Ухвала від 25.04.2012 по справі 2а-1870/4892/11

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2012 р.Справа № 2а-1870/4892/11

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мельнікової Л.В.

Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Співак О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові апеляційну скаргу Сумської міської ради на ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2011 року по справі за позовом Сумської міської ради до Сумської обласної ради, Управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації треті особи Управління охорони здоров'я Сумської міської ради, Головне фінансове управління Сумської обласної державної адміністрації, Фінансове управління Сумської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання прийняти рішення,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач Сумська міська рада звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовом, яким, з урахуванням заяви від 31.10.2011 року, просить визнати протиправною бездіяльність відповідачів Сумської обласної ради та управління охорони здоров'я Сумської обласної державної адміністрації щодо ненадання субвенції з обласного бюджету на відшкодування витрат міському бюджету м. Суми за лікування жителів районів області у міських закладах охорони здоров'я за 2011 рік в сумі 9.993,61 тис. грн. та зобов'язати відповідача Сумську обласну раду розглянути питання щодо надання субвенції з обласного бюджету на відшкодування витрат міському бюджету м. Суми за лікування жителів районів області у міських закладах охорони здоров'я за 2011 рік в зазначеній сумі.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2011 року відмовлено в задоволені клопотання позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду. Позовна заява Сумської міської ради залишена без розгляду.

Не погоджуючись з судовим рішенням, в апеляційній скарзі Сумська міська рада, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання просить скасувати рішення суду та прийняти нове судове рішення про направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що відповідно до положень ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Регулювання міжбюджетних відносин -це щорічний плановий перерозподіл загальнодержавних централізованих фінансових ресурсів між ланками бюджетної системи з метою збалансування усіх бюджетів за обсягом, необхідним для виконання місцевими органами своїх функцій. Регулювання міжбюджетних відносин здійснюється кожним представницьким органом щодо бюджетів нижчого рівня.

Основні завдання регулювання міжбюджетних відносин полягають у наступному:

а) досягнення відповідності між видатками і доходами бюджетів усіх рівнів;

б) забезпечення відповідності у надходженні доходів з потребами у видатках бюджетів усіх рівнів;

в) створення зацікавленості органів місцевого самоврядування у повній мобілізації доходів;

г) узгодження та увґязка обсягів одержаної фінансової допомоги у формі міжбюджетних трансфертів з конкретними зусиллями щодо мобілізації доходів;

д) забезпечення вирівнювання бюджетів фінансовими ресурсами на рівні гарантованого державою мінімуму соціальних послуг на одного жителя кожного населеного пункту.

Самостійність усіх бюджетів забезпечується закріпленими за ними відповідними джерелами доходів. Обсяг закріплених доходів безпосередньо повґязаний з економікою кожної адміністративно-територіальної одиниці. Отримання закріплених доходів кожним бюджетом здебільшого гарантує покриття лише частини його видатків. Розрив у доходах, як різниця між обсягом видатків і обсягом закріплених доходів, покривається при затвердженні бюджетів за рахунок міжбюджетних трансфертів.

Міжбюджетні трансферти (дотація вирівнювання, субвенція, субсидія) це фінансові ресурси, які безоплатно і безповоротно передаються з одного бюджету в інший.

Субвенція - це форма фінансової допомоги, що надається в абсолютній сумі грошових коштів. Вона виділяється з бюджету вищого рівня для бюджету нижчого рівня і має виключно цільове призначення для здійснення фінансування певного заходу та підлягає поверненню у випадку порушення її цільового використання. Субвенція здебільшого зумовлюється необхідністю балансування бюджету.

Передача коштів між місцевими бюджетами здійснюється на підставі рішень відповідних місцевих рад, прийнятих кожною із сторін, і укладання договору. Усі договори про передачу коштів між місцевими бюджетами згідно з такими рішеннями укладаються до 1 серпня року, що передує плановому.

Механізм надання і використання субвенцій з обласного бюджету місцевим бюджетам визначається відповідним органом місцевого самоврядування.

З позовної заяви Сумської міської ради та матеріалів справи вбачається, що Сумська міська рада, виконавчі органи Сумської міської ради у 2010 році неодноразово звертались з листами до Сумської обласної ради та управління охорони здоров'я Сумської обласної адміністрації про необхідність передачі з обласного бюджету субвенцій на утримання об'єктів спільного користування, однак позитивне рішення з цього питання прийняте не було.

Так, 12 травня 2010 року Сумською міською радою прийняте рішення № 3752-МР «Про звернення до Сумської обласної ради та Сумської державної адміністрації щодо передачі з обласного бюджету у 2010-2011 роках субвенцій на утримання об'єктів спільного користування», яким підтримано звернення до Сумської обласної ради від 07 травня 2010 року № 1039/05.01-09 про передачу з обласного бюджету у 2010-2011 роках субвенції на утримання об'єктів спільного користування.

Рішення «Про обласної бюджет Сумської області на 2011 рік»прийняте третьою сесією Сумської обласної ради шостого скликання 29 грудня 2010 року.

За приписами ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду та відсутності підстав для визнання причин пропуску такого строку поважними.

Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегія суддів не впливають.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 185, 195, 196, 199 ч.1 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Сумської міської ради -залишити без задоволення, а ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2011 року - залишити без змін.

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя - (підпис) Л.В. Мельнікова

Судді (підпис) З.Г. Подобайло

(підпис) А.М. Григоров

Повний текст ухвали буде виготовлено та підписано 28 квітня 2012 року.

З оригіналом згідно Мельнікова Л.В.