27 березня 2012 р.Справа № 2а-1321/12/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Тацій Л.В. , Водолажської Н.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2012р. по справі № 2а-1321/12/2070
за позовом ОСОБА_1
до Начальника управління тарифної політики департаменту економіки та комунального майна Харківського виконавчого комітету Замніус Н.І.
про визнання бездіяльності неправомірною та стягнення моральної шкоди,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Начальника управління тарифної політики департаменту економіки та комунального майна Харківського виконавчого комітету Замніус Н.І., в якому просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо виконання обов'язків надіслання обґрунтованої відповіді на звернення позивача, що є споживачем комунальних послуг і примушення відповідача до надання економічно обґрунтованого розрахунку на ці послуги; стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі мінімальної заробітної плати 1073,00 грн.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2012р. позовну заяву повернуто ОСОБА_1 з підстав непідсудності справи Харківському окружному адміністративному суду. Роз'яснено позивачу його право звернутись до місцевого загального суду як адміністративного.
Позивач, не погодившись з ухвалою судді суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати, і направити справу до Харківського окружного адміністративного суду для розгляду.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги ОСОБА_1 посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права.
Апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволеннюз наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування. їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 18 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. Згідно ч. І ст. 11 зазначеного Закону, виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно Положення про управління тарифної політики Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради, яке є додатком 53 до рішення 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" від 24.11.2010 р. № 07/10 Управління тарифної політики Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради є виконавчим органом міської ради.
Управління згідно з рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про структуру "виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання" від 24.11.2010 року входить до складу департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради , в якому функціонує без права юридичної особи. Управління підзвітне та підконтрольне Харківській міській раді, підпорядковане виконавчому комітету міської ради, міському голові, заступнику міського голови - ректору Департаменту економіки та комунального майна.
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що зі змісту позовної заяви слідує, що відповідачем по справі є посадова особа виконавчого органу місцевого самоврядування - начальник управління тарифної політики департаменту економіки та комунального майна Харківського виконавчого комітету Замніус Н.І.
Між тим, ч. 3 ст. 18 КАС України визначено, що справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються місцевим загальним судом як адміністративним судом або окружним адміністративним судом за вибором позивача.
Отже, частина третя статті 18 КАС України наділяє позивача правом самостійно визначати предметну підсудність справи щодо оскарження дій або бездіяльності посадових чи службових осіб місцевих органів виконавчої влади. Такі справи можуть розглядатися і вирішуватися: або місцевим загальним судом як адміністративним судом; або окружним адміністративним судом.
За таких обставин, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, оскаржувану ухвалу, вважає, що суддя, повертаючи адміністративний позов з підстав його непідсудності окружному адміністративному суду, порушив норми процесуального права, в зв'язку з чим ухвала підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції зі стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 199, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2012р. по справі № 2а-1321/12/2070 скасувати.
Справу за позовом ОСОБА_1 до Начальника управління тарифної політики департаменту економіки та комунального майна Харківського виконавчого комітету Замніус Н.І. про визнання бездіяльності неправомірною та стягнення моральної шкоди направити до суду 1 інстанції зі стадії вирішення питання про відкриття провадження.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та не може бути оскаржена в силу ч. 2 ст. 211 КАС України, оскільки не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Головуючий суддя Філатов Ю.М.
Судді Тацій Л.В. Водолажська Н.С.