Ухвала від 24.04.2012 по справі К/9991/4782/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" квітня 2012 р. м. Київ К/9991/4782/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А.

СуддівГашицького О.В.

Мороз Л.Л.

провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду (далі -УПФ) України в м. Хмельницькому про зобов'язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії за касаційною скаргою УПФ України в м. Хмельницькому на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20 січня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 15 квітня

2010 року,

ВСТАНОВИЛА:

У квітні 2009 року ОСОБА_4 в Хмельницькому міськрайонному суду Хмельницької області пред'явив позов до УПФ України в м. Хмельницькому про зобов'язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що він відноситься до категорії громадян з правовим статусом "діти війни" та відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Просив визнати бездіяльність відповідача неправомірною та зобов'язати здійснити відповідні перерахунки та виплати з 9 липня по 31 грудня

2007 року та з 22 травня по 31 грудня 2008 року в сумі 2 415,73 грн.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20 січня 2010 року, залишеною без зміни ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 15 квітня 2010 року, позов ОСОБА_4 частково задоволено.

Визнано дії УПФ України в м. Хмельницькому щодо відмови у підвищенні пенсії ОСОБА_4 на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 8 жовтня по 31 грудня 2008 року неправомірними.

Зобов'язано УПФ України в м. Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_4 надбавку до пенсії, як дитині війни, починаючи з 8 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі УПФ України в м. Хмельницькому, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Встановлено, що ОСОБА_4 народився у 1939 році і відповідно до вимог статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01 січня 2006 року, набув правового статусу особи, передбаченого цим Законом.

Отже, відповідно до положень вказаного Закону пенсія позивача повинна виплачуватись із збільшенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 12 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом було зупинено дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2007 рік.

Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з урахуванням статті 111 цього Закону визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).

Також згідно з пунктом 41 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було змінено. Статтею 6 (в новій редакції) цього Закону передбачалося, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року

№ 10-рп/2008 року, у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення пункту 41 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Відповідно до вимог статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на всій території України, остаточним і не може бути оскаржене.

З моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України бездіяльність суб'єкта владних повноважень є протиправною.

Отже, в період з 01 січня 2007 року по 09 липня 2007 року та з 01 січня по

22 травня 2008 року ОСОБА_4 не мав права на щомісячне підвищення до пенсії, оскільки норма відповідного Закону у 2007, 2008 роках, якою встановлено це право, були зупинені та змінені. Право ОСОБА_4 на підвищення до пенсії у встановленому Законом розмірі було відновлено лише з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, тобто з часу ухвалення Конституційним Судом України вказаних вище рішень.

Щодо розміру мінімальної пенсії за віком, з якої має обчислюватись зазначене підвищення до пенсії, то розрахунок необхідно проводити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки іншого розміру такої пенсії законодавством не передбачено.

За приписами статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Позивач не просив поновити пропущений строк звернення до суду, а відповідач наполягав на застосуванні наслідків пропуску строку відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суди попередніх інстанцій врахували зазначені положення Кодексу адміністративного судочинства України та задовольнили позовні вимоги ОСОБА_4 лише в межах річного строку звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів, а саме з 8 жовтня по 31 грудня 2008 року.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому залишити без задоволення, а оскаржувані Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 20 січня 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 15 квітня 2010 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в

м. Хмельницькому про зобов'язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії -без зміни.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Гашицький О.В.

Мороз Л.Л.

Суддя С.А. Горбатюк