Справа № 2-а-50 / 12
24 квітня 2012 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Коробенко С.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про зобов'язання здійснити перерахунок допомоги,
У жовтні 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відповідачів про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії про стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги учаснику війни до 5 травня в розмірі трьох мінімальних розмірів мінімальної пенсії за віком за 2007-2011 роки.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що він є учасником війни та має право на відповідні пільги, встановлені законодавством, зокрема, згідно ч.5 статті 14 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щорічно до 5 травня він має право на отримання разової грошової допомоги у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком. У 2007-2011 роках виплата одноразової допомоги до 5 травня була здійснена не в повному обсязі.
Ухвалою суду від 14 грудня 2011 року відкрите скорочене провадження у справі в частині позовних вимог починаючи з 13 квітня 2011 року, тобто лише щодо виплати Позивачу одноразової допомоги за 2011 рік.
Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації (Відповідач-1) проти позову заперечувало, наполягаючи на тому, що виплата ОСОБА_1 щорічної допомоги у 2011 році була здійснена у відповідності до Постанови КМ України №341 від 04.04.2011р. в сумі 120 гривень.
Прдставник Відповідача-2 Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат просив залишити позов без розгляду.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Встановлено, що ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для учасників війни.
Частиною 5 статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього СРСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, виплачується разова грошова допомога у розмірі чотирьох мінімальних пенсій за віком, іншим учасникам війни - у розмірі трьох мінімальних пенсій за віком..
Дія статті 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»щодо розміру разової щорічної допомоги до 5 травня (3 мінімальні пенсії за віком) на момент її виплати Позивачу у 2011 році була чинною, а тому повинна була застосовуватись Відповідачами.
Разова щорічна допомоги до 5 травня у 2011 році була виплачена Відповідачем-2 на підставі Постанови КМ України №341 від 04.04.2011р. «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2011 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань".
Таким чином, у період, коли діяли два однопредметні нормативно-правових акти, що по-різному регулюють встановлення розміру одноразової щорічної допомоги до 5 травня, Відповідачем було необґрунтовано застосовано той акт, який має нижчу юридичну силу Постанову КМ України №341 від 04.04.2011р., а Закон України, який має вищу юридичну силу, Відповідачем не застосовано.
Суд звертає увагу Позивача на те, що у відповідності до чинного законодавства фактична виплата грошової допомоги до 5 травня здійснюється йому Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у розмірах відповідно до чинного законодавства.
Тому не підлягають задоволенню позовні вимоги до Головного управління праці та соціального захисту населення Київської міської державної адміністрації.
Згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік у розмірі меншому, ніж передбачено ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік, що виплачується відповідно до ч.5 ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком (за вирахуванням виплаченої раніше суми).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів після його проголошення.
Суддя: