ОСОБА_1 Управління праці та соціального захисту населення < третя особа > Овруцький районний суд Житомирської області < Суд-місто > < Суд-вул > < Суд-буд. >
Справа № 617-2882/12
< текст для зазначення про вступну і розолютивну частини >
03 квітня 2012 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Правосуд Ю. Г.,
< Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про перерахунок компенсації за втрачене домоволодіння з урахуванням індексації, - , -
Позивач просить зобов'язати відповідача поновити його в попередній черзі для отримання компенсації в повному обсязі та здійснити перерахунок виплаченої компенсації вартості зданого житлового будинку № 54 по вул. Лісовій в с. Личмани в сумі 51794,80 грн., з урахуванням індексів 1,18 та 1,34 і провести виплату компенсації \індексації в частині недосплаченої суми 30103,14 грн., мотивуючи тим, що він мав у власності будинок в с. Личмани Овруцького району, який здав на баланс сільської ради і перебував на черзі для отримання компенсації, яку отримав в грудні 2010 року. З моменту оцінки і на час отримання компенсації проведено індексацію житлового фонду з коефіцієнтами 1,18, 1,34 а тому, вона повинна була бути врахована.
Позивач в судове засідання не з'явився, але надав заяву, в якій просить справу розглянути без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будучи повідомленим належним чином про час і місце розгляду справи, але надав заперечення, в яких з вимогами не погоджується посилаючись на постанову КМ України № 1243 від 18.11.09 та просить справу розглядати без їх участі.
Дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Позивач перебував на черзі для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння в с. Личмани Овруцького району по вул. Лісовій, 54 в сумі 51794,80 грн., яке він здав відповідно до ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ч.1 п.8 Положення "Про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій", затвердженого постановою КМУ № 755 від 15.07.97, (далі - Положення) яке діяло на час перебування позивача у черзі, у разі, коли у період до перерахування грошової компенсації Кабінетом Міністрів України були прийняті нормативні акти, за якими вартість житлового фонду індексується, компенсація виплачується з урахуванням цієї індексації.
Розмір нарахованої грошової компенсації також підлягає перерахунку, якщо заява про здачу належного на праві власності майна була подана згідно з пунктами 4 і 6 цього Положення до місцевого органу виконавчої влади до дати набрання чинності нормативним актом про індексацію вартості житла, але фактично компенсація не була виплачена, нарахована за здане майно з вини державного органу або не отримана переселенцем, спадкоємцем з поважних причин.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України №100 від 27.02.08 проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,18 станом на 1.01.09.
Наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України № 133 від 31.03.09 проведено індексацію об'єктів житлового фонду з коефіцієнтом 1,34 станом на 1.01.09.
Згідно довідки від 08.02.2012 позивач до 20.12.2010 року перебував на черзі з 26.12.2006 року і отримав компенсацію в сумі 51794,80 грн..
З повідомлення УПСЗН Овруцької РДА вбачається, що позивачу відмовлено у виплаті індексації в зв'язку з тим, що постановою КМ України №1243 від 18.11.09 не передбачено виплати останньої.
Суд вважає вказану відмову протиправною з наступного.
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, дія цього Порядку поширюється на громадян, які не отримали зазначену компенсацію на дату набрання чинності постановою, якою затверджено цей Порядок, в тому числі тих громадян, які перебувають на черзі на отримання компенсації.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
При цьому суд враховує вимоги ст.58 Конституції, яка передбачає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Суд вважає, що права позивача не можуть бути обмежені відносно осіб, які також перебували у черзі для отримання компенсації і її отримали в період до прийняття постанови КМУ №1243 від 18.11.09.
Постанова КМУ № 1243 від 18.11.09 набрала чинності з 28.11.09 і з цього часу почали діяти норми Порядку, в т.ч. і на тих, осіб, що перебувають у черзі.
Позивач перебував на черзі для отримання компенсації з 26.12.2006 року і отримав її 20.12.2010 року після набрання чинності постановою КМУ № 1243 від 18.11.09 з вини державного органу, а тому на період з часу постановки на чергу для отримання компенсації до 28.11.09 слід застосовувати норми Положення, пунктом 8 якого, передбачено врахування індексації вартості житлового фонду для визначення розміру компенсації.
Порядком не передбачено врахування індексації вартості житлового фонду, а тому не можуть бути застосовані індекси, які прийняті з 28.11.09.
На підставі викладеного, отримана позивачем компенсація повинна була бути проіндексована з урахуванням індексації вартості житлового фонду згідно нормативних актів, прийнятих до 28.11.09.
Згідно копії акту оцінки розмір компенсації було визначено станом на 12.09.2006 року в сумі 41770,00 грн..
Згідно копії постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 27 серпня 2008 року вартість компенсації за втрачене ним домоволодіння збільшено з урахуванням індексації житлового фонду за 2007 рік та встановлено розмір компенсації 51794,80 грн..
Тому повинні бути враховані індекси 1,18 та 1,34, оскільки порядок прийнятий (опублікований) після постановки на чергу.
На час прийняття вищевказаних Наказів №№ 100 та 133 позивачу було виплачено компенсацію в сумі 51794,80 грн., яка підлягала виплаті з коефіцієнтами 1,18 та 1,34, тобто 51794,80 х 1,34 х1,18 = 81897,38 грн. - 51794,80 грн. = 30103,14 грн.
Позивач відповідно до п.7 Положення вже перебував на черзі для отримання компенсації і при надходженні останньої отримав компенсацію, але не в повному обсязі з вини відповідача, який при виплаті не врахував індекси підвищення вартості житла. Повторна постановка в чергу не передбачена і призведе до порушення прав позивача на виплату компенсації в повному обсязі в порядку черги.
Позивачем ставиться питання про проведення перерахунку компенсації за період з 2008 по 2009 рік, включно.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд враховує вимоги п. 8 Положення про те, що індексація житлового фонду застосовувалася тільки при виплаті самої компенсації, вважає, що позивач не міг знати про порушення його права до отримання самої компенсації, яку він отримав 11.11.2011 року, а тому з цього часу розпочався строк звернення до суду.
Позов подано до суду в лютому 2012 року, тобто в межах строку звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 9-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації поновити ОСОБА_1 в попередній черзі для отримання компенсації в повному обсязі, виходячи із дати попередньої постановки на чергу, тобто таким чином, що б особи, які перебували за ним до виключення із черги залишалися після поновлення в черзі також після нього, та здійснити перерахунок ОСОБА_1 компенсації вартості зданого житлового будинку в с. Личмани Овруцького району по вул. Лісовій, 54, в сумі 51794,80 грн., з урахуванням індексів 1,18 та 1,34 і встановити розмір компенсації (індексації), що підлягає виплаті в сумі 30103,14 грн.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Я. В. Кулініч
позов задоволено повністю
< в ОСК вручну ставити галочку, якщо процес фіксувався звукозаписом >