ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
12 квітня 2012 року № 2а-3001/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А.,
за участю секретаря судового засідання -Шаповалової К.В.,
та представника позивача - Ярмолицької О.А.,
відповідача -ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Київського міського центру зайнятості
доОСОБА_2
простягнення коштів, -
01 березня 2012 року Київський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів у розмірі 2 917,28 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідачем в добровільному порядку не повернута сума виплаченого забезпечення, отриманого під час перебування на обліку як безробітного без законних підстав.
У судовому засіданні представник Київського міського центру зайнятості підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позові, оскільки на день розгляду справи в суді неправомірно отримані відповідачем кошти не сплачені.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав, але при цьому зазначив, що фактично був оформлений на посаді директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансенерго Груп»лише 24 червня 2011 року, тобто після зняття з обліку в центрі зайнятості. Разом з тим, під час проведення перевірки центром зайнятості перевіряючим було надано наказ (розпорядження) №1-к від 01.06.2011р., однак письмових доказів на підтвердження визнання цього наказу нечинним у встановленому законодавством порядку або про його скасування чи виправлення в ньому даних відповідачем суду не надано.
Заслухавши пояснення осіб, які з'явились в судове засідання, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 на підставі його заяви від 15.12.2010 року зареєструвався в Дніпровському районному центрі зайнятості як такий, що шукає роботу. Наказом Дніпровського районного центру зайнятості за № 13996 від 15.12.2010 року ОСОБА_2 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю у встановленому законодавством розмірі.
На підставі наказу Дніпровського районного центру зайнятості №НТ110624 від 24.06.2011р. ОСОБА_2 припинена виплата допомога по безробіттю відповідно до п.п.«10»п.1 ст.31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»з 24.06.2011р. у зв'язку з поданням безробітним письмової заяви про відмову від послуг Державної служби зайнятості.
Відповідно до абз.9 п.п.1 п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних ОСОБА_2 з 24.06.2011р. знято з обліку.
За результатами проведеної на підставі ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»і Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним №60/62 від 13.02.2009р. звірки отриманих даних з файлу ДПІ з інформацією щодо розслідування страхових випадків в другому кварталі 2011 року Солом'янським районним центром зайнятості складено акт розслідування №5 від 06.01.2012 року, в якому зафіксовано, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку в Дніпровському РЦЗ та отримання допомоги по безробіттю працював у ТОВ «Трансенерго Груп»і отримував дохід.
ОСОБА_2 з вказаним актом розслідування ознайомлений в день його складення, що підтверджується власноруч здійсненою відміткою на звороті та проставлено печатку підприємства. Зауважень відповідача або незгода останнього з викладеними в ньому обставинами акт розслідування не містить.
В акті №5 від 06.01.2012 року зазначено, що під час перевірки було досліджено копію наказу (розпорядження) про прийняття на роботу №1-к від 01 червня 2011 року, відповідно до якого ОСОБА_2 прийнятий на роботу з 01.06.2011р. на посаду директора ТОВ «Трансенерго Груп». Наведені в наказі дані підтверджуються також дослідженим під час перевірки розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку форми №1ДФ за 2 квартал 2011 року. Розрахунок підписано особисто директором ТОВ «Трансенерго Груп»ОСОБА_2 і скріплено печаткою підприємства та свідчить про те, що відповідач прийнятий на роботу 01.06.2011р. і з цього часу отримував доход.
Вказані документи спростовують посилання відповідача на те, що його прийнято на роботу лише 24 червня 2011 року. Належних і допустимих доказів на підтвердження на підтвердження нечинності наказу (розпорядження) про прийняття на роботу №1-к від 01 червня 2011 року відповідачем не надано.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006р. № 357.
Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначаються Законом України «Про зайнятість населення».
Згідно з положення ч.1 ст.18 цього ж Закону для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
На Державну службу зайнятості відповідно до абзацу дев'ятого ч.1 ст.19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»покладений обов'язок реєструвати безробітних і надавати їм у межах своєї компетенції допомогу, в т.ч. і грошову, умови, порядок і строки виплати якої визначаються Розділом V «Матеріальне забезпечення на випадок безробіття»цього закону.
Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, зокрема, контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Поняття «зайнятість»визначено в ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення»(в редакції на момент спірних правовідносин) як діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно з п.«б»ч.3 ст.1 зазначеного Закону в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Таким чином, в період часу з 01.06.2011 року ОСОБА_2 відносився до зайнятого населення та отримував дохід, відтак не мав підстав для отримання матеріального забезпечення та соціальні послуги в Дніпровському районному центрі зайнятості.
Частинами 2, 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»встановлено обов'язок застрахованих осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно довідки-розрахунку від 13.01.2012 року № 297-07/23/4 за період з 01.06.2011 року по 23.06.2011 року ОСОБА_2 було сплачено 2 917,28 грн.
Дніпровським центром зайнятості на адресу відповідача було направлено претензію про повернення коштів №301-07/23 від 16.01.2012 року.
Враховуючи, що відповідач безпідставно отримані кошти не повернув, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості вимог позивача про стягнення з ОСОБА_2 сплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 2 917,28 грн.
Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони -суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст.69-71, 94, 112, 136, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Київського міського центру зайнятості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: 02090, АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру зайнятості (адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 47-б, код ЕДРПОУ -03491091) кошти в сумі 2 917 (дві тисячі дев'ятсот сімнадцять) гривень 28 коп.
Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.А. Добрівська