"24" квітня 2012 р. м. Київ К/9991/4824/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівГашицького О.В.
Мороз Л.Л.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення (далі -УПСЗН) Хустської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку за касаційними скаргами УПСЗН Хустської районної державної адміністрації на постанову Хустського районного суду Закарпатської області від 30 листопада 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2010 року,
У травні 2009 року ОСОБА_4 в Хустському районному суді Закарпатської області пред'явила позов до УПСЗН Хустської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку.
Вимоги обґрунтовувала тим, що вона є матір'ю дитини -ОСОБА_5,
ІНФОРМАЦІЯ_1, на утримання якої одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку. Відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Вважає, що УПСЗН Хустської районної державної адміністрації державна допомога по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку їй виплачувалася не у встановленому Законом розмірі.
Просила стягнути недоплачену їй державну допомогу по догляду за дитиною за 2007-2008 роки в сумі 7 427,85 грн.
Постановою Хустського районного суду Закарпатської області від
30 листопада 2009 року, залишеною без зміни ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2010 року, позов ОСОБА_4 до УПСЗН Хустської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку задоволено частково.
Визнано неправомірною відмову УПСЗН Хустської районної державної адміністрації у нарахуванні та виплаті ОСОБА_4 державної щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 4 по 31 грудня 2007 року у розмірі прожиткового мінімуму для дитини до 6 років на час здійснення виплати.
Зобов'язано УПСЗН Хустської районної державної адміністрації здійснити виплату ОСОБА_4 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 4 по 31 грудня 2007 року у розмірі прожиткового мінімуму для дитини до 6 років.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі УПСЗН Хустської районної державної адміністрації, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить скасувати їх рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4
Касаційна скарга УПСЗН Хустської районної державної адміністрації підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 є матір'ю ОСОБА_5,
ІНФОРМАЦІЯ_1, після народження якої вона перебуває на обліку в УПСЗН Хустської районної державної адміністрації та, відповідно до Закону України від
21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
У відповідності до статті 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має незастрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 зазначеного закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
При нарахуванні та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році відповідач керувався статтею 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", якою передбачено, що у
2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, а також пунктом 14 статті 71 Закону України "Про держаний бюджет України на 2007 рік", яким зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року
№ 6-рп/2007 пункт 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано таким, що не відповідає Конституції України
(є неконституційним).
Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у попередній редакції відновлена. Тобто, з часу прийняття цього рішення позивач знову набула право на отримання допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Судами попередніх інстанцій установлено, що відповідач, ігноруючи зазначені норми матеріального права, не здійснював виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", чим порушив указане право позивача.
Судами обґрунтовано відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 про стягнення допомоги по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років за 2008 рік, оскільки пунктом 23 частини Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" були внесені зміни, які набули чинності з 1 січня 2008 року і у відповідності до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Враховуючи те, що УПСЗН Хустської районної державної адміністрації у
2008 році виплачувало позивачу допомогу у розмірах, встановлених новою редакцією статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", суд дійшов вірного висновку щодо правомірності його дій.
Колегія суддів вважає, що вирішуючи даний спір, суди дали правильну правову оцінку обставинам у справі, перевірили обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який був встановлений чинним законодавством.
Судові рішення законні і обґрунтовані, підстав для скасування або зміни немає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційні скарги Управління праці та соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Хустського районного суду Закарпатської області від 30 листопада 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 грудня 2010 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Хустської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання до здійснення перерахунку, стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку -без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Гашицький О.В.
Мороз Л.Л.
Суддя С.А. Горбатюк