Постанова від 27.03.2012 по справі 2а/1570/9152/2011

Справа № 2а/1570/9152/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2012 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Танцюри К.О.,

за участю секретаря Ватренко Т.С.,

за участю сторін:

- представника позивача -ОСОБА_1 (за довіреністю від 08.08.2011р.),

- представника позивача -ОСОБА_2.( на підставі наказу №1 від 01.10.2001р.),

- представника позивача -ОСОБА_3.(за довіреністю від 30.01.2012р.),

- представника відповідача -ОСОБА_4.(за довіреністю №12352/П/10-010 від 24.04.2009р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ПП «Сиріус»до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

ПП «Сиріус»звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси про визнання протиправними дій щодо призначення та проведення з 14.07.2011р. по 15.07.2011р. документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Сиріус»щодо взаємовідносин з ТОВ «ТД «Аваронс»за березень 2011 року та визнання протиправними дій щодо не виписування податкового повідомлення-рішення згідно акту перевірки. №184/23-1/31691722 від 19.07.2011р. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на адресу ПП«Сиріус»надійшов запит №18789/10/23-1 від 24.06.2011р., згідно якого підприємству необхідно було надати на перевірку оригінали та завірені копії документів, що підтверджують придбання товару у березні 2011 року від ТОВ «ТД«Аваронс»та документи, що підтверджують реалізацію продукції, отриманої від ТОВ «ТД«Аваронс». Так, протягом 10 днів з дня отримання поштою зазначеного запиту ПП «Сиріус»супровідним листом №34 від 08.07.2011р. були надані всі витребувані документи, таким чином, позивач вважає, що підстав для проведення документальної перевірки у відповідача не було. Однак, ДПІ у Суворовському районі м.Одеси було прийнято рішення про проведення позапланової документальної перевірки ПП «Сиріус» з 13.07.2011р., у зв'язку з чим ПП «Сиріус»було направлено повідомлення №198/23-0. Крім того, позивач вважає, що у порушення норм податкового законодавства ДПІ у Суворовському районі м.Одеси за результатами перевірки ПП «Сиріус»не було виписано податкове повідомлення-рішення, що позбавило позивача можливості на оскарження результатів перевірки.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити з підстав наведених у адміністративному позові.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову, зазначивши, що дії щодо призначення та проведення з 14.07.2011р. по 15.07.2011р. документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Сиріус»щодо взаємовідносин з ТОВ«ТД «Аваронс»за березень 2011 року є законними та такими, що відповідають чинному законодавству.

27.03.2012р. ухвалою суду, яка занесена до журналу судового засідання було замінено відповідача ДПІ у Суворовському районі м.Одеси на відповідача ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби у зв'язку із проведеною реорганізацією.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, проаналізувавши положення законодавства, суд встановив наступне.

Згідно п.1.1 ст.1 ПК України він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків і зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В силу п. 75.1 ст. 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Згідно із п.п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби.

Відповідно до п.79.1 ст.79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст. ст. 77, 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у п. п.75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

При цьому, однією із підстав для здійснення податковим органом документальної позапланової перевірки, відповідно до п. п.78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України є те, що за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Як вбачається з матеріалів справи, до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси у червні 2011року надійшли матеріали щодо проведення ДПІ у Шевченківському районі м.Києва документальної невиїзної перевірки ТОВ «ТД»Аваронс»акт від 08.06.2011р. №1403/23-08/37199817. Відповідно до зазначеного акту, у ході перевірки не підтверджено наявність поставок товарів (послуг) від ТОВ «ТД»Аваронс»суб'єктами господарювання -покупцям у зв'язку з відсутністю у товариства необхідних умов для здійснення господарської операції, зокрема, відсутністю відповідних трудових ресурсів для провадження трудової діяльності, неможливістю фактично здійснювати господарські операції з урахуванням часу, місцезнаходженням майна, віддаленості контрагентів один від одного. Перевіркою встановлені порушення ст.ст.203, 215 та 216 Цивільного кодексу України в частині недодержання вимог зазначених статей у момент вчинення правочинів, які спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними по правочинах, здійснених із вказаними в акті перевірки постачальниками та покупцями товарно-матеріальних цінностей (а.с.175-180)

