ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 квітня 2012 року № 2а-4814/12/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кротюк О.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом Народного депутата України ОСОБА_1
до Судді Печерського районного суду міста Києва Вовка Сергія Володимировича
про визнання протиправними дій
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Народний депутат України ОСОБА_1 з позовом до судді Печерського районного суду м. Києва Вовка С.В. про визнання протиправними дій щодо відмови у праві на зустріч з виборцем ОСОБА_2
У відповідності до положень ст.22 закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 2453-VI від 07.07.2010 місцевий суд є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності. Місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, передбачених процесуальним законом. Місцеві адміністративні суди розглядають справи адміністративної юрисдикції (адміністративні справи). Підсудність окремих категорій справ місцевим судам, а також порядок їх розгляду визначаються процесуальним законом.
Відповідно до статті 1 Кримінально-процесуального кодексу України діяльність органів дізнання, попереднього слідства і прокуратури, суду щодо порядку провадження у кримінальних справах регламентується цим Кодексом (далі - КПК України). Кримінальне судочинство - це врегульований нормами КПК України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів (абз. 4 пп. 4.2. Рішення Конституційного суду України "У справі за конституційним поданням Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень абзаців третього, четвертого, п'ятого статті 248-3 Цивільного процесуального кодексу України та за конституційними зверненнями громадян ОСОБА_3 і ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положення абзацу четвертого статті 248-3 Цивільного процесуального кодексу України (справа щодо конституційності статті 248-3 ЦПК України)" №6-рп/2001 від 23.05.2001).
Стаття 162 "Кримінально-процесуального кодексу України" від 28.12.1960 (далі - КПК) регулює питання «Побачення з заарештованим». Зазначена стаття відображена у главі 13 КПК -«Запобіжні заходи», яка передбачає серед іншого такий захід як взяття під варту.
Запобіжні заходи застосовуються до підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого з метою запобігти спробам ухилитися від дізнання, слідства або суду, перешкодити встановленню істини у кримінальній справі або продовжити злочинну діяльність, а також для забезпечення виконання процесуальних рішень (ст. 148 КПК).
У відповідності до положень ст.162 КПК побачення родичів або інших осіб з заарештованим може дозволити особа або орган, які провадять справу.
Аналізуючи вищевикладене у сукупності суд дійшов до висновку, що питання надання дозволу на побачення з заарештованим є процесуальною діяльністю посадової особи або органу в рамках та на підставі процесуального закону -в даному випадку КПК.
Вказана процесуальна діяльність особи або органу з приводу надання дозволу не належить до сфери управлінської діяльності, оскільки регулюється нормами Кримінально-процесуального кодексу України, який визначає зміст кримінального судочинства зокрема, яке зазначено КСУ у рішенні №6-рп/2001 від 23.05.2001.
В той же час у відповідності до положень ч.1. ст. 1 КАС України передбачено, що кодекс адміністративного судочинства України визначає юрисдикцію, повноваження адміністративних судів щодо розгляду адміністративних справ, порядок звернення до адміністративних судів та порядок здійснення адміністративного судочинства.
Згідно з нормами п.1.ч.1. ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до положень ст.124 Конституції України судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції.
У відповідності до положень ст.1,2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" № 2453-VI від 07.07.2010 судова влада в Україні відповідно до конституційних засад поділу влади здійснюється незалежними та безсторонніми судами, утвореними згідно із законом. Судову владу реалізовують професійні судді та, у визначених законом випадках, народні засідателі і присяжні шляхом здійснення правосуддя в рамках відповідних судових процедур. Судочинство здійснюється Конституційним Судом України та судами загальної юрисдикції.
Отже з вказаного чітко вбачається, що завданням і функцією суду (судді) є здійснення правосуддя. При цьому правосуддя не є владною управлінською функцією.
Згідно положень п.2.ч.3. ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
У відповідності до положень п.1. ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищезазначене у сукупності, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Адже порушені заявником питання стосуються процесуальної діяльності судді, яка визначена і врегульована нормами КПК, зокрема ст.162, а остання не є його владною управлінською діяльністю, оскільки суди наділені виключною функцією -здійснення судочинства.
На підставі вищенаведеного, п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Ухвалу про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі та позовні матеріали надіслати позивачу негайно.
У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 КАС України та набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України.
Суддя О.В. Кротюк