Ухвала від 24.04.2012 по справі К/9991/8890/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" квітня 2012 р. м. Київ К/9991/8890/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А.

СуддівГашицького О.В.

Мороз Л.Л.

провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду (далі -УПФ) України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про зобов'язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії за касаційною скаргою УПФ України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06 квітня

2009 року та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року,

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2008 року ОСОБА_4 у Окружному адміністративному суді Автономної Республіки Крим пред'явив позов до УПФ України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про зобов'язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що він відноситься до категорії громадян з правовим статусом "діти війни" та відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Посилаючись на те, що таке підвищення до пенсії йому не виплачувалось, просив визнати бездіяльність відповідача неправомірною та зобов'язати здійснити відповідні перерахунки та виплати за 2006-2007 роки в сумі 2 733,30 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06 квітня 2009 року позов ОСОБА_4 до УПФ України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про зобов'язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії частково задоволено.

Визнано бездіяльність УПФ України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим щодо відмови у нарахуванні щомісячної соціальної допомоги дітям війни за грудень 2007 року ОСОБА_5 протиправною.

Зобов'язано УПФ України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим нарахувати ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячну державну соціальну допомогу за грудень 2007 року у розмірі 103,98 грн.

Стягнуто на користь ОСОБА_4 з Державного бюджету України судового збору у розмірі 30 коп.

В решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від

28 жовтня 2009 року апеляційну скаргу УПФ України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим задоволено частково.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06 квітня 2009 року змінено.

Викладено п. 3 резолютивної частини постанови в наступній редакції:

"Зобов'язано УПФ України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, підвищення до пенсії відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за грудень 2007 року, в розмірі 103,98 грн."

В іншій частині постанову суду залишено без змін.

У касаційній скарзі УПФ України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Встановлено, що ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і відповідно до вимог статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", який набрав чинності з 01 січня 2006 року, набув правового статусу особи, передбаченого цим Законом.

Отже, відповідно до положень вказаного Закону пенсія позивача повинна виплачуватись із збільшенням її на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Підвищення до пенсії дітям війни у 2006 році могло бути впроваджено лише за наступних умов: поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету відповідно до вимог статті 110 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік", в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" від 19 січня 2006 року. Однак нарахування та виплата пенсії у збільшеному розмірі відповідачем не проводилася, оскільки умови, передбачені вказаним Законом, не настали.

Пунктом 12 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом було зупинено дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" на 2007 рік.

Проте, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" з урахуванням статті 111 цього Закону визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).

Відповідно до вимог статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на всій території України, остаточним і не може бути оскаржене.

З моменту ухвалення рішення Конституційним Судом України бездіяльність суб'єкта владних повноважень є протиправною.

Отже, у 2006 році та у період з 1 січня по 9 липня 2007 року ОСОБА_4 не мав права на щомісячне підвищення до пенсії, оскільки норма відповідного Закону у 2007 році, якою передбачено це право, була зупинена та змінена. Право ОСОБА_4 на підвищення до пенсії у встановленому Законом розмірі було відновлено лише з 9 липня по 31 грудня 2007 року, тобто з часу ухвалення Конституційним Судом України вказаного вище рішення.

Щодо розміру мінімальної пенсії за віком, з якої має обчислюватись зазначене підвищення до пенсії, то суди обґрунтовано визнали, що розрахунок необхідно проводити з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки іншого розміру такої пенсії законодавством не передбачено.

За приписами статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_4 пропустив строк звернення до суду з вимогами про виплату підвищення до пенсії, як дитині війни, а відповідач наполягав на застосуванні наслідків пропуску вказаного строку, суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги позивача в межах річного строку звернення до суду.

Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновок апеляційного суду та встановлених обставин справи.

Судові рішення законні і обґрунтовані, підстав для їх скасування або зміни немає.

Відповідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим без задоволення, а оскаржувану постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 06 квітня 2009 року у не зміненій частині та постанову Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 28 жовтня 2009 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Совєтському районі Автономної Республіки Крим, Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим про зобов'язання нарахувати щомісячне підвищення до пенсії -без зміни.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Гашицький О.В.

Мороз Л.Л.

Суддя С.А. Горбатюк