У зв'язку з отриманою інформацією, ДПІ у Суворовському районі м.Одеси було складено надісланий запит ПП «Сиріус»№18789/10/23-1 від 24.06.2011р., щодо надання потягом 10 робочих днів на перевірку оригінальних та завірених копії документів, підтверджуючих придбання товару (робіт, послуг) у березні 2011 року від ТОВ«ТД»Аваронс»та документів, підтверджуючих реалізацію продукції (робіт, послуг), отриманої від ТОВ«ТД»Аваронс». Зазначений запит було отримано безпосередньо директором ПП«Сиріус»ОСОБА_5 24.06.2011р. (а.с.174)

Як свідчать матеріали справи, ПП «Сиріус»08.07.2011р. до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси надано документи, однак не у повному обсязі (а.с.173). Так, ПП «Сиріус»не було надано документи, зазначені у запит №18789/10/23-1 від 24.06.2011р., а саме товарно-траспортні накладні, договори на поставку товарів від ТОВ «ТД»Аваронс», а також відомості щодо транспортування товару та вантажні роботи. (а.с.12)

Крім того, відповідно до п.79.2 та п.79.3. ст.79 ПК України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова. Відповідно, така норма встановлюючи обов'язок відповідача щодо повідомлення платника податків про початок проведення перевірки, також встановлює кореспондуюче право платників податків бути завчасно обізнаними про проведення перевірки податковим органом їх господарської діяльності з метою забезпечення можливості платникам податків реалізувати, встановлені Податковим кодексом права під час проведення такої перевірки.

Судом встановлено, що копія наказу №1509/23-1 від 12.07.2011р. про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки (а.с.170) разом із повідомленням №198/23-0 від 13.07.2011р. були вручені 13.07.2011р. під розписку головному бухгалтеру ПП«Сиріус»- ОСОБА_3 (а.с.172) Перевірку проведено з відома (у присутності директора ПП«Сиріус» ОСОБА_5

Враховуючи вимоги ст.79 ПК України було складено акт №184/23-1/31691722 від 19.07.2011р. «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Сиріус»по взаємовідносинах з ТОВ«ТД»Аваронс»за період березень 2011року.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що ДПІ у Суворовському районі м.Одеси було правомірно призначено та проведено з 14.07.2011р. по 15.07.2011р. документальну позапланову невиїзну перевірку ПП «Сиріус»щодо взаємовідносин з ТОВ«ТД»Аваронс» за березень 2011 року, за наслідками якої ДПІ у Суворовському районі м.Одеси складено акт від 19.07.2011р. за №184/23-1/31691711 (а.с.160-169).

Крім того, суд вважає, що вимоги ПП «Сиріус»у частині визнання протиправними дій ДПІ у Суворовському районі м.Одеси щодо не виписування податкового повідомлення-рішення згідно акту перевірки №184/23-1/31691722 від 19.07.2011р. задоволенню не підлягають з огляду на наступне.

Відповідно до п.58.1 ст.58 ПК України у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Відповідно до пп.14.1.157 п.14.1 ст.14 ПК України податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.

Згідно п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Враховуючи те, що встановлені у ході перевірки порушення ПП «Сиріус»вимог податкового законодавства не призвели до нарахування податкових зобов'язань або зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість, оскільки перевіркою щодо взаємовідносин з ТОВ «ТД»Аваронс»було встановлено завищення ПП «Сиріус»за період з 01.03.2011р. по 31.03.2011р. податкового зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 10679,00грн. та відповідно завищення податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі 10117,00грн. за той же період, та розбіжності ПП «Сиріус»з ТОВ «ТД»Аваронс»у березні 2011 року усунено і анульовано податкові зобов'язання ПП«Сиріус»з контрагентами -покупцями за вказаний період, підстав для винесення податкового повідомлення рішення на підставі акту перевірки №184/23-1/31691722 від 19.07.2011р. у відповідача не було.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПП«Сиріус»до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо призначення та проведення з 14.07.2011р. по 15.07.2011р. документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Сиріус»щодо взаємовідносин з ТОВ «ТД «Аваронс»за березень 2011 року та визнання протиправними дій щодо не виписування податкового повідомлення-рішення згідно акту перевірки №184/23-1/31691722 від 19.07.2011р. задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.158-163,167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ПП «Сиріус»до ДПІ у Суворовському районі м.Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій щодо призначення та проведення з 14.07.2011р. по 15.07.2011р. документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «Сиріус»щодо взаємовідносин з ТОВ «ТД «Аваронс»за березень 2011 року та визнання протиправними дій щодо не виписування податкового повідомлення-рішення згідно акту перевірки №184/23-1/31691722 від 19.07.2011р. - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 27 березня 2012 року

Суддя К.О. Танцюра

.