася, або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.
Таким чином, позов заявлений в межах встановленого законом строку позовні давності, який для даної категорії спору становить 3 роки, тому порушене право підлягає захисту.
Керуючись 212-215, 223 ЦПК України, суд -
Вирішив:
Позов прокурора Скадовського району Херсонської області задовольнити.
Визнати недійсним договір купівлі-продажу майна туристичної бази «Чорномор», яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, що складається із спального корпусу літ. «Б», спального корпусу літ. «В» укладений між ОСОБА_1 та Херсонським обласним закритим акціонерним товариством по туризму та екскурсіях «Херсонтурист» від 21.04.2011 року.
Витребувати з незаконного володіння ОСОБА_1 нежитлову будівлю, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, що складається із спального корпусу літ. «Б», спального корпусу літ. «В».
Визнати право власності за державою в особі Фонду Державного майна України на майно туристичної бази «Чорномор», яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, що складається із спального корпусу літ. «Б», спального корпусу літ. «В».
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Херсонської області через Скадовський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.