Справа № 2а/1570/10908/2011
26 квітня 2012 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
при секретарі Височенко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Центру зайнятості Суворовського району м. Одеси до ОСОБА_1 про стягнення коштів, витрачених на виплату допомоги по безробіттю, в сумі 3 538 грн. 13 коп., -
Позивач звернувся з даним позовом до суду та в обґрунтування позовних вимог зазначає, що перевіркою обґрунтованості виплат матеріального забезпечення встановлено, що ОСОБА_1 на момент реєстрації в центрі зайнятості належав до категорії зайнятого населення і тому не мав права на отримання статусу безробітного та на призначення виплат по безробіттю, проте, при отриманні статусу безробітного відповідач особисто підписав заяву про те, що він не має заробітку та інших передбачених законом доходів, не зареєстрований як фізична особа-підприємець. На підставі вищевикладеного позивач просить суд стягнути з відповідача кошти, витрачені на виплату допомоги по безробіттю, в сумі 3 538 грн. 13 коп..
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала, просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач до судового засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Дослідивши та проаналізувавши надані докази, вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про зайнятість населення»контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
Згідно п. б ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
22.06.2011 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Суворовського районного центру зайнятості, як такий, що шукає роботу (а.с. 7).
Згідно до наказу від 22.06.2011 року № НТ 110622 відповідачу було надано статус безробітного, призначено та розпочато виплату допомоги по безробіттю з 22.06.2011 року (а.с. 8).
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
31 серпня 2011 року посадовою особою Центру зайнятості Суворовського району міста Одеси було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», за результатами якого складено акт № 335 від 31.08.2011 року (а.с. 9).
Згідно до акту № 335 від 31.08.2011 року розслідуванням встановлено, що під час перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець за даними Держкомпідприємництва вх. № 5954/02/03 від 31.08.2011 року; допомога по безробіттю отримана обманним шляхом, оскільки на момент отримання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю державна реєстрація як СПД скасована не була.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 07.02.2005 року зареєстрований виконавчим комітетом Одеської міської ради у якості фізичної особи-підприємця та станом на 26.04.2012 року згідно до спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стан фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 -зареєстровано (а.с. 48-49).
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 р. за N 232/16248 (далі -Порядок), у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 7 Порядку рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Згідно до наказу № НТ 110831 від 31.08.2011 року прийнято рішення про повернення коштів у встановленому порядку відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, з 22.06.2011 року по 30.08.2011 року; припинено виплату допомоги по безробіттю з 31.08.2011 року та знято ОСОБА_1 з обліку відповідно до п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних. Даний наказ було отримано відповідачем 31.08.2011 року, проте незаконно отримані кошти не повернуто (а.с. 8).
Відповідно до п. 8 Порядку у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.
Даних щодо сплати ОСОБА_1 коштів, витрачених на виплату допомоги по безробіттю, в сумі 3 538 грн. 13 коп. на дату розгляду справи відповідачем до суду не надано.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування своїх позовних вимог і адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, ст. ст. 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 кошти, витрачені на виплату допомоги по безробіттю, в сумі 3 538 грн. 13 коп. на користь Центру зайнятості Суворовського району міста Одеси на р/р 37170304900009, банк ГУДКУ в Одеській області, МФО 828011, ОКПО 22500430, код 50040400;04.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в десятиденний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України. Повний текст постанови складено та підписано суддею 28 квітня 2012 року.
Суддя