ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
Вн. № 27/415
м. Київ
25 квітня 2012 року № 2а-17617/11/2670
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Бізнес-Актив"
до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкцій від 24.10.2011р. №951-ДМ
Судова колегія у складі:
Головуючий суддя О.В.Головань,
судді О.О.Власенкова, О.В.Патратій
Секретар О.С.Макаренко
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2 - п/к (дов. від 07.11.11 р.)
Від відповідача: не з'яв.
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання протиправною та скасування постанови Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.10.11 р. № 951-ДМ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Постановою суду від 07.03.12 р. у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
02.04.12 р. канцелярією суду зареєстровано клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Бізнес-Актив" про роз'яснення судового рішення.
Ухвалою суду від 03.04.12 р. заяву призначено до розгляду у судовому засіданні в порядку ст. 170 КАС України.
В судовому засіданні 26.04.12 р. представник позивача подану заяву підтримав, пояснивши свою позицію наступним.
Згідно змісту рішення суду від 07.03.12 р. незрозуміло, чому всупереч закону суд вважає, що саме відповідач станом на 21.10.11 р. мав повноваження накладати штрафні санкції на ринку цінних паперів після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг", а не, скажімо, Міністерство внутрішніх справ України, оскільки в Законі України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" ні відповідач, ні Міністерство внутрішніх справ України не згадуються.
Згідно з ч. 1 ст. 170 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Ознайомившись з заявою представника позивача, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
В постанові суду від 07.03.12 р. у справі №2а-17617/11/2670 висновок суду про те, що станом на 21.10.11 р. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку мала повноваження розглядати справи про правопорушення на ринку цінних паперів та накладати санкції за ці правопорушення, визначені чинним законодавством, обгрунтовано наступним чином:
Згідно ч. 7 ст. 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, щодо яких набрав чинності акт Президента України про їх припинення, продовжують здійснювати повноваження та функції у визначених сферах компетенції до завершення здійснення заходів з утворення міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, до якого переходять повноваження та функції міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, що припиняється, та можливості забезпечення здійснення ним цих функцій і повноважень, про що видається відповідний акт Кабінету Міністрів України.
В даному випадку станом на час винесення оскаржуваної постанови від 21.10.11 р. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку не була ліквідована у зв'язку з проведеною реорганізацією, як і не є ліквідованою станом на час прийняття рішення по справі.
В той же час, станом на 21.10.11 р. не була утворена Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, і, відповідно, станом на 21.10.11 р. вона не могла здійснювати повноваження з державного регулювання ринку цінних паперів, в тому числі, з накладення стягнень за правопорушення на ринку цінних паперів.
Таким чином, станом на 21.10.11 р. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку мала повноваження розглядати справи про правопорушення на ринку цінних паперів та накладати санкції за ці правопорушення, визначені чинним законодавством; інших органів державної влади, на яких були би покладені вказані повноваження, не було.
Згідно вищенаведеного висновок суду про покладення відповідних повноважень саме на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, а не на будь-який інший орган державної влади, грунтується на ч. 7 ст. 5 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", яка чітко регулює вказане питання.
При цьому, вказане положення Закону може застосовуватися за аналогією закону незалежно від наявності у Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку статусу центрального органу виконавчої влади.
Оскільки до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг" саме на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку було покладено повноваження зі здійснення контролю на ринку цінних паперів, в тому числі, з розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та накладення санкцій за ці правопорушення, то саме ця Комісія і продовжувала їх виконувати до утворення та початку функціонування Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Міністерство внутрішніх справ України, як і будь-який інший орган державної влади (крім Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку) станом до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг" не наділявся вказаними повноваженнями, тому на Міністерство внутрішніх справ України і не могли покладатися ці повноваження до утворення та початку функціонування Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
На підставі вищевикладеного, ст.170, 186 КАС України, суд, -
1. Роз'яснити постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.03.12 р. у справі №2а-17617/11/2670 наступним чином:
Саме на Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, а не на Міністерство внутрішніх справ України було покладено повноваження зі здійснення контролю на ринку цінних паперів, в тому числі, з розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та накладення санкцій за ці правопорушення до утворення та початку функціонування Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, оскільки до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо національних комісій, що здійснюють державне регулювання природних монополій, у сфері зв'язку та інформатизації, ринків цінних паперів і фінансових послуг" на Міністерство внутрішніх справ України відповідні повноваження законодавством не покладалися.
2. Ухвала може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Судова колегія у складі:
Головуючий суддя О.В. Головань
Судді О.О.Власенкова
О.В.Патратій