Постанова від 20.04.2012 по справі 2а-8739/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20 квітня 2012 року № 2а-8739/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом Міністерство економічного розвитку і торгівлі України

до Jiangyin Xinyou International Trading Co, LTD

про зупинення зовнішньоекономічної дільності

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Міністерство економіки України звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до "JIANGYIN XINYOU INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD" (Китай) про продовження дії спеціальної санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом від 02.03.2010р. №223.

В судовому засіданні за клопотанням представника позивача замінено неналежного позивача Міністерство економіки України на належного - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, яке відповідно до пункту 2 Указу Президенту України №634/2011 від 31.05.2011р. "Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України" є правонаступником Міністерства економіки України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" до відповідача за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Мінекономіки застосовано спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.

У зв'язку з тим, що обставини, які зумовили застосування до відповідача згаданої санкції, ним не усунуті, позивач вважає за доцільне в судовому порядку подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до відповідача.

Відповідач про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, однак свого представника в судове засідання не направив, письмових пояснень щодо суті спору не надав.

В судовому засіданні судом поставлено на обговорення питання щодо можливості переходу по справі у письмове провадження. Представник позивача та третьої особи не заперечили. Таким чином, справа, з урахуванням вимог ч. 6 ст. 128 КАС України, розглядається в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі матеріалів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики за порушення цього або пов'язаних з ним законів України може застосувати до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності такі спеціальні санкції, як індивідуальний режим ліцензування та тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п. 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №777 від 26.05.2007р., Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньоекономічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва з ЄС.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону спеціальні санкції -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку або за рішенням суду.

Враховуючи подання Державної податкової адміністрації України №921/5/22-6016 від 30.01.2010р., Міністерством економіки України виданий Наказ № 223від 02.03.2010р. "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності", згідно з Переліком до компанії-нерезидента "JIANGYIN XINYOU INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD" (Китай) застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Підставою для застосування зазначеної спеціальної санкції стали виявлені за результатами перевірки порушення компанією "GARTONS INVEST INS. LIMITED" ст. 2 Закону "Про Порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" Імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 90 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують індивідуальної ліцензії Національного банку України.

Так, позивач обґрунтовує свою правову позицію наступним.

Між ТОВ "Ютек Інтернешнл" та "JIANGYIN XINYOU INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD" були укладені імпортні контракти від 24.09.2008 №2409/08; від 23.03.2009 №2303/09; від 25.03.209 №2503/09.

На виконання зазначених контрактів ТОВ "Ютек Інтернешнл" перераховано на банківський рахунок Відповідача за період з 03.10.2008 по 09.10.2009 грошові кошти, однак Товар, передбачений контрактами не перетинав митну територію України.

Факт ненадходження товару та територію України за вказаними імпортними контрактами підтверджується повідомленнями ПАТ «Терра Банк»від 07.05.2009р., 08.10.2009р., 04.11.2009р. та листом від 06.01.2010р. №12.

Таким чином, Позивач звертає увагу суду на те, що станом на дату звернення Міністерства економіки України до суду сума коштів за імпортними контрактами від 24.09.2008 №2409/08; від 23.03.2009 №2303/09; від 25.03.209 №2503/09 не повернуто, товару, на виконання умов контрактів -не поставлено.

Враховуючи наведене, Відповідач не усунув порушень статті 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" і тому є доцільність подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до "JIANGYIN XINYOU INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD" Наказом Мінекономіки від 02.03.2010р. №223

Вирішуючи спір по суті суд, в даному випадку, зазначає наступне.

Стаття 161 КАС України встановлює, що під час прийняття постанови суд вирішує, зокрема:

чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;

чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.

У відповідності до положень частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб , які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно положень статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази, які є у справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини по суті спору, Окружний адміністративний суд м. Києва приходить до висновку про можливість задоволення позову в повному обсязі, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з них законів України.

Згідно ч. 7 ст. 37 Закону подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування цієї санкції звертається з позовною заявою до суду.

У відповідності до абз. 2 п.п. 3.4 п. 4 Порядку взаємодії Мінекономіки та ДПА України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Мінекономіки та ДПА України №340/672 від 09.11.2006р., на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто і виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.

Листом №4202-29/551 від 12.05.2010р. Мінекономіки звернулося до ДПА України - ініціатора тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції.

Листом №7016/5/22-6016 від 17.06.2010р. ДПА України повідомила Мінекономіки про доцільність подовження дії спеціальної санкції, застосованої до відповідача, з огляду на те, що порушення, які зумовили застосування до відповідача спеціальної санкції -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, не усунуті.

Доказів усунення відповідачем порушень вимог ст. 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" суду не надано, а судом не встановлено.

За таких обставин суд бере до уваги доводи позивача про наявність обґрунтованих підстав для подовження судом дії застосованої до відповідачів санкції -тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з ч. 9 ст. 37 Закону при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Суд погоджується з доводами позивача про доцільність подовжити дію спеціальної санкції -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача наказом Мінекономіки, на термін до усунення відповідачем порушення ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла до 24.10.2009р.).

Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва вважає, що позовні вимоги Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в даному випадку, підлягають задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України - задовольнити повністю.

2. Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до "JIANGYIN XINYOU INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD" (Китай), за порушення ст. 2 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземної валюті", а саме до погашення простроченої заборгованості за зовнішньоекономічними контрактами від 24.09.2008 №2409/08; від 23.03.2009 №2303/09; від 25.03.209 №2503/09, укладеними між ТОВ «Ютек Інтернешнл»та компанією-нерезидентом "JIANGYIN XINYOU INTERNATIONAL TRADING CO.,LTD" (Китай).

Суддя П.О. Григорович

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.