"24" квітня 2012 р. м. Київ К/9991/17354/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівГашицького О.В.
Мороз Л.Л.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області (далі -УПСЗН Селидівської міської ради) про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку за касаційною скаргою УПСЗН Селидівської міської ради на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 4 березня 2011 року,
У вересні 2010 року ОСОБА_4 у Селидівському міському суді Донецької області пред'явила позов до УПСЗН Селидівської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку.
Вимоги обґрунтовувала тим, що вона є матір'ю дитини -ОСОБА_5,
ІНФОРМАЦІЯ_1, на утримання якої одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку. Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинна надаватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Проте, УПСЗН Селидівської міської ради державна допомога по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку їй виплачувалася не у встановленому вказаним Законом розмірі.
Просила поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, а також стягнути недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною за період з липня по грудень 2007 року.
Постановою Селидівського міського суду Донецької області від 18 листопада 2010 року позовні вимоги задоволено.
Поновлено ОСОБА_4 пропущений нею строк на звернення до адміністративного суду з позовом.
Зобов'язано УПСЗН Селидівської міської ради донарахувати та сплатити ОСОБА_4 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням фактично сплачених сум.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 4 березня 2011 року апеляційну скаргу УПСЗН Селидівської міської ради Донецької області задоволено частково.
Постанову Селидівського міського суду Донецької області від 18 листопада 2010 року скасовано.
Зобов'язано УПСЗН Селидівської міської ради Донецької області перерахувати та виплатити допомогу ОСОБА_4 по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року в розмірі 1 896,42 грн.
У касаційній скарзі УПСЗН Селидівської міської ради Донецької області, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати їх рішення та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_6 є матір'ю ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, після народження якої вона перебуває на обліку в УПСЗН Селидівської міської ради Донецької області та, відповідно до Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 зазначеного закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
При нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року
№ 6-рп/2007 пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано таким, що не відповідає Конституції України
(є неконституційним).
Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у попередній редакції відновлена. Тобто, з часу прийняття цього рішення позивач знову набула право на отримання допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Судами попередніх інстанцій установлено, що відповідач, ігноруючи зазначені норми матеріального права, не здійснював виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", чим порушив указане право позивача.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суди дали правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірили обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством. Разом з тим, суд апеляційної інстанції змінив рішення суду першої інстанції та уточнив резолютивну частину його рішення.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області залишити без задоволення, а оскаржувану постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 4 березня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Селидівської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку -без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Гашицький О.В.
Мороз Л.Л.
Суддя С.А. Горбатюк